Najczęstsze dolegliwości zdrowotne u psów

Alergie

Pies

Niestety, u naszych ukochanych psiaków mogą rozwinąć się różne alergie - i to niemal w każdym wieku. Często wiążą się one z uciążliwym swędzeniem, a w ciężkich przypadkach z zaburzeniami oddychania.

Alergie są jedną z najczęstszych chorób u psów. Znalezienie przyczyny nie zawsze jest łatwe, ale ma kluczowe znaczenie dla leczenia, dlatego podsumowaliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat i jesteśmy tutaj, aby odpowiednio Ci pomóc.

Uwaga: w przypadku podejrzenia alergii należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz podawać specjalną karmę tylko po konsultacji z weterynarzem.

 • Karma mokra
 • Karma sucha
 • Przysmaki
 • Legowiska i koce
 • Suplementy

Jakie alergie występują u psów?

Psy, tak jak i ludzie, mogą być uczulone na wszystko. Istnieją jednak trzy alergie, które są szczególnie powszechne u psów:

Alergia na ślinę pcheł: kiedy pchły wysysają krew, wydzielają ślinę do tkanek, na którą psy mogą reagować alergicznie. Alergia na ślinę pcheł jest uważana za najczęstszą formę alergii u psów.

Atopia (alergia środowiskowa): atopia jest drugą najczęstszą alergią u psów (dotykającą około 15%). Psy te reagują na pozornie nieszkodliwe substancje środowiskowe (np. trawy, pyłki) silnym wytwarzaniem przeciwciał. Częstą konsekwencją jest zapalna choroba skóry, atopowe zapalenie skóry.

Alergia pokarmowa: alergie pokarmowe są trzecią najczęstszą alergią u psów. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, najczęstszymi alergenami u psów są białka lub związki białkowe zawarte w żywności. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii wzrasta wraz z częstotliwością spożycia alergenu. U psów, wołowina i kurczak, a także jaja i mleko są głównymi czynnikami wywołującymi alergię pokarmową. Zasadniczo jednak psy mogą być uczulone na każdy składnik karmy, w tym węglowodany.

W jaki sposób rozpoznać alergię i kiedy wybrać się do weterynarza?

Objawy są zależne od postaci alergii i mogą się różnić w zależności od psa. Świąd lub trudności w oddychaniu (np. duszności) są prawdopodobnie najbardziej znanymi konsekwencjami alergii. Mogą jednak wystąpić również inne dolegliwości. Należą do nich:

 • Matowa sierść lub wypadanie sierści (łysienie).
 • Łuszcząca się skóra.
 • Krosty lub strupy.
 • Ból brzucha i wzdęcia.
 • Wymioty.
 • Biegunka.
 • Zaparcia.

Gdy tylko zauważysz u swojego psa objawy alergii lub innej choroby, powinieneś skonsultować się z weterynarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku objawów wstrząsu anafilaktycznego, który może objawiać się utratą przytomności lub dusznością - jest to nagły przypadek weterynaryjny.

Szukasz weterynarza w okolicy? Sprawdź naszą wyszukiwarkę przychodni weterynaryjnych!

Jak poprawnie zdiagnozować alergię?

Aby znaleźć przyczynę alergii, bardzo ważne są informacje o występowaniu objawów. Szczegółowy wywiad z właścicielem zwierzęcia jest zatem początkiem każdej diagnozy.

Następnie, oprócz badań krwi, dostępne są dodatkowe badania/metody postępowania:

Leczenie diagnostyczne: jeśli pies ma alergię na ślinę pcheł, terapia diagnostyczna środkami przeciwpasożytniczymi (czyli produktami przeciwpchelnymi) jest odpowiednia do potwierdzenia. Jeśli stan psa poprawi się po terapii, jest to znak, że rzeczywiście jest uczulony na ślinę pcheł.

Testy skórne: jeśli podejrzewa się atopię, weterynarz może przeprowadzić test skórny.

Dieta wykluczająca: jest przydatna, jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć alergię pokarmową. Należy to jednak robić wyłącznie w porozumieniu z lekarzem weterynarii i pod jego nadzorem.

Jak leczyć alergię?

Sposób leczenia psa zależy od różnych czynników (np. postaci alergii). Przede wszystkim ważne jest, aby pies nie miał kontaktu z alergenem.

Uśmierzenie objawów: aby załagodzić objawy, lekarz weterynarii może podać psu specjalne leki. Należą do nich leki przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe) i przeciwświądowe.

Odczulanie (hiposensybilizacja): odczulanie jest stosowane w celu trwałego zmniejszenia objawów klinicznych alergii u psów. W tym celu weterynarz wielokrotnie podaje psu coraz większe ilości alergenu, tak aby układ odpornościowy coraz bardziej tolerował alergen poprzez przyzwyczajenie. Ta forma leczenia okazała się szczególnie skuteczna w przypadku alergii na pyłki.

Doraźne leczenie wstrząsu anafilaktycznego: wstrząs anafilaktyczny jest sytuacją zagrażającą życiu psa i dlatego wymaga natychmiastowego leczenia doraźnego. Oprócz infuzji płynów obejmuje to również podawanie tlenu i, w razie potrzeby, zastrzyk adrenaliny. Aby móc monitorować stan psa w trakcie i po leczeniu, pies zwykle musi pozostać w klinice wterynaryjnej przez noc.

Rokowania: czy alergia u psów jest uleczalna?

Alergie trwają całe życie i nie znikają samoistnie. Niemniej jednak, możliwe jest zapewnienie psu normalnego, psiego życia. Uda się to, jeśli skutecznie zapobiegniesz kontaktowi psa z alergenem.

Zapobieganie: czy można zapobiec alergiom u psów?

Ze względu na wszechstronność alergii, mogą one wystąpić u psów w niemal każdym wieku i bez ostrzeżenia. Z tego powodu zapobieganie wystąpieniu alergii jest prawie niemożliwe. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na alergie u psów:

HealthIssues_Navi_Vet_1000x1000_INT

Zabieraj psa regularnie na badania i wizyty kontrolne do weterynarza

HealthIssues_Navi_D_Fleas_1000x1000_INT

Zapewnij skuteczną ochronę przed pchłami

HealthIssues_Navi_D_Digestion_1000x1000_INT

Unikaj częstych zmian karmy i podawaj swojemu psu lekkostrawne odmiany pożywienia

HealthIssues_Navi_D_Protein_1000x1000_INT

Podawaj psu karmę zawierającą tylko jedno lekkostrawne źródło białka

2023_07_IntroBanner_1000x160_PL

Pet approved: przetestowane dla Ciebie

PiesŁosoś, łosoś i jeszcze raz łosoś!Purizon

Czym można mnie przekonać? Łososiem we wszystkich odmianach! Purizon Single Meat Adult z łososiem i szpinakiem jest moim faworytem, a ponieważ mam wrażliwą skórę, mogę być pewny, że łosoś to jedyne źródło białka w całym procesie produkcji.

Sprawdź produkt
PiesZdrowie rodzi się w jelitachConcept for Life

Zła dieta może czasami objawiać się problemami skórnymi. Dla psów z wrażliwym układem trawiennym, takich jak ja, moja Pani szuka karmy z tylko jednym źródłem białka - lekkostrawny ryż i błonnik, regulujący pracę jelit są świetnym dodatkiem. Rozwiązanie: Concept for Life Medium Sensitive!

Sprawdź produkt