Odpowiednie żywienie wykastrowanego psa

Karma dla wykastrowanego psa

Nadwaga jako skutek kastracji

Liczne badania pokazują, że wykastrowane psy znacznie częściej cierpią z powodu nadwagi niż psy niewykastrowane. Zwłaszcza suczki po zabiegu mają tendencję do otyłości. Ryzyko przybrania na wadze jest u nich dwukrotnie wyższe niż u niewysterylizowanych suczek. Jednak także u samców po kastracji pojawiają się skłonność do tłuszczyku. Czym jest to spowodowane?

Mniejsze zapotrzebowanie na energię, ale większy apetyt

Po kastracji zmienia się cała gospodarka hormonalna, a co za tym idzie także przemiana materii zwierzęcia. Usunięcie narządów płciowych suczek skutkuje u nich wzrostem apetytu, ponieważ hormony płciowe biorą znaczący udział w regulacji apetytu i wyznaczają tempo metabolizmu. Po sterylizacji znacznie wzrasta u nich poczucie głodu, a chęć do aktywności fizycznej i zapotrzebowanie energetyczne z kolei znacznie maleje. Samce po kastracji przybierają na wadze nie tyle z powodu zmiany gospodarki hormonalnej, a raczej z powodu właśnie utraty chęci do spontanicznych aktywności, ponieważ, logiczne, kto je więcej niż potrzebuje, szybko przybiera na wadze.

Dlaczego nadwaga to duży problem?

Nadwaga u psa to poważny problem, ponieważ nie jest to problem wyłącznie estetyczny. Może on prowadzić nawet do skrócenia długości życia psa. Częściej niż u człowieka nadwaga może w konsekwencji prowadzić u naszych pupili do wielu niebezpiecznych schorzeń, takich jak cukrzyca, problemy z krążeniem i sercem, zaburzenia trawienia oraz do większego obciążenia stawów.

Jak uniknąć nadwagi po kastracji?

Odpowiednie żywienie, dostosowane do zmienionych potrzeb organizmu Twojego psa po kastracji, pomoże w redukcji zbędnego tłuszczu lub też pomoże uniknąć nadwagi zupełnie. Odpowiednie żywienie nie polega podawaniu psu mniejszych porcji dotychczasowej karmy! Po kastracji wprawdzie maleje zapotrzebowanie na energię, lecz zapotrzebowanie na witaminy i minerały pozostaje takie samo! Mniejsze porcje pokarmu oznaczają nie tylko mniej kalorii, ale także mniejszą ilość ważnych substancji odżywczych, takich jak wapń czy magnez, co doprowadzić może do groźnych dla organizmu psów niedoborów. Poza tym mniejsze porcje pokarmu przy wzmożonym apetycie psa doprowadzą do tego, że będzie on cały czas prosił o jedzenie.

Zamiast podawać psu mniejsze racje pokarmu, lepiej zmienić dotychczasową karmę na karmę specjalistyczną, mniej kaloryczną, a jednocześnie dostarczającą odpowiednią ilość substancji pokarmowych, która z pewnością zaspokoi nowe specyficzne potrzeby Twojego psa.

Jaka karma nadaje się dla wykastrowanego psa?

Na to pytanie niestety nie da się opowiedzieć jedynym słowem i odpowiedź na nie nigdy nie jest uniwersalna, ponieważ także po kastracji każdy pies będzie miał dodatkowe indywidualne potrzeby żywieniowe zależne od rasy, wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia. W razie wątpliwości najlepiej skonsultuj się z ekspertem, na przykład weterynarzem, który z Twoją pomocą sporządzi dokładny plan żywieniowy dla Twojego psa. Ogólna reguła mówi, że zawartość kaloryczna nowego pokarmu powinna być od 20 do 30% niższa niż dotychczasowego. Wykastrowane i otyłe psy potrzebują około 52 kcal na kilogram ciała. Jeśli jednak Twój pies po kastracji wciąż rusza się dużo, jego zapotrzebowanie energetyczne jest oczywiście odpowiednio wyższe.

Możesz też przejrzeć dział z karmą dla psów wykastrowanych w naszym sklepie zooplus.

Gotowe karmy czy raczej kuchnia domowa?

