Nasza aktywność dla planety

Nasza aktywność dla planety

Jako sprzedawca internetowy działający na terenie całej Europie bardzo poważnie traktujemy odpowiedzialność, jaką ponosimy za naszą planetę i zależy nam na tym, aby aktywnie przyczynić się do osiągnięcia globalnych celów ochrony klimatu. Dlatego regularnie mierzymy nasz ślad węglowy zgodnie ze standardami Greenhouse Gas Protocol i wyciągamy z tego wnioski, które możemy wykorzystać, aby zapobiegać emisjom lub je ograniczyć.

Badania naukowe, takie jak aktualne badanie przeprowadzone przez niemiecką Federalną Agencję Środowiska, pokazują, że w większości przypadków handel online ma lepszą równowagę ekologiczną pod względem emisji gazów cieplarnianych niż zakupy w fizycznym sklepie. Jednym z punktów, który często okazuje się szczególnie szkodliwy dla środowiska w handlu internetowym, jest duża liczba zwrotów. Jednak w zooplus wskaźnik zwrotu jest stale poniżej jednego procenta, co znacznie zmniejsza związany z tym negatywny wpływ na środowisko.

Zmniejszanie i ograniczenie emisji CO₂

W zooplus pracujemy nad ograniczeniem emisji CO₂ w wielu różnych obszarach. Oto kilka przykładów:

Wydajna sieć logistycznaWydajna sieć logistyczna

Dzięki gęstej sieci magazynów w całej Europie możemy korzystać z krótkich tras, aby zmniejszyć emisję podczas transportu. Coraz częściej współpracujemy z neutralnymi dla klimatu partnerami logistycznymi, którzy na przykład wykorzystują do dostaw pojazdy elektryczne. 

Ekologiczne opakowaniaEkologiczne opakowania

Zarówno nasze pudełka kartonowe, jak i materiały je wypełniające są w dużej mierze wykonane z tworzyw pochodzących z recyklingu i mogą być ponownie użyte. Ponadto stale testujemy ekologiczne innowacje, aby nasze materiały były jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. 

Logistyka na wymiarLogistyka na wymiar

Używamy ograniczonej liczby standardowych rozmiarów opakowań, których wysokość dostosowujemy w zależności od zawartości opakowania. Oszczędza to materiał wypełniający w opakowaniu i umożliwia maksymalne wykorzystanie ładowności podczas transportu ciężarówką, co ogranicza liczbę transportów.

Przeciwko marnowaniu pokarmuPrzeciwko marnowaniu pokarmu

Dbamy o to, aby nie wytwarzać niepotrzebnych odpadów, a przede wszystkim nie marnować cennej żywności. Dlatego regularnie przekazujemy karmy, które wciąż są w idealnym stanie i zbliżają się do terminu przydatności do spożycia, różnym organizacjom zajmującym się ochroną zwierząt. 

Zarządzanie zwrotamiZrównoważona obsługa zwrotów

Zwroty z asortymentu akcesoriów są przygotowywane do ponownej sprzedaży; produkty, których nie można sprzedać, ale nadal można z nich korzystać, przekazujemy w formie darowizny. Naprawiamy też uszkodzone produkty przy użyciu pojedynczych części zamiennych zamiast wymiany całego artykułu. ​ 

Odnawialne źródła energiiOdnawialne źródła energii

Zaopatrzenie w energię różnych lokalizacji administracyjnych i magazynowych w naszej sieci pokrywa energia ze źródeł odnawialnych. Na przykład nasza siedziba w Monachium jest zaopatrywana w 100% ekologiczną energię elektryczną. 

Wyrównanie emisji CO₂

Za zgodą naszych klientów płacimy składkę na ochronę klimatu od każdego zamówienia, za pomocą której wspieramy certyfikowane projekty ochrony klimatu i kompensujemy średnią emisję CO₂ zamówienia. W ten sposób CO₂ emitowany w jednej lokalizacji jest rekompensowany w innym miejscu na świecie. Ideą przyświecającą takiemu rozwiązaniu jest, aby mniej gazów cieplarnianych było emitowanych całościowo do atmosfery. 

Działalność zooplus w Ghanie

Ghana

Wraz z ClimatePartner promujemy rozpowszechnianie wydajnych pieców w Ghanie, dając miejscowej ludności czystą i energooszczędną alternatywę dla gotowania na otwartym ogniu. Piece wymagają znacznie mniej drewna opałowego lub węgla, co oznacza, że ​​pojedynczy piec pozwala zaoszczędzić do 4,46 tony CO₂ rocznie. W ten sposób można uratować lasy wycinane do produkcji drewna opałowego, aby pozostały cennym magazynem CO₂ oraz siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin. Jednocześnie gospodarstwa domowe oszczędzają czas i pieniądze, ponieważ kupują mniej paliwa. Również ze zdrowotnego punktu widzenia tego typu piece są dużą zaletą dla użytkowników, ponieważ w przeciwieństwie do kominków otwartych zmniejsza się obciążenie cząsteczkami sadzy. Projekt posiada certyfikat Gold Standard i przyczynia się do 11 z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Działalność zooplus w Tanzanii

Tanzania

Ponadto zooplus jest zaangażowany w projekt ochrony środowiska myclimate, w którym prawa do ziemi rdzennej ludności w Tanzanii są chronione, a wdrożenie planów użytkowania ziemi przez społeczność jest wzmocnione poprzez działania w zakresie ochrony lasów. Skutkiem tego jest ograniczenie wylesiania, co zapobiega uwalnianiu gazów cieplarnianych do atmosfery. Co więcej, dzięki tym działaniom zostaje zabezpieczona łączność siedliskowa dla zagrożonych dzikich zwierząt zamieszkujących tereny między doliną Yaeda a wyżyną Ngorongoro.

Międzynarodowe projekty ochrony środowiska myclimate spełniają najwyższe standardy (CDM, Gold Standard, Plan Vivo) i przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ. W ten sposób projekty ochrony klimatu w znacznym stopniu wspomagają rozwój społeczny, ekologiczny i gospodarczy w regionie.

FAQ

  • Co to jest wkład w ochronę klimatu i co oznacza równowaga CO₂?

  • Czym jest projekt ochrony klimatu?

  • Dlaczego należy kompensować emisje CO₂?

  • Skąd zooplus wie, że projekt rzeczywiście przyczynia się do redukcji CO₂?

  • Dlaczego w Europie nie ma projektów ochrony klimatu?

*"wcześniej" = najniższa cena artykułu w ciągu ostatnich 30 dni. Warunki dostawy

Metody płatności

Dostawa

  • Paczkomat®”
  • dpd

Bezpieczeństwo

Społeczność zooplus

  • Appstore
  • Google Play