Kot i publiczne środki transportu

Kot w koszu wiklinowym

Żaden kot nie lubi opuszczać znanego sobie otoczenia. Jednak zmiany mieszania czy dłuższej podróży niejednokrotnie nie da się uniknąć, także i kot czasem musi udać się w podróż ze swoimi właścicielami. A jeśli owi właściciele nie dysponują samochodem, drogę do weterynarza muszą pokonać z pomocą środków komunikacji miejskiej. Niemożliwe? Wręcz przeciwnie! Damy Ci kilka wskazówek, dzięki którym odbędziesz z kotem w zasadzie niestresującą podróż tramwajem czy autobusem.

Przygotowania

Najważniejsza zasada: Bezpieczeństwo wszystkich – Twoje, Twojego kota oraz pozostałych pasażerów. Do transportu kota publicznymi środkami transportu nadają się wyłącznie specjalnie do tego dostosowane kosze lub tekstylne torby transportowe.

Im bardziej Twój kot jest do transportera przyzwyczajony, tym bardziej będzie rozluźniony w trakcie podróży. Zamiast używać transportera wyłącznie w celach nieprzyjemnych dla kota podróży samochodem, na przykład do weterynarza, powinieneś przez kilka dni lub nawet kilka tygodni pozostawić transporter w mieszkaniu, w miejscu dostępnym dla kota. Możesz sprawić, że stanie się on dla kota atrakcyjniejszy: Waleriana i kocimiętka rozluźnią zestresowane koty i zwabią je do środka boksu. Możesz użyć także sprejów z feromonami, na przykład marki Feliway. Włącz transporter w zakres zabawek przeznaczonych do codziennych zabaw z kotem. Kiedy tylko zniknie strach przed pachnącym stresem pudłem, spróbuj zwabić kota do środka za sprawą zabawki, wędki lub małego smakołyku. Możesz również podać kotu w transporterze posiłek. Ważne: Pod żadnym pozorem nie zamykaj za kotem drzwi! Inaczej Twój kot poczuje się uwięziony i ograniczony, co wywoła dodatkowy stres. Za każdym razem, kiedy kot opuści transporter, nagradzaj go małym smakołykiem.

siatki  na okno

W trakcie podróży

Jeśli więc wcześniej przyzwyczaiłeś kota do transportera, zaproszenie go do środka na pewno przebiegło bezproblemowo. Jednak przekrocz tylko próg tramwaju lub autobusu, a może się okazać, że nie jesteś jedynym podróżującym tym środkiem lokomocji właścicielem zwierzęcia. Kot narażony jest na nieznajome zapachy i dźwięki, upał lub zimno… ma więc prawo być niespokojny! Jak najlepiej uspokoić swojego pupila?

Postaraj się mieć na uwadze, że nie wszyscy ludzie lubią koty, niektórzy reagują na nie alergicznie. Twój kot powinien przez całą podróż pozostać więc bezpiecznie w transporterze. W zależności od charakteru Twojego pupila albo będzie się wyraźnie nudził, albo głośno uskarżał na zaistniałą sytuację. Mimo wszystko postaraj się zwalczyć chęć otworzenia drzwiczek i wzięcia kota na kolana. Koty są zwinnymi zwierzętami i nawet się nie spostrzeżesz, kiedy gagatek zwieje, stwarzając zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla pasażerów. Ogranicz się do głaskania kotka przez kraty, o ile to możliwe, oraz do cichutkiego zagadywania do niego uspakajającym tonem.

W zależności od długości Waszej podróży, być może będziesz chciał w międzyczasie dać kotu trochę wody lub smakołyk. Podróż jest dla kota siłą rzeczy zawsze trochę stresująca, przez co z pewnością zaschnie mu w gardle, jednak wiele kotów mimo pragnienia odmawia w podróży przyjmowania płynów. Ufnym osobnikom można spróbować w czasie podróży podać wodę strzykawką bez igły. Wówczas będziesz musiał uchylić delikatnie drzwi transportera i sięgnąć po kota. Nie czuj się zraniony, kiedy zwierzę się od Ciebie odsunie lub będzie chciało Cię zaatakować – wybacz mu, jest zestresowane. Naturalnie postaraj się zachować bezpieczeństwo i nie pozwól uciec kotu z transportera.

W zależności od aury pogodowej w środkach transportu komunikacji miejskiej może być zimno. Owiń transporter ręcznikiem lub kocem, dzięki temu uchronisz zwierzę przed przeciągiem. Nie każdy zwierzak ucieszy się jednak z pozbawienia dostępu do światła i możliwości obserwacji otoczenia, dlatego możesz dla jego komfortu zaopatrzyć się w transporter z okienkami.

Po podróży

Wreszcie na miejscu! Po podróży pierwsze kroki kota będą prawdopodobnie nieco chwiejne. Zapewnij kotu spokój, by mógł wrócić do siebie po stresach. Nie chowaj transportera, ale pozostaw go na widoku i zachęcaj kota, jak uprzednio, by w nim czasami przebywał. Pomóż kotu stworzyć pozytywne doświadczenia związane z transporterem przed kolejną podróżą!

Zespół zooplus życzy Tobie oraz Twojemu pupilowi samych pozytywnych doświadczeń w podróży!

Najczęściej polecane