Zasadniczo nie powinieneś po kastracji za bardzo zmieniać dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych swojego psa. Jeśli do tej pory masz dobre doświadczenia z karmą gotową, spokojnie w dalszym ciągu możesz po nią sięgać. Własnoręczne przygotowywanie posiłków przez właściciela przyzwyczajonego do podawania psu karm gotowych może okazać się dla niego nieco zbyt obciążające. Jeśli jednak dotychczas samodzielnie przygotowywałeś psu posiłki, na przykład typu barf, to znaczy surowe mięso, powinieneś zdecydowanie przy takim sposobie żywienia pozostać. Zawartość kaloryczną i ilość substancji odżywczych przy samodzielnym przygotowywaniu pokarmów da się naturalnie bardzo wygodnie kontrolować i samodzielnie dostosowywać. Nadającymi się produktami o niskiej wartości kalorycznej są chude mięso mięśniowe, płuca, chudy twaróg, warzywa, otręby, odsiewy czy grysik z trawy.

Rzut okiem na zawartość kaloryczną się opłaca!

Jeśli wolałbyś sięgnąć raczej po gotowe karmy suche lub mokre, koniecznie przejrzyj ich składy oraz podane wartości kaloryczne. Nie bądź nigdy do końca przekonany widząc na opakowaniach hasła takie jak „light”, „karma dietetyczna”, „niska zawartość kaloryczna”, czy „Weight Control”. Nie są one chronione prawnie i mogą zwierać przeróżne substancje, niekoniecznie zdrowe. Nie ma żadnej konkretnej regulacji prawnej, która określałaby, jakie konkretnie warunki musiałaby spełniać karma „light” lub o „niskiej zawartości kalorycznej”. Zależy to jedynie od koncepcji producenta. Hasło „light” najczęściej oznacza, że dana karma ma po prostu mniej kalorii niż inna tego samego producenta, a ekspert żywieniowy niekoniecznie określiłby recepturę takiej karmy „light” recepturą niskokaloryczną. Pewność co do jakości i przeznaczenia karmy będziesz mieć jedynie wówczas, kiedy samodzielnie przyjrzysz się składnikom i wartości kalorycznej karmy.

Jak i kiedy zmieniać karmę na inną?

Wielu samozwańczych ekspertów radzi zmieniać karmę na mniej kaloryczną na kilka tygodni przed zabiegiem, by zawczasu zapobiegać potencjalnej nadwadze. Profilaktyczna zmiana pożywienia nie jest jednak konieczna w każdym z przypadków. W końcu istnieją także takie psy, na których przyzwyczajenia żywieniowe i aktywność fizyczność kastracja nie ma żadnego wpływu. W takim przypadku byłoby więc rozsądniej po prostu obserwować psa i regularnie go ważyć, by jak najszybciej rozpoznać potencjalną tendencję do tycia i móc jej przeciwdziałać. Co tydzień badaj tkankę tłuszczową psa dotykając okolicy żeber. Jeżeli wyczuwasz delikatnie żebra pod sierścią, oznacza to, że sylwetka psa jest prawidłowa. Jeśli widać je gołym okiem, może wskazywać to na niedowagę.

Jeśli Twój pies wykazuje tendencję do tycia lub ma nadwagę już przed kastracją, zaleca się zmianę karmy tak szybko jak to tylko możliwe – w tym przypadku najlepiej jeszcze przed zabiegiem. Niezależnie od tego, kiedy zmienisz karmę, jedna zasada jest zawsze obligatoryjna: Zmiana karmy jest procesem stopniowym wymagającym czasu. Nagła zmiana pożywienia na inne może wywołać u psa stres i problemy trawienne, biegunkę czy zatwardzenie. Zalecane jest powolne, stopniowe wprowadzanie nowej karmy.

Odpowiednia ilość ruchu dla wykastrowanego psa

Jeśli odżywiasz swojego psa po kastracji prawidłowo, przyczyniasz się w znacznym stopniu do zachowania jego dobrego zdrowia. Jednak nie tylko żywienie ma wpływa na stan zdrowia Twojego psa. By zapobiegać nadwadze lub ją redukować, sama zmiana diety nie wystarczy. Poza dopasowanym do jego potrzeb żywieniem musisz koniecznie zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią ilość ruchu. Także nieco bardziej leniwe wykastrowane psy potrzebują codziennego wybiegu. Dzięki odpowiedniemu, dopasowanemu do możliwości psa treningowi sprawisz mu radość z ruchu i będziesz mógł zatroszczyć się o to, by spalił wystarczającą ilość kalorii. Dzięki takiej pielęgnacji Twój pies pozostanie na długo zdrowy, aktywny i witalny, także po kastracji.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.