Karma dla owczarka niemieckiego

karma dla owczarka niemieckiego

Na hasło „niemieckie rasy psów” prawdopodobnie od razu przychodzi Ci do głowy owczarek niemiecki. Z pewnością nie tylko ze względu na jego wielkość i rzucającą się w oczy obecność, ale także dlatego, że w życiu codziennym spotykamy go ciągle w roli psa służbowego i towarzyszącego. Pod koniec XIX wieku powstał Związek Owczarków Niemieckich, który od tego czasu ustala wytyczne hodowlane dla rasy psów. Owczarek niemiecki powstał ze skrzyżowania ras środkowoniemieckich i południowoniemieckich psów pasterskich tamtych czasów. Celem było stworzenie psa pracującego o wysokich walorach użytkowych.

Przy wysokości w kłębie od 55 do 65 centymetrów (suki do 60 centymetrów), te wysportowane psy pasterskie ważą od 22 do 40 kilogramów (suki do 32 kilogramów). Sylwetka psa tej rasy jest muskularna, ale szczupła i wydłużona. Osiągają wiek ok. 13 lat, co jest dość imponującym wynikiem jak na duże psy. Mocna i krótka sierść w kolorze czarnym z fragmentami w kolorze od żółtego do czerwono-brązowego i gęstym podszerstkiem nie wymaga częstej pielęgnacji.

Te zwinne owczarki uwielbiają sporty, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy agility, a także długie spacery w każdą pogodę. Jako psy pasterskie owczarki niemieckie mają silne poczucie przynależności do rodziny oraz silny instynkt opiekuńczy, do tego lubią dzieci. Psy tej rasy mają mocne nerwy, są pewne siebie i odważne, a w sytuacjach zagrożenia również nieustraszone i gotowe do walki.

Wrodzone posłuszeństwo i chęć zadowolenia opiekuna sprawiają, że owczarki są idealnymi kandydatami do psich sportów, a także do szkolenia jako psy ratownicze, tropiące czy policyjne. Psy tej rasy doskonale sprawdzają się również jako przewodnicy lub towarzysze dla osób niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o wychowanie, zwierzęta te w żadnym wypadku nie potrzebują ostrego tonu, lubią uczyć się poprzez pozytywne wzmocnienie i sprytnie umieszczone nagrody. Należy również pamiętać o konsekwencji. Wyszkolone w ten sposób są bezpiecznymi i lojalnymi członkami rodziny lub partnerami w pracy i hobby.

Niestety, choroby stawów są stosunkowo powszechne u owczarków niemieckich, szczególnie w obrębie bioder (dysplazja stawów biodrowych) i łokci. Zwierzęta dotknięte chorobą mają mniej lub bardziej ograniczoną swobodę ruchu i cierpią z powodu bólu. Kontrola dysplazji stawów biodrowych w związku hodowlanym, jak również metody szacowania wartości hodowlanej mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tej choroby.

Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki zaliczany jest do dużych psów. Szczenięta i młode psy dużych ras potrzebują karmy o umiarkowanej zawartości energii, dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb, aby nie rosły zbyt szybko. Zaleca się sporządzenie krzywej wzrostu, zwłaszcza dla psów dużych ras, aby można było śledzić ich zdrowy wzrost. Z powodu nadmiaru kalorii w karmie ostateczna waga psa, która jest uwarunkowana genetycznie, może zostać osiągnięta wcześniej niż wynikałoby to z prognozy, a nawet może ją przekroczyć, gdy układ mięśniowo-szkieletowy nie będzie jeszcze na to wystarczająco stabilny. Takie przeciążenie może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kończyn. Z uwagi na to, że owczarki niemieckie często borykają się z chorobami stawów, odpowiednie żywienie jest szczególnie ważne dla tej rasy. Dla zdrowego wzrostu szczenięta owczarka niemieckiego potrzebują odpowiedniej ilości energii, jak również zbilansowanej i dostosowanej do potrzeb podaży mikroelementów, witamin i minerałów, w szczególności wapnia i fosforu.

Zalecenia dotyczące ilości karmy dla szczenięcia opierają się z jednej strony na aktualnej wadze szczenięcia, a z drugiej na przewidywanej wadze dorosłego psa. Przewidywana waga jest określana na podstawie wagi zwierzęcia rodzicielskiego tej samej płci; przykładowo w przypadku psa płci męskiej, waga ojca jest używana jako wskazówka. Ponadto w ilości karmy należy uwzględnić poziom aktywności danego szczenięcia.

Odkryj naszą ofertę specjalnych karm dla owczarków niemieckich.

Sucha karma Royal Canin Maxi Puppy jest polecana także dla szczeniąt owczarka niemieckiego.

Royal Canin Maxi Puppy:

 • Specjalnie przystosowana do specyfiki rosnących psów dużych ras
 • Zrównoważony stosunek wapnia do fosforu dla rozwoju kości
 • Siarczan chondroityny, glukozamina i EPA/DHA dla zdrowia chrząstek i stawów

Ilość karmy dla szczeniaka owczarka niemieckiego o normalnej aktywności

Aktualna masa ciała Waga docelowa dorosłego psa Karma Przybliżona ilość karmy w g /dzień
10kg 30kg Royal Canin Maxi Puppy: 370g
20kg 30kg Royal Canin Maxi Puppy: 470g

Dla szczeniąt ilość karmy powinna być zawsze podzielona na kilka porcji dziennie. Ponadto pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

