Przeprowadzka z akwarium

przeprowadzka z akwarium

Z odpowiednim przygotowaniem przeprowadzisz się bez stresu

Kiedy ktoś kupuje sobie akwarium, raczej nie myśli przy tej okazji o zmianie mieszkania wraz ze swoimi akwariowymi przyjaciółmi. Jednak niejednokrotnie prywatne lub zawodowe sprawy zmuszają do zmiany miejsca zamieszkania. Jak więc bezpiecznie przetransportować akwarium z całą jego zawartością?

pokarm dla ryb

Woda w przyszłym miejscu zamieszkania

Zawczasu zasięgnij informacji o składzie bieżącej wody w lokalnym przedsiębiorstwie wodociągowym lub sam ustal jej skład za pomocą prostego testu kropelkowego lub paskowego. Zwłaszcza jeśli przeprowadzasz się daleko, różnice w analizie składu mogą okazać się niebagatelne. W niektórych okolicach znaczne różnice w parametrach wody widoczne są już w zasięgu kilku kilometrów. Przede wszystkim u delikatnych gatunków ryb duże różnice w parametrach wody mogą być fatalne w skutkach.

Dostosowanie ryb do nowej wody

Jeśli masz możliwość, by przed przeprowadzką pobrać wodę z przyszłego miejsca zamieszkania, cotygodniową zmianę wody w akwarium przeprowadź z jej udziałem. Przy tym obowiązuje jednak zasada: częściej po troszeczku, niż od razu całość. Dwa razy w tygodniu można dodawać po 20-30% pojemności akwarium, by stopniowo wprowadzać nowe stosunki tlenowe i wodne oraz dać zwierzętom wystarczająco dużo czasu, by przyzwyczaiły się do nowych warunków. Użytkownicy wody zdemineralizowanej uporają się ze zmianą szybciej, gdyż odsolona woda wszędzie wykazuje zbliżony skład. Jeśli z jakichś powodów nie możesz zaopatrzyć się w wodę z nowego miejsca, rozejrzyj się za kanistrami lub beczkami (naturalnie dostosowanymi do przechowywania żywności i wolnymi od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń). Napełnij je możliwie jak największą ilością „starej” wody i zabierz ze sobą przy przeprowadzce. Ryby będą mogły na miejscu przyzwyczajać się do innej jakościowo wody.

Bezpieczny transport akwarium

Przede wszystkim większa akwaria powinny w celach transportu zostać całkowicie opróżnione. Także w przypadku mniejszych, na przykład 60 litrowych akwariów takie postępowanie jest zdecydowanie zalecane. Już kilka centymetrów żwirku i troszeczkę wody stanowi ogromne obciążenie dla podłoża akwarium i naturalnie dla osoby, która akwarium będzie przenosić. Żwir (którego nie powinieneś pod żadnym pozorem czyścić, ponieważ żyją w nim bakterie, pozwalające przetrwać całemu ekosystemowi akwarium) możesz z łatwością przetransportować na przykład w kanistrze. Samo akwarium, po tym jak zostanie całkowicie opróżnione, można w zależności od wagi mniej lub bardziej łatwo podnieść lub przesunąć, zaleca się przy tym obłożyć kanty lub najlepiej całe akwarium tworzywem piankowym. W furgonetce transportowej akwarium powinno leżeć płasko – takie ułożenie zapobiegnie napieraniu na szkło.

Transport zwierząt i roślin

Mniejsze zwierzęta i rośliny można przewozić w plastikowych torebkach odpowiedniej wielkości z wystarczającą ilością powietrza nad powierzchnią wody. Przy dłuższych trasach lub większych rybach zaleca się użycie dużych zamykanych pojemników, które zapakować należy w materiał o właściwościach termoizolacyjnych (na przykład w stare gazety). Także styropianowe skrzynki, używane między innymi do transportu pożywienia, utrzymają stałą temperaturę swojej zawartości. Przed długą trasą zaleca się odbycie przejazdu próbnego, bez zwierząt, w czasie którego co jakiś czas mierzy się temperaturę wody. Jeśli wahania będą zbyt duże, można ewentualnie zabrać ciepłą (lub odpowiednio w lecie zimną) wodę w osobnym pojemniku i w razie potrzeby dolewać jej niewielkie ilości do pojemników ze zwierzętami, ciągle mierząc w nich temperaturę.

prefesjonalne akwaria dla ryb

W długiej trasie

W długiej trasie może okazać się konieczne, by wpuścić do wody więcej powietrza, gdyż z racji ruchu wody w samochodzie oraz naturalnie wykorzystywania powietrza przez zwierzęta, poziom tlenu w pojemniku może się szybko i znacząco obniżyć. W pokrywie pojemnika należy wyciąć odpowiednich wielkości otwór, wprowadzić do niego dętkę i szczelnie zakleić otwór silikonem. Pompki napowietrzające, które można podpiąć do zapalniczki samochodowej, są ogólnie dostępne w sprzedaży. Nie zapomnij wyciąć w pokrywie drugiej dziury, przez którą przepływać będzie ewentualna nadwyżka powietrza. By zapobiec niechcianemu ulatywaniu powietrza, zabezpiecz dziurę kawałkiem dętki z wentylkiem z tworzywa sztucznego.

By zapobiec nadmiernemu zanieczyszczeniu wody podczas transportu, nie należy karmić zwierząt wieczorem, na dzień przed przeprowadzką. Także już po ich ponownym zakwaterowaniu w akwarium, odczekaj kilka godzin zanim podasz im pokarm. Zwierzęta będą potrzebowały tego czasu, żeby oswoić się z nowym miejscem oraz uspokoić i odpocząć po podróży.

Najczęściej polecane