Nadwaga u psa: wskazówki dotyczące poprawy zdrowia

Nie tylko ludzie mają problem z nadwagą. Badania pokazują, że około 56% wszystkich psów waży za dużo. Nadwaga u psów nie jest więc rzadkością.

Powody? Czasami jesteśmy po prostu zbyt dobrzy dla naszych czworonożnych przyjaciół, jeśli chodzi o jedzenie czy smakołyki. Tak samo choroby mogą powodować otyłość. W każdym z przypadków może ucierpieć zdrowie i samopoczucie Twojego psa, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie niezbędne informacje dotyczące nadwagi u psów oraz porady, jak sobie z tym problemem poradzić.

Karmy dietetyczneKarmy dietetyczne
Karmy lightKarmy light
PrzysmakiPrzysmaki
AkcesoriaAkcesoria

Czy mój pies ma nadwagę?

Aby zwalczyć nadwagę u psów, właściciele muszą najpierw rozpoznać problem. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twój zwierzak ma o kilka kilogramów za dużo jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Oczywiście możesz również sam dokonać wstępnej oceny, wykonując kilka prostych kroków.

Tak rozpoznasz nadwagę u swojego psa

Połóż ręce luźno na klatce piersiowej psa i przesuwaj je powoli po bokach bez nacisku. Jeśli żebra są łatwo wyczuwalne, to waga jest w porządku. Jeśli natomiast musisz mocniej nacisnąć, aby wyczuć żebra, to pies ma najprawdopodobniej nadwagę.

Kolejną wskazówką jest sylwetka Twojego czworonożnego przyjaciela: jeśli jego talia nie jest już wyraźnie widoczna, a brzuch i ciało psa ogólnie wyglądają na raczej zaokrąglone, to prawdopodobnie ma on nadwagę.

Jakie są przyczyny nadwagi u psów?

Psy przybierają szybko na wadze, jeśli nie mają zapewnionej odpowiedniej ilości ruchu lub gdy spożywają za dużo kalorii. To ostatnie zdarza się, gdy ilości jedzenia są zbyt duże lub karma dla psów jest wysokoenergetyczna. W większości przypadków jednak otyłość u psów wynika z niekorzystnego połączenia obu tych czynników.

Ponadto podeszły wiek, choroby, kastracja/sterylizacja czy stres mogą sprzyjać nadwadze u psów, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby poznać przyczyny nadwagi oraz wykluczyć ewentualne choroby.

Jakie skutki niesie ze sobą nadwaga?

Psy bardzo różnie reagują na nadwagę. Nie każdy od razu zaczyna chorować.

Najczęściej pies z nadwagą na początku ma ograniczoną mobilność, w wyniku czego obniża się jakość życia zwierzaka.

Im wyraźniejsza otyłość, tym więcej problemów zdrowotnych można się spodziewać. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko uszkodzenia stawów, chorób układu krążenia i oddechowego oraz cukrzycy. 

Również długość życia może ulec skróceniu - nawet o dwa lata.

Jakie rasy psów mają tendencję do nadwagi?

Rasy psów, które są bardziej podatne na otyłość to labradory, golden retrievery, beagle, jamniki, cocker spaniele i border collies. Mają genetycznie niższe zapotrzebowanie na energię i/lub po prostu uwielbiają jeść.

Karma "Light": jaka karma jest odpowiednia dla psów z nadwagą?

Pies
Jaka jest różnica między karmą dietetyczną a karmą "Light"?

Karma dietetyczna to termin określający specjalnie dostosowaną karmę dla zwierząt domowych, które cierpią na określone choroby. Na przykład istnieją karmy dietetyczne dla psów, które mają cukrzycę lub problemy z nerkami. Karma dietetyczna jest podawana tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii i niekoniecznie nadaje się do utraty wagi.

Natomiast karma z dopiskiem "Light" to karma o obniżonej kaloryczności, czyli karma o niskiej zawartości tłuszczu. Jest to pierwszy wybór, jeśli nie chcemy, aby nasz pies zużywał tak dużo energii i stracił trochę na wadze.

