Koronawirus (COVID-19) – często zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi o koronawirusie

Drodzy Klienci,

rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19) dotyczy również nas – pracowników firmy zooplus – i ma wpływ na nasze życie. Razem z naszymi partnerami robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nawet w obecnej, wyjątkowej sytuacji zapewnić Wam jak zawsze wysoką jakość usług. Oczywiście w obecnej sytuacji zarówno zdrowie naszych klientów i ich zwierząt domowych, jak i zdrowie naszych pracowników są dla nas najważniejsze. Podjęliśmy szeroko zakrojone działania ochronne w naszych biurach i centrach logistycznych, aby w ten sposób przyczynić się do spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednocześnie ciężko pracujemy nad tym, aby Wasze zamówienia niezawodnie i bezpiecznie do Was dotarły.

Dostawa

Czy wszystkie produkty będą nadal dostępne?

Z uwagi na dużą liczbę zamówień niestety może się zdarzyć, że żądany produkt nie będzie dostępny. Dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać dostępność towarów na możliwie najwyższym poziomie. Kolejne dostawy towarów już są w drodze do naszych magazynów. W trosce o innych klientów prosimy o składanie zamówień tylko w razie potrzeby. Nawet jeśli dany artykuł jest wyprzedany, jesteśmy pewni, że znajdziesz w naszym sklepie inny produkt alternatywny.

Czy należy spodziewać się opóźnień w dostawie?

Nasz zespół logistyczny dokłada wszelkich starań, aby Twoja przesyłka dotarła do Ciebie tak szybko, jak to możliwe. Gdy tylko Twoje zamówienie zostanie wysłane, otrzymasz powiadomienie o nadaniu przesyłki z linkiem do wybranej firmy kurierskiej. Za pomocą linku możesz śledzić status przesyłki i w razie potrzeby zmienić datę dostawy.

Czy wskutek kontaktu z towarem mogę się zarazić?

Być może zastanawiasz się, czy otrzymywanie od zooplus paczek z towarami jest nadal bezpieczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawdopodobieństwo skażenia towarów handlowych przez osobę zakażoną jest bardzo niskie. Ryzyko zarażenia się koronawirusem za pośrednictwem paczki, która przebyła duże odległości i była wystawiona na działanie różnych warunków zewnętrznych i temperatur, jest również bardzo niskie. Badania wskazują na to, że koronawirus może przetrwać na powierzchniach tylko przez krótki czas. Jeśli nadal masz jakiekolwiek obawy, w celu ochrony siebie i innych osób otrzymane przesyłki i produkty możesz przeczyścić środkiem dezynfekującym. Oprócz tego należy oczyścić ręce środkiem do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu lub dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa.

cat
warehouse
kochamy zwierzęta

Obsługa i płatności

Czy w sklepie zooplus może dojść do opóźnień?

Przez obecnie wysokie obciążenie sklepu niestety mogą wystąpić dłuższe czasy ładowania strony. Prosimy o wyrozumiałość.

Czy nadal mogę płacić gotówką przy odbiorze?

Tak, metoda płatności gotówką przy odbiorze jest dostępna.

WAŻNE: Zdrowie naszych klientów, partnerów i usługodawców jest dla nas najważniejsze. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 (koronawirus), prosimy o korzystanie z opcji płatności gotówką przy dostawie tylko wtedy, gdy nie mogą Państwo użyć innej metody płatności. Bezgotówkowe metody płatności będą obsługiwane priorytetowo.

Czy obecna sytuacja wpłynie na moje zooPunkty?

Przedłużyliśmy ważność zooPunktów, które wygasają 31.03.2020, do 30.06.2020! Uprzejmie prosimy o wykorzystanie zooPunktów w późniejszym terminie, gdy sytuacja spowodowana COVID-19 się uspokoi. W ten sposób pomożesz nam przeciwdziałać kolejnym opóźnieniom oraz pokryć zapotrzebowanie wszystkich klientów na najważniejsze artykuły. Oczywiście, jak zawsze za każde zrealizowane zamówienie będziesz nadal otrzymywać zooPunkty.

Dalsze informacje na temat COVID-19

Czy COVID-19 stanowi zagrożenie dla mojego psa?

13.03.2020: Chorobę COVID-19 wywołuje u ludzi pochodzący z Chin, nowy koronawirus SARS-CoV-2. Niemiecki Instytut Fryderyka Löfflera (FLI) jako Federalny Instytut Badawczy ds. Zdrowia Zwierząt monitoruje aktualną sytuację epidemiologiczną i publikuje najnowsze wyniki badań naukowych na ten temat. Jak dotąd naukowcy podejrzewają, że koronawirus został pierwotnie przeniesiony na człowieka przez nietoperze, łuskowce lub węże. Ostatnio odnotowano przypadek, w którym wirusy znaleziono również na nosie i w pysku zdrowego psa z Hongkongu. Eksperci zakładają jednak, że koronawirusy dostały się na ciało psa poprzez bliski kontakt fizyczny z jego chorym opiekunem. Według obecnych ustaleń naukowców rzeczywiste zakażenie u badanego w kwarantannie psa jest zatem raczej wykluczone. Jeśli przebywasz w kwarantannie, poproś bliską Ci osobę o pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi i wyprowadzanie ich na spacer. Na razie nie zaleca się żadnych konkretnych środków kwarantanny dla psów należących do osób chorych. Tak więc, chociaż według Instytutu Fryderyka Löfflera nie ma dowodów na to, że psy mogą zachorować na COVID-19, to inne koronawirusy nadal odgrywają istotną rolę dla zdrowia tych zwierząt.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Koronawirus u psa”.

Czy COVID-19 stanowi zagrożenie dla mojego kota?

13.03.2020: Pod koniec 2019 roku w Chinach odnotowano pierwsze przypadki nowej choroby zakaźnej COVID-19 u ludzi. Obecnie na COVID-19 chorują tysiące osób na całym świecie, a kwestia źródła koronawirusa SARS-CoV-2 nadal nie jest do końca jasna. Według najnowszej wiedzy naukowców choroba układu oddechowego COVID-19 została przeniesiona na człowieka przez nietoperze, łuskowce lub węże. Niemiecki Federalny Instytut Badawczy ds. Zdrowia Zwierząt (niem. Friedrich-Löffler-Institut, FLI) klasyfikuje przenoszenie się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na kota i odwrotnie jako nieprawdopodobne. Także dla psów i innych zwierząt, na przykład świń czy kur, choroba COVID-19 nie powinna stanowić zagrożenia, mimo pozytywnego wyniku testu u psa z Hongkongu po zbadaniu jego nosa i pyska. Aby móc stwierdzić rzeczywiste zakażenie, koronawirus musi zostać wykryty w organizmie. We wspomnianym przypadku wychodzi się z założenia, że doszło jedynie do skażenia powierzchni przez bliski kontakt fizyczny z zakażonym człowiekiem. Niemniej jednak podczas kontaktu ze zwierzętami domowymi zaleca się przestrzeganie środków higieny. Dla kotów choroba COVID-19 jest prawdopodobnie nieszkodliwa, podczas gdy znane od dawna kocie koronawirusy (FCoV) mogą być dla nich bardzo niebezpieczne.

O tym, które koronawirusy zaliczają się do grupy niebezpiecznych dla kota, jakie objawy występują i jak można ochronić kota przed zarażeniem, dowiesz się z artykułu „Koronawirus u kota”.

Jak mogę najlepiej chronić siebie i moje zwierzę?

Mimo że choroba COVID-19 prawdopodobnie nie jest niebezpieczna dla psów i kotów, należy zwrócić większą uwagę na ogólne środki higieny podczas kontaktu ze zwierzętami, zwłaszcza jeśli Ty lub Twój pupil wykazujecie objawy choroby:

Unikaj bliskiego kontaktu z innymi zwierzętami i ludźmi oraz między Tobą a Twoim zwierzęciem, np. lizania, bliskich pieszczot, itp.

Dokładnie myj ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem, przez co najmniej 20–30 sekund.

Resztki kału natychmiast zutylizuj. Zachowaj czystość w kuwecie i w mieszkaniu.

Czy, przebywając w kwarantannie, wolno wyprowadzać psa na spacer?

19.03.2020: Jeśli przebywasz w kwarantannie, koniecznie zapoznaj się z wytycznymi Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczącymi postępowania ze zwierzętami domowymi.

16.03.2020: W krajach, w których obowiązuje zakaz wychodzenia, takich jak Włochy, Hiszpania czy Austria, obowiązują następujące zasady: opiekunowie psów mogą wyprowadzać swoje zwierzęta na spacer, ale powinni pozostawać w pobliżu swojego domu i zazwyczaj muszą mieć ze sobą formularz informacyjny ze swoimi danymi. Spacery powinny być krótkie i należy przestrzegać powszechnych środków bezpieczeństwa, takich jak zachowanie dystansu do innych osób i zwierząt oraz dokładne mycie rąk po powrocie do domu.

