Odgłosy kota: Co oznaczają miauczenie, mruczenie, syczenie i inne?

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
odgłosy kota

Miau! Ten kot na pewno ma pilną sprawę – może za mało jedzenia w misce?

Koty wydają szerokie spektrum dźwięków, które mają za zadanie wyrażać ich uczucia. Najbardziej znane odgłosy kota to miauczenie, mruczenie i syczenie. W tym artykule znajdziesz najważniejsze dźwięki kotów przetłumaczone na język ludzki.

Co oznaczają odgłosy kota?

Aby się komunikować, koty używają zarówno języka ciała, jak i dźwięków. Na przykład podniesiony wysoko ogon sygnalizuje zaufanie. Rozszerzone źrenice mogą oznaczać wielką przyjemność, ale także ból lub strach. Jeśli kot się garbi, czuje się zagrożony.

Między sobą koty komunikują się również za pomocą sygnałów zapachowych. Na przykład zostawiają ślady moczu, aby dać do zrozumienia innym gatunkom i innym kotom: „To moje terytorium!“

Koty mają do dyspozycji cały repertuar kocich dźwięków. Każdy dźwięk kota ma określone znaczenie, choć czasami język kotów jest dwuznaczny. Aby naprawdę zrozumieć swojego kota, istotnym jest właściwe tłumaczenie odgłosów kota zawsze zależne od konkretnej sytuacji.

Nawet głuche koty uczą się kocich dźwięków

Podczas gdy ludzie przyswajają sobie mowę, polegając na swoim słuchu, kocięta, które urodziły się głuche, również mogą nauczyć się różnych kocich dźwięków. Najwyraźniej zdolność do wydawania dźwięków jest wrodzona i z wiekiem staje się coraz lepsza.

Miau – koci odgłos o wielu znaczeniach

„Jak robi kot?” – każdy, kto zadaje to pytanie maluchowi, najprawdopodobniej otrzyma odpowiedź „miau”. Ogólnie rzecz biorąc, miauczenie jest uważane za typowy koci dźwięk.

Ale co znaczy miau? Co Twój kot próbuje przez ten dźwięk powiedzieć? W zależności od sytuacji, miauczenie kota może mieć różne znaczenia. Najczęściej kot używa go, gdy chce czegoś od Ciebie:

  • „Jestem głodny!“
  • „Pobaw się ze mną!“
  • „Potrzebuję pomocy!“

Spektrum waha się od wysokiego piszczenia („mi”) do rozdzierającego serce „miaaauuu”. W ten sposób każdy kot ma swój własny „dialekt miauczenia“. Niektóre koty miauczą więcej, inne mniej. Koty syjamskie są na przykład uważane za dość gadatliwe.

Nocne miauczenie kota może mieć różne przyczyny: Pomijając nudę i głód, za tym kocim hałasem może kryć się również poważna choroba. Jeśli kocie wycie pozbawia Cię snu każdej nocy, skonsultuj się dla pewności z weterynarzem.

Czy wiesz, że? Dorosłe koty prawie nigdy nie używają dźwięku miauczenia do wzajemnej komunikacji. Miauczenie jest zarezerwowane dla kociąt. Dorosłe koty miauczenia używają wyłącznie do komunikacji z człowiekiem, mówią do więc do niego w języku dziecka.

Kot mruczy
Kiedy koty mruczą, jest to oznaka dobrego samopoczucia.

Mruczenie – oznaka dobrego samopoczucia

Kocie mruczenie brzmi mniej więcej tak samo jak delikatne buczenie silnika. Jeśli kot mruczy, czuje się dobrze. Koty mruczą na przykład wtedy, gdy są głaskane lub gdy dostaną smaczne jedzenie. Przy spotkaniu z osobnikami tego samego gatunku mruczenie oznacza: „Mam pokojowe nastawienie.“

Już od pierwszego tygodnia życia kocięta potrafią mruczeć. W ten sposób pokazują matce, że wszystko jest w porządku. Gdy kocia mama wraca z wycieczki, również sygnalizuje swoim dzieciom mruczeniem: „Wszystko ok.“

Mruczący kot leżący na Twoich kolanach działa relaksująco również na Twoje samopoczucie. Eksperci odkryli, że ten koci dźwięk obniża ciśnienie krwi.

