Jak rozpoznać płeć królika? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Trzy króliki w trakcie jedzenia

Płci królika nie widać na pierwszy rzut oka.

Określenie płci królika nie należy do najprostszych zadań. Samice i samce są bowiem do siebie łudząco podobne. Jednak dzięki poniższym wskazówkom uda Ci się to niezawodnie.

Jak rozpoznać płeć królika?

Odróżnienie samicy od samca na podstawie samej wielkości ciała i zachowania nie jest możliwe.

W tym celu niezbędne jest bliższe przyjrzenie się ich narządom płciowym, znajdującym się między tylnymi łapami:

  1. Weź królika na ręce.
  2. Obróć go na grzbiet i posadź na kolanach.
  3. Delikatnie chwyć jego klatkę piersiową i oprzyj jego plecy o swój brzuch.
  4. Wolną dłonią pociągnij skórę w okolicy narządów płciowych w górę, aby je odsłonić. Zachowaj przy tym szczególną ostrożność, ponieważ okolice te są bardzo wrażliwe.

Aby podczas prób określenia płci królika uniknąć urazów, warto poprosić drugą osobę o pomoc. Jeśli Twój podopieczny nie pozwala Ci na wykonanie tych czynności lub nie masz pewności co do swojej oceny, możesz skorzystać ze wsparcia lekarza weterynarii. W przypadku ewentualnych wad budowy czy innych zmian będzie on mógł się im dokładniej przyjrzeć.

Biały królik © Rita Kochmarjova / stock.adobe.com
Narządy płciowe królików znajdują się między tylnymi łapami.

Po czym poznać samicę królika?

U samic genitalia obejmują otwór w kształcie szczeliny. Podobnie jak u samców jest on pokryty fałdem skóry i tylko przez jego podciągniecie można go odsłonić. Dlatego wielu opiekunów królików myli genitalia samic z penisem samców.

Po czym poznać samca królika?

U samców penis występuje w postaci rurkowatej wypukłości z okrągłym otworem płciowym, a po jego lewej i prawej stronie są czasami widoczne jądra. Nie zawsze je dostrzeżemy, ponieważ w przypadku stresu czy podenerwowania samce mogą je chować do jamy brzusznej.

Od kiedy można określić płeć królika?

Co do zasady, określenie płci u młodych zwierząt jest dużo trudniejsze. Są one bowiem jeszcze bardzo małe, a ich narządy płciowe nie w pełni rozwinięte, w związku z czym nawet specjalistom zdarza się pomylić. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, musisz powtórzyć procedurę po kilku tygodniach.

Dlaczego znajomość płci królika jest ważne?

W niektórych przypadkach wiedza na temat płci królika jest wręcz niezbędna. Należą do nich, na przykład:

  1. Nowy królik w domu

Jeśli w domu mieszka już jeden królik lub dwa króliki tej samej płci, musisz znać płeć zwierzęcia, które ma do nich dołączyć. Z jednej strony mogłoby dojść do sytuacji, w której samiec pokryłby samicę. Z drugiej strony między dwoma samcami mogłoby dojść do rywalizacji, walki o przywództwo i w konsekwencji do urazów.

  1. Rozmnażanie królików

Jeśli chcesz, aby Twoi podopieczni doczekali się potomstwa, oczywistym jest, że musisz zdecydować się na samicę i samca. Aby mieć pewność co do ich płci, najlepiej zasięgnij opinii lekarza weterynarii lub stowarzyszenia hodowców.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane