Wygodne leżenie i podjadanie? Nie tylko u nas, ludzi może to doprowadzić do powstania tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że prawie co drugi domowy kot waży za dużo. Nadwaga u kotów jest więc bardziej rozpowszechniona niż mogłoby się wydawać.
Przyczyny tego stanu rzeczy są tak różne, jak wyjątkowe są nasze koty. Niektóre koty wolą się wyluzować lub po prostu uwielbiają podjadać. Niekiedy rozpieszczamy swoje zwierzęta zbyt dużą ilością karmy czy przekąsek, a czasami przyczyną jest jakaś poważniejsza choroba.
W każdym przypadku może ucierpieć zdrowie i samopoczucie Twojego kota. Dlatego chcielibyśmy przekazać Ci jak najwięcej informacji o nadwadze u kotów i poradzić, co możesz z tym zrobić, jeśli problem dotyczy również Twojego pupila.
Karma dietetyczna to termin określający specjalnie dostosowaną karmę dla zwierząt domowych, które cierpią na określone choroby. Na przykład istnieją karmy dietetyczne dla kotów, które mają cukrzycę lub problemy z nerkami. Karma dietetyczna jest podawana tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii i niekoniecznie nadaje się do utraty wagi.
Natomiast karma z dopiskiem "Light" to karma o obniżonej kaloryczności, czyli karma o niskiej zawartości tłuszczu. Jest to pierwszy wybór, jeśli Twój kot ma nadwagę i powinien schudnąć.
Dzięki poradnikowi zooplus znajdziesz odpowiednią karmę dla Twojego kota. Sprawdź już teraz!
Ruch jest ważnym kluczem do zdrowej wagi. Podstawowa zasada dla kotów z nadwagą brzmi: nie przemęczaj swojego pupila ani siebie. Utrata wagi jest procesem długotrwałym i nie następuje z dnia na dzień.
Ważne jest, aby zarówno właściciel jak i pupil czerpali radość z wykonywanych wspólnie ćwiczeń. Kota można na przykład zachęcić do polowania i łowienia. Na początek wystarczy kilka minut. Z biegiem czasu możesz powoli wydłużać czas trwania zabawy.
Jeśli Twój kot nie należy do grona fanów figli i harcy, możesz niejako zmusić zwierzę do aktywności ukrywając część podawanego pokarmu (suchej karmy lub smakołyków) w mieszkaniu lub w zabawkach kota.
Nasi najważniejsi pracownicy wystawiają wybrane produkty na próbę. Soko, Elvis, Toulouse oraz Biscotte przedstawiają swoje ostatnio przetestowane artykuły:
Drapak dla kota Savoy nie tylko pięknie przyciąga wzrok w mieszkaniu, ale solidny filc bez trudu wytrzymuje moje silne kocie pazury. Drapanie jest bardzo męczące, ale na szczęście jest też przytulny hamak, w którym można odpocząć.
Tunel dla kota TIAKI z pluszową matą to nie tylko ekscytujący plac zabaw. Lubię go wykorzystywać również do moich długich drzemek. Mój tunel ma trzy wejścia, więc moja kocia siostra może czasem bawić się w tunelu razem ze mną.
Zwracaj uwagę na to, aby podawać kotu pokarm zgodny z potrzebami zwierzęcia i wybieraj odpowiednią karmę.
Pamiętaj, aby odważać dzienną ilość pokarmu i wliczać w to podawane smakołyki.
Zachęcaj kota do aktywności (gry polegające na zdobywaniu pożywienia, stworzenie możliwości do wspinaczki).
Każdego dnia przeznacz nawet kilka minut na aktywną zabawę.
Badaj żebra i obserwuj zachodzące zmiany w sylwetce zwierzęcia.
Regularnie waż i profilaktycznie badaj kota u lekarza weterynarii.