Nadwaga u kota: wskazówki dotyczące poprawy zdrowia

Wygodne leżenie i podjadanie? Nie tylko u nas, ludzi może to doprowadzić do powstania tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że prawie co drugi domowy kot waży za dużo. Nadwaga u kotów jest więc bardziej rozpowszechniona niż mogłoby się wydawać.

Przyczyny tego stanu rzeczy są tak różne, jak wyjątkowe są nasze koty. Niektóre koty wolą się wyluzować lub po prostu uwielbiają podjadać. Niekiedy rozpieszczamy swoje zwierzęta zbyt dużą ilością karmy czy przekąsek, a czasami przyczyną jest jakaś poważniejsza choroba.

W każdym przypadku może ucierpieć zdrowie i samopoczucie Twojego kota. Dlatego chcielibyśmy przekazać Ci jak najwięcej informacji o nadwadze u kotów i poradzić, co możesz z tym zrobić, jeśli problem dotyczy również Twojego pupila.

Czy mój kot ma nadwagę?

Jeżeli masz podejrzenia, że Twoje zwierzę cierpi na nadwagę lub otyłość, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Już w kilku prostych krokach możesz samodzielnie dokonać wstępnej oceny, czy Twój kot ma nadwagę.

 • Tak rozpoznasz nadwagę u swojego kota

 • Co powoduje nadwagę u kotów?

 • Jakie skutki niesie ze sobą nadmierna masa ciała?

Karma "Light": jaka karma jest odpowiednia dla kotów z nadwagą?

Kot z miską
Jaka jest różnica między karmą dietetyczną a karmą "Light"?

Karma dietetyczna to termin określający specjalnie dostosowaną karmę dla zwierząt domowych, które cierpią na określone choroby. Na przykład istnieją karmy dietetyczne dla kotów, które mają cukrzycę lub problemy z nerkami. Karma dietetyczna jest podawana tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii i niekoniecznie nadaje się do utraty wagi.

Natomiast karma z dopiskiem "Light" to karma o obniżonej kaloryczności, czyli karma o niskiej zawartości tłuszczu. Jest to pierwszy wybór, jeśli Twój kot ma nadwagę i powinien schudnąć.

Wszystko pod kontrolą: dzięki poradnikowi zooplus

Karma

Dzięki poradnikowi zooplus znajdziesz odpowiednią karmę dla Twojego kota. Sprawdź już teraz!

 • Na co należy zwrócić uwagę przy zmianie podawanej karmy?

 • Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o skład karmy?

 • Karma sucha
 • Karma mokra
 • Przysmaki

Pora zejść z kanapy: aktywność fizyczna pomaga w walce z nadwagą

Bawiący się kot
Nie za dużo na raz: powoli wydłużaj dzienną aktywność fizyczną

Ruch jest ważnym kluczem do zdrowej wagi. Podstawowa zasada dla kotów z nadwagą brzmi: nie przemęczaj swojego pupila ani siebie. Utrata wagi jest procesem długotrwałym i nie następuje z dnia na dzień.

Ważne jest, aby zarówno właściciel jak i pupil czerpali radość z wykonywanych wspólnie ćwiczeń. Kota można na przykład zachęcić do polowania i łowienia. Na początek wystarczy kilka minut. Z biegiem czasu możesz powoli wydłużać czas trwania zabawy.

Jeśli Twój kot nie należy do grona fanów figli i harcy, możesz niejako zmusić zwierzę do aktywności ukrywając część podawanego pokarmu (suchej karmy lub smakołyków) w mieszkaniu lub w zabawkach kota.

 • Ćwiczenia, które pomagają w walce z nadwagą u kotów

 • Czy trening agility jest dobry dla kotów z nadwagą?

Rekomendacje zoopets

Nasi najważniejsi pracownicy wystawiają wybrane produkty na próbę. Soko, Elvis, Toulouse oraz Biscotte przedstawiają swoje ostatnio przetestowane artykuły:

SavoyToluos i jego gracja

Drapak dla kota Savoy nie tylko pięknie przyciąga wzrok w mieszkaniu, ale solidny filc bez trudu wytrzymuje moje silne kocie pazury. Drapanie jest bardzo męczące, ale na szczęście jest też przytulny hamak, w którym można odpocząć.

SokoTunel Soko

Tunel dla kota TIAKI z pluszową matą to nie tylko ekscytujący plac zabaw. Lubię go wykorzystywać również do moich długich drzemek. Mój tunel ma trzy wejścia, więc moja kocia siostra może czasem bawić się w tunelu razem ze mną.

ElvisElvis w raju

Drapak dla kota L od Natural Paradise ma grube pnie, dzięki którym ostrzę sobie pazurki. Sprawia też wielką radość mojemu właścicielowi - kanapa to stare dzieje. Są też trzy miejsca do leżenia, gdzie można się wyluzować. Jeśli jednak akurat mi się nudzi, bawię się piłkami.

BiscotteParkour Biscotte

Z inteligentną zabawką Tiaki Fun Puzzle muszę najpierw pokonać tory przeszkód, zanim będę mógł zjeść swoje przekąski. To nigdy się nie nudzi, ponieważ moja pani może pomijać, dodawać lub zmieniać układ przeszkód. Idealne zajęcie, jeśli meetingi znów się przedłużają.

Jak uniknąć nadwagi u kota?

1

Zwracaj uwagę na to, aby podawać kotu pokarm zgodny z potrzebami zwierzęcia i wybieraj odpowiednią karmę.

Waga

Pamiętaj, aby odważać dzienną ilość pokarmu i wliczać w to podawane smakołyki.

Piłka

Zachęcaj kota do aktywności (gry polegające na zdobywaniu pożywienia, stworzenie możliwości do wspinaczki).

Zegar

Każdego dnia przeznacz nawet kilka minut na aktywną zabawę.

Miarka

Badaj żebra i obserwuj zachodzące zmiany w sylwetce zwierzęcia.

Waga

Regularnie waż i profilaktycznie badaj kota u lekarza weterynarii.

*"wcześniej" = najniższa cena artykułu w ciągu ostatnich 30 dni. Warunki dostawy

Metody płatności

Dostawa

 • Paczkomat®”
 • dpd

Bezpieczeństwo

Społeczność zooplus

 • Appstore
 • Google Play