Mała lekcja żywienia: porównanie karmy suchej, mokrej oraz karmienia mieszanego

Karma sucha, mokra czy mieszanie obu karm - asortyment karm dla kotów i metody karmienia są niezwykle zróżnicowane. Nie zawsze istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, co jest najlepszą metodą karmienia, a to, swoją drogą, doprowadziło już do wielu dyskusji wśród właścicieli kotów.

Jedno jest pewne: jeśli chodzi o karmę dla kotów, liczy się nie tyle forma, co zawartość. Zasadniczo karma dla kotów, która jest deklarowana jako pełnowartościowa, dostarcza wszystkich najważniejszych składników odżywczych, jednak każdy rodzaj karmy ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza w trosce o zdrowie swojego pupila.

Aby dać Ci pełny przegląd, podsumowaliśmy różne rodzaje karm i ich poszczególne cechy. Aby jak najlepiej zaspokoić indywidualne potrzeby swoich kotów, najlepiej jest uzyskać szczegółowe porady od lekarza weterynarii.

Karma mokraKarma Mokra
Karmienie mieszaneKarma Mieszana
Karma suchaKarma sucha
PrzysmakiPrzysmaki
Kot
Kot
Kot
Kot

Różne metody żywienia w skrócie

Na rynku można znaleźć wiele karm, które różnią się od siebie nie tylko składnikami, zawartością wody, ale i rodzajem produkcji. Rodzaj i właściwości karmy mają wpływ na różne aspekty, takie jak zdrowie, smak, cena i okres przydatności do spożycia, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji:

Karma mokra

Karma mokra dla kotów zawiera od 60% do ponad 84% wody, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie kota w porównaniu z suchą karmą, zwłaszcza w odniesieniu do chorób układu moczowego oraz nerek. Jednak ze względu na wysoką zawartość wody, karma ta psuje się również szybciej niż sucha.

Aby karma dłużej zachowała świeżość, producenci zazwyczaj oferują tego typu karmy w puszkach lub saszetkach. Oprócz kawałków mięsa lub ryby w karmie mokrej najczęściej znajduje się smakowity sos.

Ogólnie rzecz biorąc, karma mokra dla kotów zwykle składa się z większej ilości składników niż karma sucha. W zależności od producenta, jest to na przykład mięso mięśniowe, mączka mięsno-kostna, zboża, a często także podroby i inne.

Podczas produkcji składniki są mielone i mieszane w odpowiednim zbiorniku, który jest poddawany wysokiemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Zabija to wszystkie bakterie i zarazki zawarte w karmie.

Zalety:

 • Zazwyczaj wysoka akceptacja, ponieważ ma bardziej intensywny smak.
 • Wysoka zawartość płynów (zapewnia lepszą równowagę płynów i może zapobiegać problemom z nerkami i drogami moczowymi).
 • Odpowiednia również dla kotów bez zębów.

Wady:

 • Niska ścieralność zębów: może sprzyjać powstawaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego (przy braku dodatkowej lub niewystarczającej pielęgnacji zębów).
 • Krótki okres przydatności po otwarciu.

Karma sucha

Karma sucha ma zazwyczaj niską zawartość wilgoci, wynoszącą mniej niż 10%. Dzięki temu wystarcza na dłużej niż karma mokra, ale dostarcza kotu znacznie mniej wody.

W zależności od producenta, typowe składniki karmy suchej to suszone mięso mięśniowe, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, mączka zwierzęca, zboża, tłuszcze/oleje, witaminy, aminokwasy takie jak tauryna i przeciwutleniacze.

Do produkcji karmy wykorzystuje specjalne procesy ciśnieniowe, takie jak wytłaczanie, w których karma jest prasowana do pożądanego kształtu - zwykle granulek, krokietów lub płatków - pod wysokim ciśnieniem i parą.

Zalety:

 • Oszczędność miejsca podczas przechowywania i długi okres przydatności do spożycia (nawet po otwarciu).
 • Forma i składniki suchej karmy mogą pomóc w czyszczeniu zębów, ale same w sobie nie są wystarczające. Mogą zmniejszyć tworzenie się płytki nazębnej poprzez regularne ścieranie, ale nie zastępuje to specjalistycznej opieki dentystycznej.
 • Bardziej przyjazna dla środowiska pod względem mniejszej ilości materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowania.

