Który żwirek dla kota jest najlepszy?

Jaki żwirek wybrać?

Wybierz odpowiedni żwirek

Idealny żwirek dla kota

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, który żwirek najlepiej pasuje do Twojego kota. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka prostych, anonimowych pytań, nasz doradca może polecić idealny żwirek dla Twojego pupila.

Jednym z najważniejszych aspektów współżycia z kotami jest wybór odpowiedniego żwirku do kuwety. Takiego, który zapewni higieniczne warunki nie tylko dla kota, ale również – domowników, a tym samym uchroni ich przed chorobami.

Ponieważ istnieje wiele rodzajów (żwirek zbrylający się, niezbrylający się, itp.), marek (Tigerino, Greenwoods, Cat's Best, Biokats itp.), materiałów (żwirek silikatowy, roślinny, bentonitowy itp.) i innych specyficznych właściwości (żwirek biodegradowalny, zapachowy itp.), wybór odpowiedniego żwirku może stać się poważnym dylematem.

Jaki jest najlepszy żwirek dla kota? Niestety, jednoznaczna odpowiedź na takie pytanie nie istnieje. Rozwiązaniem jest wybranie takiego produktu, który spełnia specyficzne potrzeby danego kota.

Przy wyborze odpowiedniego żwirku dla kota należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in.: wiek, liczbę kotów w gospodarstwie domowym, rodzaj sierści, wrażliwość na zapach.... a także inne aspekty, takie jak sposób czyszczenia kuwety.

Aby odpowiedzieć na wszystkie te pytania, opracowaliśmy zooplus Litter Advisor. Pomagamy znaleźć idealny żwirek dla kota, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje. Dzięki temu nie musisz testować różnych rodzajów żwirku, aby znaleźć ten najlepszy dla siebie i swojego kota!

Najczęściej kupowany żwirek dla kotów

Wiek kota - jakie znaczenie ma przy wyborze żwirku?

Wiek kota odgrywa ważną rolę przy wyborze żwirku. Zwłaszcza młode koty mogą bawić się żwirkiem lub, w niektórych przypadkach, połykać go. Z tego powodu wybór odpowiedniego materiału ma kluczowe znaczenie.

Czy w zależności od liczby posiadanych kotów potrzebuję różnych żwirków?

Kuwety, z których korzysta większa liczba kotów, muszą być częściej czyszczone. Niektóre żwirki, ze względu na odpowiednią strukturę i skład, zapewniają maksymalną higieniczność. Dlatego też idealnie sprawdzą się w domach, w których mieszka więcej kotów. 

Dlaczego rodzaj sierści kota ma znaczenie przy wyborze żwirku?

Żwirek może przyczepiać się do łap i sierści kotów długowłosych. Żwirki gruboziarniste świetnie sprawdzą się w kuwetach kotów ras długowłosych, ponieważ nie przywierają tak często do futra. 

Czy wszystkie żwirki dla kotów są utylizowane w ten sam sposób?

Zaleca się utylizację żwirku wraz z innymi odpadami z gospodarstwa domowego. Pojedyncze grudki niektórych żwirków roślinnych mogą zostać spłukane w toalecie. Pozwala na to ich skład. Pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać do toalety kilku grudek jednocześnie. W toalecie nie należy również spłukiwać większej ilości żwirku, np. podczas ogólnego czyszczenia kuwety. Większe ilości żwirku należy wyrzucić do kompostownika lub zutylizować zgodne z miejscowymi przepisami. 

Jaka różnica jest między żwirkiem zbyrlającym się i niezbrylającym się?

Żwirek zbrylający się: żwirek zbryla się po kontakcie z cieczą. W ten sposób nieprzyjemny zapach zostaje zamknięty i zneutralizowany. Ułatwia to też codzienne usuwanie nieczystości z kuwety przy pomocy łopatki. Dla zachowania najwyższej higieny zaleca się, aby codziennie czyścić kuwetę z zanieczyszczonych grudek. 

Żwirek niezbrylający się: w przeciwieństwie do żwirków zbrylających się, żwirek wchłania całą ciecz, nie zbijając się w grudki. Taki żwirek należy regularnie wymieniać. W miarę możliwości należy codziennie wyrzucać zabrudzone partie żwirku.

Co wyróżnia kota wrażliwego na zapachy?

Koty to zwierzęta o bardzo wrażliwym zmyśle węchu. Dlatego nasze żwirki są aromatyzowane zapachami znanymi kotu z otaczającej go natury, np.: zapach świeżo skoszonej trawy albo lawendy. Niektóre koty nie akceptują żadnych zapachów. Jeżeli Twój kot jest nadwrażliwy na aromaty, z pewnością zauważyłeś już jego reakcje na poszczególne produkty spożywcze, perfumy czy inne pachnidła. W takim przypadku polecamy sięgnąć po żwirek bezzapachowy. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której kot nie chce korzystać z kuwety.

Jaki zapach będzie najlepszy dla mojego kota?

Chociaż wszystkie aromatyzowane żwirki z naszego sklepu są odpowiednie dla kotów, to niektóre zwierzaki mogą nie lubić poszczególnych zapachów. Ogólnie rzecz ujmując, koty lepiej reagują na naturalne zapachy niż na te sztuczne.