Na hasło „niemieckie rasy psów” prawdopodobnie od razu przychodzi Ci do głowy owczarek niemiecki. Z pewnością nie tylko ze względu na jego wielkość i rzucającą się w oczy obecność, ale także dlatego, że w życiu codziennym spotykamy go ciągle w roli psa służbowego i towarzyszącego. Pod koniec XIX wieku powstał Związek Owczarków Niemieckich, który od tego czasu ustala wytyczne hodowlane dla rasy psów. Owczarek niemiecki powstał ze skrzyżowania ras środkowoniemieckich i południowoniemieckich psów pasterskich tamtych czasów. Celem było stworzenie psa pracującego o wysokich walorach użytkowych.
Spis treści
Przy wysokości w kłębie od 55 do 65 centymetrów (suki do 60 centymetrów), te wysportowane psy pasterskie ważą od 22 do 40 kilogramów (suki do 32 kilogramów). Sylwetka psa tej rasy jest muskularna, ale szczupła i wydłużona. Osiągają wiek ok. 13 lat, co jest dość imponującym wynikiem jak na duże psy. Mocna i krótka sierść w kolorze czarnym z fragmentami w kolorze od żółtego do czerwono-brązowego i gęstym podszerstkiem nie wymaga częstej pielęgnacji.
Te zwinne owczarki uwielbiają sporty, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy agility, a także długie spacery w każdą pogodę. Jako psy pasterskie owczarki niemieckie mają silne poczucie przynależności do rodziny oraz silny instynkt opiekuńczy, do tego lubią dzieci. Psy tej rasy mają mocne nerwy, są pewne siebie i odważne, a w sytuacjach zagrożenia również nieustraszone i gotowe do walki.
Wrodzone posłuszeństwo i chęć zadowolenia opiekuna sprawiają, że owczarki są idealnymi kandydatami do psich sportów, a także do szkolenia jako psy ratownicze, tropiące czy policyjne. Psy tej rasy doskonale sprawdzają się również jako przewodnicy lub towarzysze dla osób niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o wychowanie, zwierzęta te w żadnym wypadku nie potrzebują ostrego tonu, lubią uczyć się poprzez pozytywne wzmocnienie i sprytnie umieszczone nagrody. Należy również pamiętać o konsekwencji. Wyszkolone w ten sposób są bezpiecznymi i lojalnymi członkami rodziny lub partnerami w pracy i hobby.
Niestety, choroby stawów są stosunkowo powszechne u owczarków niemieckich, szczególnie w obrębie bioder (dysplazja stawów biodrowych) i łokci. Zwierzęta dotknięte chorobą mają mniej lub bardziej ograniczoną swobodę ruchu i cierpią z powodu bólu. Kontrola dysplazji stawów biodrowych w związku hodowlanym, jak również metody szacowania wartości hodowlanej mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tej choroby.