Nadwaga u kotów: Jak lepiej zadbać o zdrowie zwierzęcia?

Około 44-60% wszystkich kotów domowych waży za dużo. Wartości te różnią się w zależności od rodzaju przeprowadzonego badania i kraju. Najistotniejszy jest jednak ogólny wynik analizy: liczba kotów z nadwagą rośnie z roku na rok.

Czym spowodowane jest takie zjawisko? Niekiedy rozpieszczamy swoje zwierzęta zbyt dużą ilością karmy czy przekąsek, a czasami przyczyną jest jakaś poważniejsza choroba. Negatywne statystyki podnoszą również skutki lockdownu wprowadzonego w związku w rozprzestrzenianiem się Koronawirusa. 71% lekarzy weterynarii twierdzi, że pandemia wpływa na zachowania żywieniowe zwierząt domowych. Dlatego chcielibyśmy przekazać Ci jak najwięcej informacji o nadwadze u kotów i poradzić, jaki kroki możesz przedsięwziąć, jeśli problem dotyczy również Twojego pupila.

Czy Twój kot ma nadwagę?

Już w kilku prostych krokach możesz samodzielnie dokonać wstępnej oceny, czy Twój kot ma nadwagę. Jeżeli masz podejrzenia, że Twoje zwierzę cierpi na nadwagę lub otyłość, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Odpowiednia karma dla kotów z nadwagą

Kot z miską
Jaka jest różnica pomiędzy karmą dietetyczną a karmą Light?

Karma dietetyczna to pokarm specjalnie opracowany dla zwierząt cierpiących na określone choroby, np. na cukrzycę lub choroby nerek. Można je podawać tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii. Wśród diet weterynaryjnych znajdziemy również takie, przeznaczone do redukcji wagi u zwierząt.

Karmy Light charakteryzują się obniżoną kalorycznością. Takie produkty możesz stosować, jeśli chcesz, aby Twój kot przyjmował mniejszą ilość kalorii i zgubił niepotrzebne kilogramy.

Znajdź odpowiednią karmę

Karma

Z pomocą naszego poradnika znajdziesz odpowiednią koncepcję żywieniową dla Twojego kota, bez względu na to, czy cierpi na nadwagę, czy nie!

Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu w walce z nadwagą

Bawiący się kot
Nie za dużo na raz: powoli zwiększaj ilość zażywanego ruchu

Podstawowa zasada dla kotów z nadwagą brzmi: nie wymagaj zbyt dużo, utrata wagi jest procesem długotrwałym i nie następuje z dnia na dzień.

Ważne jest, aby zarówno właściciel jak i pupil czerpali radość z wykonywanych wspólnie ćwiczeń. Kota można na przykład zachęcić do polowania i łowienia. Na początek wystarczy kilka minut. Z biegiem czasu możesz powoli wydłużać czas trwania zabawy.

Jeśli Twój kot nie należy do grona fanów figli i harcy, możesz niejako zmusić zwierzę do aktywności ukrywając część podawanego pokarmu (suchej karmy lub smakołyków) w mieszkaniu lub w zabawkach kota.

Jak uniknąć nadwagi u kota?

image

Zwracaj uwagę na to, aby podawać kotu pokarm zgodny z potrzebami zwierzęcia i wybieraj odpowiednią karmę.

image

Pamiętaj, aby odważać dzienną ilość pokarmu i wliczać w to podawane smakołyki.

image

Zachęcaj kota do aktywności (gry polegające na zdobywaniu pożywienia, stworzenie możliwości do wspinaczki).

image

Każdego dnia przeznacz nawet kilka minut na aktywną zabawę.

image

Badaj żebra i obserwuj zachodzące zmiany w sylwetce zwierzęcia.

image

Regularnie waż i profilaktycznie badaj kota u lekarza weterynarii.

*Cena detaliczna sugerowana przez Producenta ** Warunki dostawy

333zooPunkty gratis!
Nie przegap spersonalizowanych ofert, rabatów i promocji!
Nie przegap spersonalizowanych ofert, rabatów i promocji!
Wybierz zwierzę

Metody płatności

Dostawa

  • InPost
  • GLS
  • dpd

Bezpieczeństwo

Społeczność zooplus

  • Appstore
  • Google Play