PSD2 – nowa unijna dyrektywa w sprawie usług płatniczych

Kochany Miłośniku Zwierząt,

niniejszym informujemy o ważnych zmianach w płatnościach internetowych.

Nowa unijna dyrektywa regulująca usługi płatnicze i działalność dostawców usług płatniczych wchodzi w życie w całej Unii Europejskiej (UE) i w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) we wrześniu 2019 r.

PSD2 w skrócie:

Unijna dyrektywa PSD2 (skrót od angielskiego Payment Service Directive) dotyczy wszystkich elektronicznych metod płatności. O sposobie uwierzytelnienia zadecyduje Twój bank – sklep internetowy nie ma na to żadnego wpływu.

Celem procedury jest jeszcze lepsza ochrona konsumenta podczas korzystania z usług płatności internetowych oraz możliwość potwierdzenia, że transakcji kartą kredytową rzeczywiście dokonuje posiadacz karty. Dla Ciebie – jako osoby dokonującej zakupów – płatności internetowe będą teraz jeszcze bezpieczniejsze!

Zgodnie z dyrektywą istnieją trzy różne rodzaje uwierzytelnienia:

  1. Wiedza, np. hasło, odpowiedź na poufne pytanie, PIN.
  2. Posiadanie, np. Twój smartfon, smartwatch, generator kodów.
  3. Cechy klienta (właściwości lub zachowanie), np. odcisk palca, rysy twarzy lub skan tęczówki oka.

Podczas każdej płatności niezbędne będzie zastosowanie dwóch różnych, niezależnych od siebie sposobów weryfikacji tożsamości.

Aby móc w dalszym ciągu zagwarantować wysoki poziom komfortu podczas zakupów przez Internet, a dodatkowa weryfikacja nie była dla Ciebie zbyt uciążliwa, wprowadzonych zostanie kilka wyjątków i regulacji specjalnych:

  • Transakcje na kwotę nieprzekraczającą 30 euro nie będą wymagać silniejszego uwierzytelnienia.
  • Płatności powtarzające się, jak np. miesięczna płatność za usługę internetową nie będą podlegać regulacjom dyrektywy PSD2.
  • Weryfikacja lub dodanie sprzedawcy internetowego do tzw. białej listy, czyli zaklasyfikowanie go przez klienta jako kontrahenta godnego zaufania, o ile wydawca karty udostępni taką opcję i zgodzi się z dokonanym przez klienta wyborem sprzedawcy.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat poszczególnych procedur oraz oferty Twojego banku, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim bankiem.