Wady:

 • (Czasami) mniejsza akceptacja.
 • Ryzyko niedoboru wody (odwodnienie).

Karmienie mieszane

Karmienie mieszane polega na podawaniu kotu zarówno suchej, jak i mokrej karmy. Chociaż trudniej jest obliczyć prawidłową porcję dla tego rodzaju karmienia, łączy zalety karmy suchej i mokrej .

Najlepiej jest poprosić lekarza weterynarii o obliczenie odpowiedniej porcji dla kota i sporządzenie planu żywieniowego. Może on posłużyć jako przewodnik na dłuższą metę.

Zalety:

 • Różnorodność dla kota.
 • Połączenie wszystkich zalet karmy mokrej i suchej.

Wady:

 • Ryzyko nadmiaru lub niedoboru składników odżywczych (jeśli podawana jest niewłaściwa ilość karmy).

Karma półwilgotna

Karma półwilgotna ma średnią zawartość wody, ale jest mniej powszechna jako pełnoporcjowa karma na półkach z karmą dla kotów, dlatego szczególnie często można znaleźć przysmaki, które w zależności od produktu często zawierają dodatki zwiększające ich smakowitość.

Zalety:

 • Ogólnie lepsza akceptacja.
 • Wyższa zawartość wody niż w karmie suchej.

Wady:

 • Przysmaki mogą mieć wysoką zawartość cukru.

Pasujące akcesoria

Akcesoria

Znalazłeś odpowiednią karmę? Pozwól, że pomożemy Ci ją odpowiednio zaserwować!

Podobnie, jak w przypadku samej karmy, dzięki naszej ofercie dodatków i akcesoriów możesz idealnie zaspokoić indywidualne potrzeby swojego czworonożnego przyjaciela, dzięki czemu każdy posiłek będzie niezwykłym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy chodzi o miski, poidełka, pojemniki do przechowywania karmy i przysmaków, czy podkładki - dzięki naszym akcesoriom wszystko będzie smakowało 2x lepiej!

 • Karma mokra
 • Karma sucha
 • Karmienie mieszane
 • Przysmaki
 • Akcesoria

Pet approved: przetestowane specjalnie dla Ciebie

Nasi najważniejsi pracownicy przetestowali wybrane produkty. Przeczytaj ich recenzje poniżej!

KotNowe, egzotyczne smakiCosma Asia

Dużo soczystego mięsa lub delikatnej ryby - tak! Bez sztucznych aromatów, barwników i konserwantów - 2 x tak! Z dodatkiem ryżu - 3 x tak! Mokra karma premium zapewniająca odpowiednią dietę dla gatunku - O, tak! A ponadto Cosma Asia w galarecie zapewnia Twojemu kotu dodatkową porcję płynu.

Wypróbuj teraz!
KotNaturalnie i smaczniePurizon Adult

Karma mokra Purizon Adult jest taka, jak lubię! Soczysty filet z kurczaka, starannie wyselekcjonowane owoce i warzywa - a wszystko to bez zbóż! W sam raz dla mnie. Gdyby tylko moja pani w końcu otworzyła mi te puszki...

Wypróbuj teraz!
KotWszystko na swoim miejscuNatural Paradise

Gdy miejsce do spania jest jednocześnie miejscem do jedzenia, to z pewnością nigdy nie przegapisz posiłku! Nowoczesny domek dla kota od Natural Paradise oferuje właśnie to: miseczki i dwa przytulne miejsca do leżenia. Czego chcieć więcej!

Wypróbuj teraz!

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Na czym polega karmienie mieszane i o czym należy pamiętać?

W przypadku karmienia mieszanego można połączyć zalety karmy suchej i mokrej, łącząc oba rodzaje pożywienia. Można na przykład podawać karmę suchą wg uznania i uzupełniać ją jednym lub dwoma posiłkami, składającymi się z karmy mokrej, dziennie. Należy jednak unikać bezpośredniego mieszania obu pokarmów, ponieważ mają one różny czas trawienia.

Aby upewnić się, że kot nie je zbyt dużo, należy najpierw obliczyć ilość porcji.

Na co zwrócić uwagę, gdy karmię kota wyłącznie karmą mokrą?