Mruczenie przy bólu

Uwaga: Koty również mruczą, gdy są bardzo zestresowane, w wielkim bólu lub gdy umierają. W ten sposób uspokajają same siebie.

Pół-mruczenie, pół-proszenie

Czasem kot mruczy i jednocześnie o coś prosi. W trakcie wydawania tych dźwięków, kotek podczas mruczenia dodaje dźwięki miauczenia w specjalnej częstotliwości.

Jak sama nazwa wskazuje, nasze pociechy używają tego kociego odgłosu, gdy czegoś od nas chcą. Jest to przyjaźniejsza i bardziej dyskretna wersja miauczenia.

Jak koty generują mruczenie?

Koty potrafią mruczeć niemal w każdej sytuacji życiowej – godzinami, jeśli tylko chcą: przy wdechu, przy wydechu, a nawet podczas jedzenia, ssania pokarmu czy drzemki.

W jaki sposób wytwarzają one mruczący dźwięk, nie zostało jeszcze do końca wyjaśnione. Niektórzy eksperci sugerują, że ten koci odgłos jest wydawany przez mięśnie krtani, które rozszerzają i zwężają głośnię. Inni uważają, że za ciągłe mruczenie odpowiada twarda, nierozciągliwa kość gnykowa, która łączy język z czaszką. Jeszcze inna teoria głosi, że płaty skóry w pobliżu strun głosowych odgrywają rolę przy mruczeniu.

Tak na marginesie, naprawdę mruczeć potrafią tylko koty domowe, rysie, oceloty, pumy i gepardy.

Gruchanie jak gołąb

Czy Twój kot czasami brzmi jak gołąb? Jeśli wypowie przyjazne „mrru”, jest w dobrym humorze i chce z Tobą porozmawiać w swoim własnym języku. „Mrru” oznacza coś w stylu „cześć, to Ty – fajnie!” lub „tu jestem”, a czasem także „chodź ze mną!”.

Dźwięk „gruchania” u kota należy rozumieć jako powitanie ludzi i innych kotów. Kocie matki wydają delikatne dźwięki gruchania, kiedy wracają do swoich młodych. Niejeden kocur usidla również ukochaną uroczym gruchaniem.

Odgłosy kota: Kocia muzyka

Kiedy koty walczą o swoje terytoria lub o rangę, często strasznie wyją. Dla ludzkiego ucha, taka „kocia muzyka” brzmi podobnie do płaczu dziecka. Może ona trwać nawet do pół godziny – aż do momentu, gdy dojdzie do walki lub gdy jeden z przeciwników opuści pole walki. Ponadto kocury nieraz śpiewają serenady samicom w rui.

Kot syczy
Ten kot jest bardzo zły: Wyszczerza zęby i syczy.

Syczenie, plucie i warczenie

Jeśli kot jest bardzo zdenerwowany lub czuje się poważnie zagrożony, będzie syczał: Do połowy otwiera pyszczek, podciągając górną wargę i obnażając zęby. Następnie wygina język ku górze, aż po samo podniebienie i robi krótki i mocny wydech.

Zacięty wyraz pyszczka wraz z wydmuchaniem powietrza daje drugiemu osobnikowi jasny przekaz: „Odejdź, ani kroku dalej!“

Jeśli syczenie nie przynosi efektu, kot próbuje pokonać przeciwnika za pomocą syku. Jest to nagłe wypuszczenie powietrza, któremu towarzyszy przerażający, ostry, przenikliwy dźwięk. Kot może również pokazać, że jest naprawdę zdenerwowany przez warczenie. Odgłosy warczenia są ostatecznym ostrzeżeniem przed uderzeniem łapą.

Gdy koty gęgają

Niektóre koty niewychodzące wydają dziwny koci odgłos: Gęgają. Większość kotów zaczyna gęgać, gdy siada przy oknie i obserwuje ptaka. Takie „gęganie” lub „gdakanie” brzmi podobnie do szczękania zębami.

Jak należy rozumieć to zachowanie? Jedna z teorii głosi, że koty szczękają zębami, aby ćwiczyć ugryzienie w szyję, za pomocą którego zwykle zabijają ofiarę. Innym wytłumaczeniem może być frustracja: W końcu zdobycz siedzi tuż przed ich nosem i nadal jest niedostępna.

Dowiedz się więcej o gestach kota i co one oznaczają w naszym artykule „Zrozumieć język kota”.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane