Najczęstsze dolegliwości zdrowotne u kotów

Choroby układu moczowego

Kot

Niestety, choroby układu moczowego nie są rzadkością u kotów. Termin "FLUTD" jest często wymieniany w tym kontekście. "FLUTD" oznacza Feline Lower Urinary Tract Disease i nie jest chorobą samą w sobie, ale ogólnym terminem określającym szereg chorób dolnych dróg moczowych (pęcherza moczowego, cewki moczowej) u kota. Koty dotknięte tą chorobą odczuwają ból lub mają problemy z oddawaniem moczu.

Twój kot cierpi już na chorobę układu moczowego lub podejrzewasz, że Twój kot może być nią dotknięty? Podsumowaliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o "FLUTD" u kotów i jesteśmy tutaj dla Ciebie i Twojego pupila, aby pomóc i odpowiednio doradzić.

Uwaga: w przypadku podejrzenia choroby układu moczowego należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii i podawać specjalną karmę wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

  • Karma mokra
  • Karma sucha
  • Miski i poidełka
  • Kuwety
  • Czystość i higiena

Objawy "FLUTD" u kotów

Konsekwencją "FLUTD" jest zwykle zakażenie dróg moczowych, zwężenie cewki moczowej spowodowane piaskiem lub zapalenie pęcherza moczowego. Zazwyczaj można zaobserwować następujące objawy choroby:

  • Częstsze wizyty w kuwecie.
  • Próby oddawania moczu, ale w konsekwencji brak opróżnienia pęcherza lub jedynie kropelkowej ilości.
  • Miauczenie lub płacz z bólu podczas oddawania moczu.
  • Możliwość występowania krwi w moczu.

Jak niebezpieczna jest ta choroba i kiedy najlepiej wybrać się do weterynarza?

Jeśli drogi moczowe są przyblokowane, może to szybko stać się sytuacją zagrażającą życiu kota. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem w ciągu kilku godzin, gdy tylko kot nie oddaje moczu pomimo silnego parcia. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej będziesz mógł pomóc swojemu kotu.

W skrajnych przypadkach cewka moczowa może zostać całkowicie zablokowana, powodując zaleganie moczu w pęcherzu. Ponieważ metabolity moczu nie mogą już opuścić organizmu, istnieje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych objawów zatrucia. Konsekwencją mogą być również niebezpieczne zmiany elektrolitów we krwi.

W zaawansowanych stadiach zatrzymanie moczu przenika do nerek i istnieje ryzyko ostrej niewydolności nerek. Jeśli więc zauważysz, że Twój kot z trudem (lub wcale) nie oddaje moczu, jest to absolutnie nagły przypadek. Natychmiast udaj się do weterynarza, aby zapobiec pogorszeniu sytuacji.

Szukasz weterynarza w okolicy? Sprawdź naszą wyszukiwarkę przychodni weterynaryjnych!

Które koty chorują najczęściej?

Podczas gdy koty przebywające na zewnątrz rzadko cierpią na choroby układu moczowego, koty domowe i koty z domów z wieloma kotami mają szczególnie wysokie ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Dzieje się tak, ponieważ czynniki, takie jak otyłość i brak ruchu sprzyjają rozwojowi "FLUTD" u kotów. Z tego powodu wykastrowane kocury są również szczególnie zagrożone, ponieważ często miewają nadwagę.

Stres i dieta również odgrywają ważną rolę. Jeśli kot je tylko suchą karmę i pije zbyt mało wody, może to również sprzyjać rozwojowi chorób układu moczowego.

Jak zdiagnozować "FLUTD"?

Podczas wizyty u weterynarza, lekarz zwykle jest w stanie wykryć wstępnie obecność "FLUTD" po wywiadzie lekarskim z właścicielem. Aby jednak potwierdzić to podejrzenie, lekarz weterynarii musi dokładnie zbadać kota.

Po ogólnym badaniu weterynarz sprawdzi nie tylko mocz kota, ale także krew. Ponadto może zastosować techniki obrazowania (np. RTG lub USG), aby wykluczyć kamienie moczowe lub guzy.

Jak leczy się "FLUTD"?

Ponieważ choroby należące do "FLUTD" mają różne etapy rozwoju, leczenie jest zawsze zależne od przypadku i zależy od ciężkości i przyczyny choroby.

Środki doraźne: przede wszystkim ważne jest usunięcie zastoju moczu, a tym samym ustabilizowanie stanu zdrowia kota. W tym celu weterynarz znieczuli kota i założy mu cewnik. Pozwoli mu to przepłukać i opróżnić pęcherz, aby zapobiec dalszym powikłaniom. Jeśli kot ponownie spróbuje samodzielnie oddać mocz, weterynarz może usunąć cewnik. Jeśli nie można założyć cewnika, weterynarz może przebić pęcherz i odprowadzić nadmiar moczu. Infuzje dożylne mogą również pomóc ustabilizować krążenie. Leki przeciwzapalne mogą również pomóc zmniejszyć stan zapalny.

Zwalczanie przyczyny: jeśli stan kota jest stabilny, należy zwalczyć przyczynę problemu. Środki, które należy podjąć, zależą od choroby. Lekarz weterynarii doradzi w tej kwestii i przepisze na przykład specjalną dietetyczną karmę lub leki.

Co wywołuje daną chorobę?

Ponieważ "FLUTD" nie jest chorobą samą w sobie, ale terminem zbiorczym, obejmuje różne czynniki wyzwalające. Oprócz różnych czynników ryzyka (nadwaga, koty niewychodzące, wykastrowane samce), można zauważyć, że koty z "FLUTD" często mają jedną lub więcej z poniższych zmian:

Zapalenie pęcherza moczowego

Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego u kotów (FIC) - specyficzna odmiana zapalenia pęcherza moczowego - jest częstym czynnikiem wywołującym "FLUTD" u kotów. Zwykle jest to spowodowane stresem, a nie wcześniejszą infekcją bakteryjną.

Kamienie pęcherza moczowego

Niektóre koty są podatne na tworzenie się kamieni moczowych/kamieni pęcherza moczowego, niezależnie od tego, czy są one związane z rasą, czy z dietą. Kamienie te są spowodowane gromadzeniem się soli mineralnych (np. szczawianu wapnia, struwitu) w moczu. Jeśli kamienie blokują przepływ moczu, może to prowadzić do niebezpiecznej niedrożności dróg moczowych.

Infekcje dróg moczowych

Infekcja bakteryjna pęcherza moczowego może również powodować "FLUTD". Jest to jednak mniej powszechne u kotów niż dwie pierwsze zmiany.

Zapobieganie: jak chronić kota przed "FLUTD"?

HealthIssues_Navi_Vet_1000x1000_INT

Zabieraj kota regularnie na badania i wizyty kontrolne do weterynarza

HealthIssues_Navi_C_Hydration_1000x1000_INT

Zachęcaj kota do picia wody i upewnij się, że jest wystarczająco nawodniony

HealthIssues_Navi_C_Scale_1000x1000_INT

Zapobiegaj nadwadze oraz motywuj kota do ruchu

HealthIssues_Navi_C_WetFood_1000x1000_INT

Podawaj kotu mokrą karmę, aby zapewnić mu dodatkowe nawodnienie

HealthIssues_Navi_C_Relax_1000x1000_INT

Reaguj na potrzeby swojego kota i pomóż mu unikać sytuacji stresowych

HealthIssues_Navi_C_Toilet_1000x1000_INT

Zapewnienie wystarczającej ilości kuwet (w gospodarstwach domowych z wieloma kotami co najmniej jedna toaleta na kota)

2023_07_IntroBanner_1000x160_PL

Pet approved: przetestowane dla Ciebie

KotNa spokojnie...Concept for Life

Wrażliwe, szybko stresujące się koty są bardziej narażone na infekcje pęcherza., aby zachować zdrowy spokój, odkryłam dla siebie uspokajającą karmę: Concept for Live Calm. Zawarta w niej DL-metionina może obniżyć wartość pH moczu. Uspokaja to również moją Panią.

Sprawdź produkt
KotWygoda i stylTIAKI

Eleganckie miski ceramiczne Tiaki ułatwiają mi przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Jako starszemu kotu, podwyższenie odciąża mój kręgosłup i znacznie ułatwia mi jedzenie i picie. Teraz pora karmienia jest jeszcze przyjemniejsza!

Sprawdź produkt