Nadwaga u psa: wskazówki dotyczące poprawy zdrowia

Nie tylko ludzie mają problem z nadwagą. Badania pokazują, że około 56% wszystkich psów waży za dużo. Nadwaga u psów nie jest więc rzadkością.

Powody? Czasami jesteśmy po prostu zbyt dobrzy dla naszych czworonożnych przyjaciół, jeśli chodzi o jedzenie czy smakołyki. Tak samo choroby mogą powodować otyłość. W każdym z przypadków może ucierpieć zdrowie i samopoczucie Twojego psa, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie niezbędne informacje dotyczące nadwagi u psów oraz porady, jak sobie z tym problemem poradzić.

Czy mój pies ma nadwagę?

Aby zwalczyć nadwagę u psów, właściciele muszą najpierw rozpoznać problem. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twój zwierzak ma o kilka kilogramów za dużo jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Oczywiście możesz również sam dokonać wstępnej oceny, wykonując kilka prostych kroków.

 • Tak rozpoznasz nadwagę u swojego psa

 • Jakie są przyczyny nadwagi u psów?

 • Jakie skutki niesie ze sobą nadwaga?

 • Jakie rasy psów mają tendencję do nadwagi?

Karma "Light": jaka karma jest odpowiednia dla psów z nadwagą?

Pies
Jaka jest różnica między karmą dietetyczną a karmą "Light"?

Karma dietetyczna to termin określający specjalnie dostosowaną karmę dla zwierząt domowych, które cierpią na określone choroby. Na przykład istnieją karmy dietetyczne dla psów, które mają cukrzycę lub problemy z nerkami. Karma dietetyczna jest podawana tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii i niekoniecznie nadaje się do utraty wagi.

Natomiast karma z dopiskiem "Light" to karma o obniżonej kaloryczności, czyli karma o niskiej zawartości tłuszczu. Jest to pierwszy wybór, jeśli nie chcemy, aby nasz pies zużywał tak dużo energii i stracił trochę na wadze.

Wszystko pod kontrolą: dzięki poradnikowi zooplus

Karma

Dzięki poradnikowi zooplus znajdziesz odpowiednią karmę dla Twojego psa. Sprawdź już teraz!

 • Na co zwrócić uwagę przy zmianie karmy?

 • Jakie substancje odżywcze karmy są najważniejsze?

 • Karma sucha
 • Karma mokra
 • Przysmaki

Pora zejść z kanapy: aktywność fizyczna pomaga w walce z nadwagą

Nadwaga
Nie za dużo na raz: powoli wydłużaj dzienną aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna jest ważnym kluczem do zdrowej wagi. Podstawowa zasada brzmi: nie przemęczaj swojego psa ani siebie. Utrata wagi to proces, który może trochę potrwać.

Ważne jest to, żeby dobrze się bawić podczas wspólnych aktywności, dlatego wzmagaj ruch powoli, krok po kroku. Zacznij od lekkiego wydłużenia wspólnych spacerów każdego dnia. Później możesz dodać ćwiczenia.

W przypadku psów, które zmagają się z nadwagą lub otyłością, trzeba zwrócić szczególną uwagę na stawy. Akcesoria takie jak rampy i legowiska ortopedyczne dla psów chronią dodatkowo psa.

 • Ćwiczenia, które pomagają w walce z nadwagą

 • Czy trening agility jest dobry dla psów z nadwagą?

Jak uniknąć nadwagi u psa?

food

Zwracaj uwagę na to, aby podawać psu pokarm zgodny z potrzebami zwierzęcia i wybieraj odpowiednią karmę.

Waga

Pamiętaj, aby odważać dzienną ilość pokarmu i wliczać w to podawane smakołyki.

Obroża

Spaceruj z psem kilka razy dziennie.

Zabawa

Dużo baw się i graj z psem.

Miarka

Badaj żebra i obserwuj zachodzące zmiany w sylwetce zwierzęcia.

Waga

Regularnie waż i profilaktycznie badaj psa u lekarza weterynarii.

Rekomendacje zoopets

Nasi najważniejsi pracownicy wystawiają wybrane produkty na próbę. MalaPeanutTed oraz Chewy przedstawiają swoje ostatnio przetestowane artykuły:

2023_02_Obesity_Mala_Grass_1000x640_INTMala - poszukiwaczka skarbów

Inteligentna zabawka TIAKI Grass Slow Feeder to ekscytująca zabawka, która jednocześnie zmniejsza szybkość jedzenia. Wkładka wygląda jak prawdziwe źdźbła trawy, więc jedzenie staje się ekscytującą przygodą. Jest antypoślizgowy i nadaje się również dla moich mniejszych kolegów.

2023_02_Obesity_Peanut_Tiaki_1000x640_INTPeanut - fan groszku

Zabawka do wąchana TIAKI o kształcie grochu posiada trzy otwory, które można wypełnić smacznymi przekąskami. Jest wytrzymała i idealna dla moich młodych kolegów z silną chęcią gryzienia. A latem można zamrozić groszek wraz z nadzieniem, dzięki czemu można przetrwać ciepłne letnie dni.

2023_02_Obesity_Ted_Bed_1000x640_INTTed - jego(śpiąca)mość

Wysokiej jakości wypełnienie z płatków wiskoelastycznej pianki typy Memory jest niezwykle wygodne i zapewnia spokojny sen podczas długich spotkań firmowych. Legowisko dopasowuje się do mojego ciała i odciąża kręgosłup oraz stawy - ah, co za beztroski sen.

2023_02_Obesity_Chewy_Tiaki_1000x640_INTChewy - miłośnik koniczyn

Zabawka sznurkowa Nomad Tales o kształcie koniczyny składa się z kilku solidnych sznurów, więc mogę żuć każdą po kolei. Dużą frajdę sprawia również zabawa w "przeciąganie liny", ponieważ wystarczy miejsca i sznura dla wszystkich.