Karma dla dorosłego owczarka niemieckiego

To, czy owczarek niemiecki jest wykorzystywany jako pies ratowniczy, tropiący, policyjny, czy też żyje jako wierny przyjaciel i towarzysz rodziny, może mieć wpływ na jego potrzeby żywieniowe. W zależności od obszaru zastosowania i aktywności owczarka niemieckiego wymagania dotyczące jego żywienia, są różne. Jeśli pełni posługę jako pies towarzyszący, ratowniczy lub tropiący, jego zapotrzebowanie na energię w pożywieniu i ilość pokarmu jest dość wysokie. Jako członek rodziny owczarek niemiecki potrzebuje jednak równie dużo zajęcia dla „umysłu i ciała”, czy to poprzez uprawianie sportu, długie spacery, czy też różnego rodzaju gry. Tutaj jednak zapotrzebowanie na energię w pokarmie jest zwykle nieco niższe niż „na służbie”. Jednak nie tylko poprzez aktywność, rasę i wagę powstają określone potrzeby żywieniowe, gdyż każdy pies ma inne cechy, a co za tym idzie, także indywidualne wymagania.

Po osiągnięciu dorosłej wagi i wieku owczarka niemieckiego należy mu zmienić dietę na karmę dla psów dorosłych. W przypadku dorosłych psów, przy wyborze karmy należy również wziąć pod uwagę poziom aktywności. U psów aktywnych i wysportowanych karma może zawierać więcej węglowodanów jako źródła energii. Z kolei u psów mniej aktywnych należy zadbać o umiarkowaną zawartość węglowodanów, aby nie dopuścić do nadwagi. Szczególnie u rasy takiej jak owczarek niemiecki, która często cierpi na choroby stawów, należy za wszelką cenę unikać nadwagi, aby nie pogłębiać tego problemu. Oprócz poziomu aktywności psa i składu karmy, o wadze decyduje oczywiście także ilość karmy. Przysmaki i nagrody zdecydowanie powinny być uwzględniane i odliczane od dziennej dawki pokarmowej. Wybór odpowiedniej karmy mokrej, suchej lub połączenie obu odmian jest kwestią preferencji psa i opiekuna.

Zalecana mokra karma dla owczarka niemieckiego

Lukullus dla dorosłych psów (np. serca z indyka i gęś):

 • Z cennym błonnikiem pokarmowym wspomagającym trawienie
 • Owoce i warzywa dla świeżego smaku i naturalnych witamin
 • Uzupełnienie receptury różnymi olejami

Ilość karmy dla dorosłego owczarka niemieckiego o normalnej aktywności

Rodzaj karmy Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 30kg
Lukullus dla dorosłych psów ok. 1050g

Należy zawsze zapewniać psu świeżą wodę.

Zalecana sucha karma dla owczarka niemieckiego

Hills Science Plan Adult 1-5 Large Breed Kurczak

 • Wielkość krokietów dostosowana do szczęk dużych psów
 • Zawiera wysokiej jakości białka
 • L-karnityna jako wsparcie dla utrzymania optymalnej masy ciała
 • Glukozamina i chondroityna dla utrzymania zdrowych stawów

Concept for Life Large Adult

 • Najwyższy poziom akceptacji ze względu na wysoki udział świeżego mięsa
 • Probiotyki i błonnik wspierają równowagę jelit
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 zapewniają lśniącą sierść i zdrową skórę
 • Z glukozaminą i chondroityną dla chrząstki i stawów

Ilość karmy dla dorosłego owczarka niemieckiego o normalnej aktywności

Rodzaj karmy Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 30kg
Hills Canine Adult Large Breed Kurczak ok. 325g
Concept for Life Large Adult ok. 315g

Należy zawsze zapewniać psu świeżą wodę.

Najlepszy przyjaciel w podeszłych latach: Żywność dla seniorów

W miarę starzenia się psów zmienia się ich organizm i metabolizm, a co za tym idzie, wymagania dotyczące ich diety: Zapotrzebowanie na energię zazwyczaj maleje, ponieważ psy nie są już tak aktywne jak wcześniej. Należy więc ograniczyć podaż energii w zależności od poziomu aktywności w pokarmie, aby senior nie przybrał na wadze. Ponadto u niektórych starszych psów zmysły węchu i smaku ulegają osłabieniu, dlatego szczególnie smaczna karma może być dla nich korzystna.

Zalecana żywność dla seniorów:

Zooplus Selection Senior & Light Kurczak

 • Specjalnie przygotowana dla potrzeb starszego psa
 • Skorygowana zawartość tłuszczu i włókna surowego
 • Z błonnikiem dla zdrowego trawienia
 • Cenne składniki odżywcze są w dużej mierze zachowane dzięki starannemu przygotowaniu

Royal Canin Maxi Ageing 8+

 • Wybrane składniki odżywcze wspomagające proces zdrowego starzenia się
 • Specjalny kompleks przeciwutleniaczy i EPA/DHA dla ochrony komórek
 • Glukozamina i chondroityna dla wsparcia stawów
 • Promowanie witalności dzięki specjalnym składnikom

Ilość karmy dla owczarka niemieckiego seniora

Rodzaj karmy Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 30kg
Zooplus Selection Senior & Light Kurczak ok. 1200g
Royal Canin Maxi Ageing 8+ ok. 410g

Przekąski dla psów Briantos „FitBites“ w różnych odmianach nadają się do treningu lub po prostu jako mała nagroda między posiłkami dla owczarków niemieckich. Są one produkowane w Austrii z wyselekcjonowanych składników. Zawierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego, dlatego są odpowiednie również dla psów wrażliwych na składniki odżywcze.

Najczęściej polecane