Suwak mongolski (myszoskoczek)

myszoskoczek mongolski

Suwak mongolski po łacinie to „Meriones unguiculatus”, co oznacza mniej więcej tyle, co „wojownik z pazurami”. Owe pazury są nierzadko używane są przez suwaki w walkach o terytorium czy miejsce w hierarchii stada. Dla suwaka mongolskiego funkcjonują ponadto nazwy: myszoskoczek mongolski, myszoskoczka mongolska lub gerbil mongolski.

Pochodzenie suwaków mongolskich

Jak sugeruje nazwa gatunkowa zwierzęcia pochodzi ono z mongolskich stepów, ale występuje również w Północnych Chinach oraz Południowej Rosji. Suwaki mongolskie są więc przystosowane zarówno do znoszenia srogich mrozów zimy, jak i wysokich temperatur w lecie. Żyją pod ziemią w systemach tuneli, gdzie przechowują także swoje zapasy pożywienia.

klatki dla gryzoni

Wygląd i charakter

Długość ciała myszoskoczka wynosi do 10 cm, do tego dochodzi jeszcze jego owłosiony ogon, mierzący niemal drugie tyle. Myszoskoczki ważą z reguły od 80 do 100 g, przy czym w zależności od płci i budowy ciała waga może się zdecydowanie wahać. Suwaki mongolskie mają całkiem gęstą sierść, która w naturze jest umaszczenia biało-brązowego, suwaki hodowlane natomiast mogą mieć różne warianty kolorystyczne.

Myszoskoczki to zwierzęta typowo stadne. W swoim naturalnym środowisku żyją w koloniach, pielęgnują sobie nawzajem sierść i razem śpią. Z tego właśnie powodu w niewoli również koniecznie muszą być trzymane w grupie! Trudno jednoznacznie określić, czy suwaki mongolskie oswajają się szybko. Niektóre osobniki faktycznie dość szybko zaprzyjaźniają się z człowiekiem, inne natomiast nie pozwalają oswoić się w ogóle. Suwaki mongolskie to zwierzęta generalnie aktywne, zarówno dniem, jak i nocą, kochają wspinaczki i skakanie. Koniecznością w kwestiach pielęgnacji są regularne kąpiele w piasku, których w naturze także chętnie zażywają.

Hodowla myszoskoczka

Powtarzamy: Suwaki mongolskie to zwierzęta stadne. Hodowane powinny być minimum w parze, ponieważ muszą one koniecznie mieć kontakt ze swoimi krewnymi. Uważaj jednak przy zakupie, żeby przygarnąć osobniki tej samej płci, inaczej będą się w szybkim tempie rozmnażać. Im większa grupa myszoskoczków, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wystąpią między nimi zatargi, które często przebiegają krwawo. Dla początkujących optymalna będzie więc parka zwierząt. W żadnym wypadku nie powinno się trzymać myszoskoczków razem z innymi gatunkami zwierząt w jednej klatce, gdyż wykazują one specyficzne zachowania socjalne i komunikacyjne, które mogłyby zostać źle zrozumiane.

Pożywienie dla suwaka mongolskiego

Suwaki mongolskie w swoim środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim trawami, nasionami oraz sporadycznie insektami. Pożywieniem podstawowym dla zwierząt w niewoli powinien być natomiast bogaty w składniki odżywcze mieszany pokarm dla gryzoni. Jako uzupełnienie można podawać im także świeży pokarm o niskiej zawartości cukrów. By pokryć zapotrzebowanie myszoskoczków na białko zwierzęce, od czasu do czasu powinno się im podawać larwy owadów. Ponadto gryzonie te zawsze powinny mieć dostęp do świeżej pitnej wody oraz sianka.

Dieta suwaka mongolskiego

Pielęgnacja myszoskoczka

Ponieważ te myszowate pielęgnują sobie wzajemnie futerka, dodatkowa pielęgnacja z reguły nie jest konieczna. Ważne jest natomiast, żeby zapewnić suwakom mongolskim możliwość kąpieli w piasku. Należy także zwracać uwagę na to, czy ich zęby i pazury są dostatecznie ścierane. Suwaki powinny zadbać o to same, podgryzając i chodząc po kamieniach lub na przykład odwróconych kafelkach. Jeśli tak się nie dzieje, koniecznie należy zwrócić się po poradę do weterynarza. Jak u wszystkich gryzoni, zęby i pazury rosną bowiem u myszoskoczków nieustająco, a kiedy staną się za długie mogą powodować wiele bólu i problemów zdrowotnych.

wyposazenie klatki dla gryzonia

Klatka dla myszoskoczka

Dla tych gryzoni najlepiej nadają się akwaria lub terraria dla gryzoni. Gwarantują one ochronę przed przeciągami, na które myszoskoczki są bardzo wrażliwe. Ponadto akwarium można wypełnić grubą warstwą podściółki (najlepiej o wysokości co najmniej 20 cm), co umożliwi tym zwierzętom tak istotne dla nich kopanie. Optymalna do przykrycia akwarium będzie krata, która uniemożliwi gryzoniom ucieczkę i zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz.

Tym małym gryzoniom należy również zapewnić wystarczającą ilość różnego rodzaju zajęć. Poza podstawowymi elementami wyposażenia, takimi jak na przykład pojniki i miski, zwierzęta te powinny mieć do dyspozycji domki do spania, tunele, wanienkę z piaskiem oraz zabawki. Ze zwykłych rolek po papierze toaletowym możesz szybko i łatwo skonstruować tunel do zabawy dla swoich pupili. Ważnym akcesorium dla myszoskoczka jest również zabudowany kołowrotek odpowiedniej wielkości.

Akwarium dla myszoskoczka

Higiena

Woda powinna być codziennie wymieniana, a miski i poidełka myte. Także wanienka z piaskiem powinna być odświeżana codziennie. Podściółkę w całości można wymieniać natomiast raz w miesiącu. Niedojedzone warzywa czy owoce usuwaj z akwarium, zanim zaczną się psuć.

Zdrowie

Nieznane są żadne choroby, przeciwko którym suwaki mongolskie musiałyby być szczepione. Występują u tych zwierząt przypadki nowotworów oraz często biegunka, w wypadku której należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Do rzadkości nie należą także udary mózgu czy obrażenia poniesione w trakcie walk.

Wiek myszoskoczka

Przy prawidłowej pielęgnacji i dobrym zdrowiu suwaki mongolskie dożywają od 3 do 5 lat.

Co koniecznie należy uwzględnić przed zakupem

  • Suwaki mongolskie muszą być koniecznie trzymane przynajmniej w parze, potrzebują dużej ilości ruchu, dlatego pomieszczenie dla nich musi oferować dużo miejsca. Upewnij się, że masz wystarczająco miejsca na duże terrarium lub akwarium dla suwaków.
  • Zastanów się, czy dysponujesz taką ilością czasu, by móc zajmować się oswajaniem i zabawą z tymi towarzyskimi stworzeniami.
  • Przelicz koszty, nie tylko te jednorazowe, ale i stałe.
  • Kto zajmie się Twoimi pupilami podczas Twojej nieobecności? Przemyśl koniecznie, czy znajdziesz odpowiedzialną osobę, której będziesz mógł powierzyć opiekę nad gryzoniami.
Najczęściej polecane
3 min

Fretka domowa

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Potrzebują codziennie dużo zabawy. Jakie jeszcze są fretki? Dowiedz się!