Wszystko pod kontrolą: dzięki poradnikowi zooplus

Karma

Dzięki poradnikowi zooplus znajdziesz odpowiednią karmę dla Twojego psa. Sprawdź już teraz!

Na co zwrócić uwagę przy zmianie karmy?

1. Pierwsza i najważniejsza rzecz: zmiany w żywieniu zawsze należy wprowadzać powoli i ostrożnie.

2. Zawsze przestrzegaj zaleceń lekarza weterynarii lub producenta karmy. Na opakowaniu każdego produktu znajdziesz dokładne informacje o ilości karmy, jaką należy podać przy określonej wadze docelowej. Pamiętaj, że nadmiar nawet kilku gramów może niekorzystnie wpłynąć na proces odchudzania.

3. Upewnij się, że pies nie jest dokarmiany resztkami jedzenia. Zwierzęciu można podawać przekąski, ale w ograniczonych ilościach i w formie nagrody. Wartość kaloryczną przysmaków należy odliczyć od dziennej porcji.

Uwaga: Jeśli Twoje zwierzę ma nadwagę, pod żadnym pozorem nie stosuj zwyczaju podawania mu po prostu połowy porcji dotychczasowej karmy! Grozi to niedoborem ważnych składników odżywczych

Wskazówki, jak prawidłowo przeprowadzić proces zmiany podawanego pożywienia lub określić odpowiednią ilość karmy, znajdziesz w magazynie zooplus!

Jakie substancje odżywcze karmy są najważniejsze?

Dobra karma "Light" ma mniej kalorii niż zwykła karma dla psów. 

Możemy wyodrębnić trzy najważniejsze cechy: ma niższą zawartość tłuszczu surowego i wyższą zawartość włókna surowego (błonnika pokarmowego) niż normalna karma. Ważne jest również, aby zawartość surowego białka była stale wysoka dla zdrowej masy mięśniowej.

Więcej o pożywieniu dla psów z nadwagą przeczytasz w magazynie zooplus.

  • Karma sucha
  • Karma mokra
  • Przysmaki
  • Akcesoria

Pora zejść z kanapy: aktywność fizyczna pomaga w walce z nadwagą

Nadwaga
Nie za dużo na raz: powoli wydłużaj dzienną aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna jest ważnym kluczem do zdrowej wagi. Podstawowa zasada brzmi: nie przemęczaj swojego psa ani siebie. Utrata wagi to proces, który może trochę potrwać.

Ważne jest to, żeby dobrze się bawić podczas wspólnych aktywności, dlatego wzmagaj ruch powoli, krok po kroku. Zacznij od lekkiego wydłużenia wspólnych spacerów każdego dnia. Później możesz dodać ćwiczenia.

W przypadku psów, które zmagają się z nadwagą lub otyłością, trzeba zwrócić szczególną uwagę na stawy. Akcesoria takie jak rampy i legowiska ortopedyczne dla psów chronią dodatkowo psa.

Ćwiczenia, które pomagają w walce z nadwagą

Oprócz „psiej klasyki”, czyli wychodzenia na spacer, możesz wypróbować wiele innych pomysłów, które uczynią cuda w walce ze zbędnymi kilogramami u psów. Zawsze pytaj lekarza weterynarii, czy wykonanie tych ćwiczeń jest bezpieczne dla Twojego psa.

• Pływanie zaleca się psom ze znaczną nadwagą. Ruch w wodzie odciąża stawy i delikatnie ćwiczy całe ciało.

• Aportowanie w ogrodzie lub na łące sprawia przyjemność prawie każdemu psu.

• Urozmaicaj codzienne spacery. Przykładowo pies może ćwiczyć swoją równowagę chodząc po pniach przewróconych drzew lub – zwinność przeskakując przez rowy.