Ogólne i bieżące informacje na temat koronawirusa (COVID-19) można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Głównego Inspektoratu Weterynarii, a także Global Veterinary Community.

Korzystając z okazji, serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość. Cieszymy się, że nadal możemy dostarczać Wam i Waszym pupilom oferowane przez nas produkty. Zarówno Wam, jak i Waszym ukochanym dwu- i czworonożnym przyjaciołom życzymy dużo zdrowia!

Razem przez dzień: codzienna rutyna ze zwierzęciem

Codzienna rutyna

Nie tylko nasze życie zmieniło się przez aktualną sytuację, naszych zwierząt również. Wiele osób spędza czas w domach, pracując tam i wykonując wszystkie aktywności – dlatego również czas spędzony ze zwierzęciem wygląda inaczej. Co zrobić, by produktywnie pracować, jednocześnie zajmując się zwierzęciem i spędzając przyjemnie czas? W zooplus znajdziesz inspirację na każdy dzień pełen zabawy i radości wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem! 

Codzienna rutyna z Twoim psem

śniadanieDzień dobry! Zacznij zdrowo dzień

Kiedy spędzasz w domu dużo czasu, możesz czuć się ospale i niezdolnie do pracy. Dlatego dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu rano na kilka ćwiczeń jogi, aby się obudzić, a następnie nagroda w postaci pysznej, śniadaniowej miski – dla Twojego psa również!

Przerwa na obiad! Jej!Na zewnątrz!

Praca w domu oznacza także większą elastyczność. Psie sporty i zabawy na spacerze doskonale uzupełnią przerwę na obiad. Futrzak będzie zajęty nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Jeśli masz własny ogród, możesz się tu także wyszaleć.  

Popołudnie5 minutowy trening

Większość osób pracujących przy komputerze zdaje sobie sprawę ze spadków wydajności. Ćwicz z psem triki, takie jak podawanie łapy. Twój pies nie jest entuzjastą ćwiczeń? Możesz wykorzystać mieszkanie do zabaw tropiących i treningu węchu, albo pracować nad posłuszeństwem psa. Ćwicz regularnie.

Wieczorny relaksCzas na kreatywność

Wieczór jest kolejną okazją dla zabaw edukacyjnych. Wielką radość sprawisz psu piekąc mu własnoręcznie przysmaki. Nie będzie czasu na nudę, a taka przekąska wyjątkowo ucieszy Twojego czworonoga. Później będzie czas na przytulanki na kanapie! 

Ulubione produkty dla psa

Dog toysZabawki na inteligencję
kong toysZabawki Kong
dog toys Piłki, sznurki, kółka

Codzienna rutyna z Twoim kotem

Porcja przyjemności z ranaZacznij dobrze dzień

Zabawy, np. by poprawić zręczność kota zlikwidują zły nastrój rano i poprawią krążenie. Twój pupil nie ma na to ochoty? W takim razie weź jego ulubioną zabawkę i poświęć trochę czasu przed śniadaniem, aby kot mógł się wyszaleć po mieszaniu. 

noonPrzerwa obiadowa dla Ciebie i czworonogaZaczerpnij powietrza

Nawet jeśli pracujesz w domu, potrzebujesz przerwy dla ciała i umysłu. Niezależnie od tego, czy masz mieszkanie z ogrodem, czy balkonem, wystarczy czasem otworzyć okna i wpuścić do środka promienie słoneczne, by cieszyć się chwilą wytchnienia i świeżym powietrzem. 

afternoonPopołudnieImpuls do treningu

Jeśli chcesz pracować i koncentrować się, potrzebujesz spokoju. Ale co, jeżeli Twój pupil chce być w tym czasie głaskany? W tym wypadku istnieje wybór różnych angażujących zabawek, dzięki którym Twój zwierzak i bez Twojej pomocy pokona nudę. 

eveningWieczorna rutyna na kanapieFutrzasty fotomodel

Po długim dniu przy komputerze, wieczór zachęca do zmian. Idealnie sprawdzi się tutaj sesja zdjęciowa dla Twojego pupila – dzięki prostym wskazówkom i sztuczkom możesz uzyskać najlepsze zdjęcie swojego ulubieńca. To lepsze niż telewizja!

Ulubione produkty dla kota

Zabawki interaktywneZabawki interaktywne
DrapakiDrapaki
wedkiWędki