Ponieważ karma mokra, w przeciwieństwie do suchej, nie prowadzi do mechanicznego ścierania zębów, płytka nazębna i inne problemy stomatologiczne mogą rozwijać się stopniowo, dlatego należy regularnie sprawdzać zęby kota podczas wizyty u weterynarza i usuwać kamień nazębny. Upewnij się również, że Twój kot ma zapewnioną odpowiednią higienę jamy ustnej w domu, podając mu odpowiednie przekąski do żucia. Nie zapomnij uwzględnić ich w codziennej dawce pokarmowej!

W związku z tym, że karma mokra szybko się psuje, należy usunąć resztki z miski najpóźniej po jednym dniu.

Na co zwrócić uwagę, jeśli karmię kota wyłącznie karmą suchą?

U wielu kotów wraz z wiekiem pojawiają się problemy zdrowotne związane z nerkami, dlatego bardzo ważne jest to, aby zapewnić kotom zrównoważone i regularne spożycie płynów.

Jeśli karmisz swojego kota wyłącznie suchą karmą, powinieneś upewnić się, że pije wystarczająco dużo. Zapewnij mu świeżą wodę przez całą dobę. Możesz także użyć fontanny dla kota, aby pobudzić jego pragnienie. Alternatywnie, możesz umieścić kilka misek do picia w całym domu.

Jaka ilość karmy suchej lub mokrej jest odpowiednia dla mojego kota?

Wytyczne producenta na opakowaniu zawierają zalecenia dotyczące ilości karmy, jaką należy podawać kotu. Należy jednak pamiętać, że niektóre czynniki, takie jak wiek lub stan zdrowia kota, mogą wpływać na ilość wymaganej karmy.

Jeśli Twój kot jest aktywnym kotem wychodzącym, jego zapotrzebowanie na energię będzie wyższe niż w przypadku przytulnego kota domowego. W naszym magazynie zooplus znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci określić odpowiednią ilość karmy dla Twojego kota. Najlepiej byłoby również zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Na jak długo można pozostawić karmę w misce?

Im dłużej pozostawiasz karmę w misce, tym większe ryzyko, że się zepsuje, a ponieważ zepsute jedzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia kota, ważne jest, aby nie pozostawiać karmy w misce zbyt długo.

Karmę mokrą należy usunąć z miski najpóźniej po jednym dniu. Karma sucha zwykle może pozostać w misce nieco dłużej - do maksymalnie dwóch dni.

Jak najlepiej przechowywać daną karmę (przed i po otwarciu)?

Okres przydatności do spożycia karmy dla kotów można znaleźć na opakowaniu. Zaleca się przechowywanie zamkniętej karmy dla kotów w chłodnym miejscu (poniżej 38°C) i chronionym przed światłem.

Otwarte puszki lub saszetki z karmą powinny być szczelnie zamknięte i przechowywane w chłodnym miejscu. Dotyczy to w szczególności karmy mokrej, która po otwarciu powinna być przechowywana w lodówce w temperaturze od 4 do 7°C.

Po czym można rozpoznać, że karma się popsuła?

Psuciu sie karmy towarzyszy wiele różnych objawów. Obejmują one zmiany smaku, zapachu, koloru i konsystencji. Jeśli zauważysz takie zmiany, wyrzuć karmę i dokładnie wypłucz miskę gorącą wodą z detergentem.

O jakiej porze dnia i jak często należy podawać kotu karmę?

W przeciwieństwie do psów, należy podawać kotu karmę w sposób ciągły, nie przekraczając dziennej porcji. Można na przykład podawać suchą karmę pełnoporcjową wg uznania. Jeśli wybierzesz karmę mokrą, zaleca się podawanie jej kilka razy w ciągu dnia. Nie należy jednak zapominać o regularnym usuwaniu resztek jedzenia z miski, aby uniknąć zepsucia.

Na co warto zwrócić uwagę przy zmianie karmy?

Zbyt częsta lub zbyt szybka zmiana karmy dla kota może powodować problemy trawienne, dlatego ważne jest, aby szczegółowo zająć się tą kwestią przed zmianą karmy. W każdym przypadku zmiana karmy powinna być przeprowadzana delikatnie, poprzez stopniowe mieszanie starej karmy z niewielką ilością nowej.

Dowiedz się, o czym jeszcze należy pamiętać przy zmianie karmy dla kota w magazynie zooplus.