• Istnieje wiele psich sportów, takich jak frisbee, driftball czy taniec z psem, które zapewniają więcej ruchu i dużą dawkę pozytywnych emocji.

• Uwzględnij psa we własnym programie ćwiczeń: naucz psa siadać na komendę podczas wykonywania przysiadów. A może próbowałeś już jogi z psem?

• Jeśli Twój pies jest już trochę wysportowany, możesz go również zabrać ze sobą na jogging, piesze wycieczki lub jazdę na rowerze.

Psy mogą zajmować się różnymi kategoriami sportów. Aby dowiedzieć się, co jest odpowiednie dla Ciebie i Twojego psa, przeczytaj artykuły dostępne w magazynie zooplus.

Czy trening agility jest dobry dla psów z nadwagą?

Agility (pokonywanie toru przeszkód na czas) nie jest odpowiednie dla czworonogów z nadwagą lub otyłością. Po pierwsze - taka aktywność fizyczna szybko mogłaby zdemotywować nieaktywnego psa, a po drugie wykonywanie tych ćwiczeń przy dużej masie ciała może okazać się szkodliwe dla stawów.

Bardziej odpowiedni dla otyłych psów będzie trening degility. W przypadku wykonywania tej grupy ćwiczeń kluczowym nie jest czas, a poprawność ich wykonania.

Więcej informacji o Agility znajdziesz w magazynie zooplus!

Rekomendacje zoopets

Nasi najważniejsi pracownicy wystawiają wybrane produkty na próbę. MalaPeanutTed oraz Chewy przedstawiają swoje ostatnio przetestowane artykuły:

2023_02_Obesity_Mala_Grass_1000x640_INTMala - poszukiwaczka skarbów

Inteligentna zabawka TIAKI Grass Slow Feeder to ekscytująca zabawka, która jednocześnie zmniejsza szybkość jedzenia. Wkładka wygląda jak prawdziwe źdźbła trawy, więc jedzenie staje się ekscytującą przygodą. Jest antypoślizgowy i nadaje się również dla moich mniejszych kolegów.

Produkt
2023_02_Obesity_Peanut_Tiaki_1000x640_INTPeanut - fan groszku

Zabawka do wąchana TIAKI o kształcie grochu posiada trzy otwory, które można wypełnić smacznymi przekąskami. Jest wytrzymała i idealna dla moich młodych kolegów z silną chęcią gryzienia. A latem można zamrozić groszek wraz z nadzieniem, dzięki czemu można przetrwać ciepłne letnie dni.

Produkt
2023_02_Obesity_Ted_Bed_1000x640_INTTed - jego(śpiąca)mość

Wysokiej jakości wypełnienie z płatków wiskoelastycznej pianki typy Memory jest niezwykle wygodne i zapewnia spokojny sen podczas długich spotkań firmowych. Legowisko dopasowuje się do mojego ciała i odciąża kręgosłup oraz stawy - ah, co za beztroski sen.

Produkt
2023_02_Obesity_Chewy_Tiaki_1000x640_INTChewy - miłośnik koniczyn

Zabawka sznurkowa Nomad Tales o kształcie koniczyny składa się z kilku solidnych sznurów, więc mogę żuć każdą po kolei. Dużą frajdę sprawia również zabawa w "przeciąganie liny", ponieważ wystarczy miejsca i sznura dla wszystkich.

Produkt

Jak uniknąć nadwagi u psa?

food

Zwracaj uwagę na to, aby podawać psu pokarm zgodny z potrzebami zwierzęcia i wybieraj odpowiednią karmę.

Waga

Pamiętaj, aby odważać dzienną ilość pokarmu i wliczać w to podawane smakołyki.

Obroża

Spaceruj z psem kilka razy dziennie.

Zabawa

Dużo baw się i graj z psem.

Miarka

Badaj żebra i obserwuj zachodzące zmiany w sylwetce zwierzęcia.

Waga

Regularnie waż i profilaktycznie badaj psa u lekarza weterynarii.