Pierwsze akwarium

Przygotowanie akwarium

Kto wreszcie spełnił swoje marzenie o posiadaniu pięknego akwarium, chce je naturalnie jak najszybciej zasiedlić. Teraz, spośród mnóstwa dostępnych na rynku zwierząt należy wybrać odpowiednie gatunki, którym po pierwsze będą odpowiadały panujące w akwarium warunki (parametry wody itd.), oraz które będą dobrymi kompanami dla siebie nawzajem. W tym celu powinieneś zasięgnąć informacji u doświadczonego akwarysty, bądź oddać się lekturze specjalistycznej książki.

Trudny wybór

By trochę pomóc Ci w podjęciu tej trudnej decyzji, przybliżymy Ci, jakie gatunki mogłyby pływać w Twoim akwarium, opisując po jednym przedstawicielu z najpopularniejszych w akwarystyce rybich rodzin.

Rodzina ryb piękniczkowatych

Gupik (Poecilia reticulata), zwany także Pawim Oczkiem: Poza delikatnymi osobnikami z hodowli uszlachetniających gupiki to ryby łatwe w utrzymaniu w wodzie o różnych parametrach (temperatura: 18 - 28°C, twarość: 5 – 25°n). Ryby te bardzo szybko się rozmnażają. Rodzice pilnują wprawdzie swoich młodych, ale mimo to tylko kilka przeżywa okres dorastania. Gupiki, z racji ich rzucających się w oczy płetw, raczej nie powinny być hodowane z innymi gatunkami, zwłaszcza z tymi, które mają skłonności do wyrywania innym rybom płetw (na przykład brzankami sumatrzańskimi czy bojownikami).

pokarm dla ryb

Rodzina ryb guramiowatych

Bojownik wspaniały (Betta splendens): U osobnika płci męskiej wzrok przyciągają zwłaszcza przepiękne płetwy. Samce są wobec siebie agresywne, dlatego w jednym akwarium mieszkać może samiec z samicą, bądź kilkoma samicami. Jak wszystkie ryby z podrzędu błędnikowców bojowniki oddychają także powietrzem atmosferycznym, z tej racji powinny być hodowane w nie za głębokim akwarium. Przy odpowiednim utrzymaniu rybek można zaobserwować jak same budują piankowe gniazda i pielęgnują ikrę. (temp.: 24 - 30°C, twardość: do 25°n)

Rodzina ryb karpiowatych

Razbora klinowa (Rasbora heteromorpha): Osiągająca wielkość od 2,5 do 3,5 cm rybka o żywym i pokojowym charakterze. Nie powinno się jej hodować razem z większymi rybami. (temp.: 22 - 25°C, twardość: do 12°n)

Rodzina ryb zbrojnikowatych

Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus): Roślinożerca, żywiący się przede wszystkim glonami. To najczęściej pierwszy gatunek, który pojawia się w nowym akwarium. Samce na pyskach posiadają ozdobę w postaci charakterystycznej narośli. Zbrojniki to ryby z pokojowym usposobieniem, w akwarium potrzebują koniecznie korzenia lub innego kawałka drewna, by w ukryciu spokojnie trawić pokarm. Samce osiągają wielkości do ok. 12 cm, samice są zwykle nieco mniejsze. (temp.: 23 - 27°C, twardość: 2 - 30°n)

prefesjonalne akwaria dla ryb

Rodzina ryb pielęgnicowatych

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi): Osiągająca 5 cm wielkości, przyjazna rybka. Pielęgniczki łączą się na stałe w pary, z tego powodu hodowane są zawsze koniecznie parami. (temp.: 22 - 26°C, twardość: do 10°n)

Rodzina ryb kąsaczowatych

Neon czerwony (Paracheiron axelrodi): Przyjazna i wesoła rybka, osiągająca wielkość do 5 cm. Prezentuje się ślicznie, zwłaszcza w zaciemnionych akwariach. (temp.: 23 - 27°C, twardość: do 10°n)

Najczęściej polecane