Nowy kot w domu z kotem

Bawiące się koty

Pojawienie się w domu nowego kociego członka rodziny zawsze jest wydarzeniem emocjonującym, zarówno dla domowników, jak i dla zwierzęcia. Proces integracji i aklimatyzacji trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy. Ewentualne problemy na starcie zazwyczaj kończą się po tym okresie. W fazie zapoznawania się ze środowiskiem syczenie i warczenie jest zachowaniem zupełnie normalnym. Poważniejsze przejawy agresji powinny ustąpić po upływie mniej więcej trzech tygodni. Mimo że koty są z reguły raczej towarzyskie, podobnie jak ludzie, nie od razu polubią każdego. By wprowadzenie się nowego kotka i jego aklimatyzacja w Twoim domu wśród innych jego kocich mieszkańców przebiegły pomyślnie, możesz skorzystać z poniższych rad.

Jak dobrze przywitać nowicjusza

Możesz delikatnie potrzeć oba koty za zmianę ręcznikiem – przede wszystkim na skroniach i brodzie, ponieważ tam właśnie znajdują się gruczoły zapachowe u kota. W ten sposób zapoznasz koty ze swoimi zapachami. Poza tym w delikatny sposób nowy kot przyzwyczaja się do zapachów nowego domu. Tęsknota za rodzicami i rodzeństwem lub poprzednim miejscem przemija szybciej, kiedy nowo przybyły kot może spać na kocyku czy legowisku, na którym spał w swoim poprzednim domu. Poza tym stary mieszkaniec oswoi się w ten sposób z zapachami przybysza. Nowy kot może oswajać się z zapachami starego na przykład poprzez jego drapak.

Pamiętaj, że każdy kot powinien mieć własną miskę i własną kuwetę!

Powinieneś wykastrować oba koty. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej kocury mogą być nachalne względem swoich współlokatorek. Może to prowadzić do konfliktów pomiędzy nimi lub do pojawienia się potomstwa. Ponieważ kocury nie są wrażliwe względem swojego potomstwa, matka będzie musiała dzielnie bronić swoich młodych, co przysporzy jej dużej ilości stresu.

Jeśli przygarniasz kocię od hodowcy lub innego właściciela, normalne, że będzie się stresowało zmianą otoczenia. Początkowo może wykazywać objawy stresu, takie jak na przykład biegunka.

By zminimalizować stres, możesz użyć syntetycznych feromonów w postaci dyfuzora lub sprayu. Sprayem możesz popryskać legowisko lub drapak, nie kota! W celu wspierania zaznajamiania się ze sobą kotów możesz także użyć rozwiniętych specjalnie dla zwierząt esencji kwiatowych dr Bacha.

karma dla kota wild freedom

Wskazówki

Dobrym pomysłem jest przygarnięcie kotków z tego samego miotu. Adoptując oba koty z jednego schroniska, dla dobra ich wspólnego życia w Twoim domu zwróć uwagę, czy już tam dobrze się dogadują.

Jeśli masz w domu kota i szukasz dla niego towarzysza, spróbuj znaleźć takiego, który będzie odpowiadał mu charakterologicznie. Spokojny pers i głośny syjamczyk nie będą raczej dobrymi kompanami. Także w przypadku kotów dachowych da się mniej więcej określić, czy dopasują się charakterami i stylem bycia. Niewielkie różnice w charakterach mogą być także dla obu stron wzbogacające.

Nowo przybyły kot dopiero po upływie czterech tygodni powinien móc opuścić dom, by zwiedzać pobliski teren. Po tym czasie wyprowadź go najlepiej na szelkach, by mógł odkrywać tajemnice Twojego ogrodu.

Zapraszamy do naszego sklep dla kociąt oraz lektury artykułu „Adopcja kocięcia: Wskazówki i podstawowe wyposażenie”.

Najczęściej polecane