Po szczegółowych badaniach, lekarz będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy możliwe jest leczenie zachowawcze za pomocą środków farmakologicznych, czy konieczna będzie interwencja chirurgiczna.
Leczenie zachowawcze
W zależności od tego, jaka będzie diagnoza, istnieje możliwość leczenia zachowawczego, które obejmuje podawanie leków przeciwskurczowych i przeciwbólowych. W walce z zaparciami mogą pomóc również środki przeczyszczające, takie jak olej parafinowy. Krążenie można ustabilizować natomiast za pomocą wlewów dożylnych.
Po wykonaniu powyższych zabiegów pozostaje czekać na ich efekt terapeutyczny i bacznie obserwować konia przez co najmniej jeden dzień. Jeśli jego stan ponownie się pogorszy, zaleca się przetransportowanie go do kliniki.
Operacja kolki
Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie oczekiwanych efektów lub stan konia będzie poważny, ostatnią deską ratunku będzie zabieg. Otwierając jamę brzuszną pod narkozą, lekarz weterynarii może zlokalizować przyczynę dolegliwości i, jeśli to możliwe, usunąć ją. W tym celu przyjrzy się szczególnie jelitom i innym narządom w jamie brzusznej.
Jak długo trwa operacja kolki u konia?
Średni czas trwania zabiegu wynosi od półtorej do trzech godzin. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że trudno jest go z góry określić – różne czynniki mogą mieć bowiem wpływ na jego przebieg, np. pojawiające się komplikacje.
Ile kosztuje operacja kolki u konia?
Podobnie jak czasu trwania operacji, tak i jej kosztu nie można z góry określić. Zależy on na przykład od tego, ile wysiłku lekarz weterynarii będzie musiał włożyć w wyeliminowanie przyczyny, ale także od zużytych materiałów, podanych leków czy regionu, w którym została przeprowadzona, czy długości pobytu w szpitalu.
Generalnie jednak należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 5000 zł.