Nadwaga u kota: wskazówki dotyczące poprawy zdrowia

Wygodne leżenie i podjadanie? Nie tylko u nas, ludzi może to doprowadzić do powstania tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że prawie co drugi domowy kot waży za dużo. Nadwaga u kotów jest więc bardziej rozpowszechniona niż mogłoby się wydawać.

Przyczyny tego stanu rzeczy są tak różne, jak wyjątkowe są nasze koty. Niektóre koty wolą się wyluzować lub po prostu uwielbiają podjadać. Niekiedy rozpieszczamy swoje zwierzęta zbyt dużą ilością karmy czy przekąsek, a czasami przyczyną jest jakaś poważniejsza choroba.

W każdym przypadku może ucierpieć zdrowie i samopoczucie Twojego kota. Dlatego chcielibyśmy przekazać Ci jak najwięcej informacji o nadwadze u kotów i poradzić, co możesz z tym zrobić, jeśli problem dotyczy również Twojego pupila.

Karma dietetycznaKarma dietetyczna
Karma lightKarma light
Przysmaki lightPrzysmaki light
AkcesoriaAkcesoria

Czy mój kot ma nadwagę?

Jeżeli masz podejrzenia, że Twoje zwierzę cierpi na nadwagę lub otyłość, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Już w kilku prostych krokach możesz samodzielnie dokonać wstępnej oceny, czy Twój kot ma nadwagę.

Tak rozpoznasz nadwagę u swojego kota

Połóż luźno ręce na klatce piersiowej kota. Następnie powoli przesuwaj je w górę i w dół. Jeśli nie masz problemu, żeby wyczuć pod dłońmi strukturę żeber, wszystko jest w porządku. Natomiast, jeśli musisz lekko ścisnąć jego korpus, aby wyczuć żebra pod palcami, Twój kot prawdopodobnie ma nadwagę.

To, czy Twój kot jest zbyt tęgi, można rozpoznać również po sylwetce zwierzęcia: jeśli jego talia nie jest wyraźnie widoczna, prawdopodobnie ma problem z wagą.

Dowiedz się więcej na ten temat w magazynie zooplus: Nadwaga u kota: przczyny i konsekwencje

Co powoduje nadwagę u kotów?

Do najczęstszych przyczyn nadwagi możemy zaliczyć zbyt niską aktywność i/lub przyjmowanie zbyt kalorycznego pokarmu. Ryzyko wystąpienia nadwagi mogą podwyższyć również, takie czynniki jak podeszły wiek, choroby, kastracja, czynniki genetyczne czy obciążenie psychiczne. Zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć istnienie potencjalnej choroby.

Jakie skutki niesie ze sobą nadmierna masa ciała?

Koty bardzo różnie reagują na nadwagę. Nie każdy od razu choruje lub cierpi z powodu ograniczeń zdrowotnych.

Początkowo zaokrąglone ciało często prowadzi do ograniczonej mobilności, a tym samym ewentualnie do obniżonej jakości życia. Jednak im bardziej wyraźna otyłość, tym więcej problemów zdrowotnych można się z czasem spodziewać:

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko uszkodzenia stawów, chorób układu krążenia i oddechowego, a także cukrzycy. Również długość życia otyłego pupila może ulec skróceniu o kilka lat.

Czy wiesz, że cukrzyca i otyłość są często powiązane? Dowiedz się więcej w magazynie zooplus!

Karma "Light": jaka karma jest odpowiednia dla kotów z nadwagą?

Kot z miską
Jaka jest różnica między karmą dietetyczną a karmą "Light"?

Karma dietetyczna to termin określający specjalnie dostosowaną karmę dla zwierząt domowych, które cierpią na określone choroby. Na przykład istnieją karmy dietetyczne dla kotów, które mają cukrzycę lub problemy z nerkami. Karma dietetyczna jest podawana tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii i niekoniecznie nadaje się do utraty wagi.

Natomiast karma z dopiskiem "Light" to karma o obniżonej kaloryczności, czyli karma o niskiej zawartości tłuszczu. Jest to pierwszy wybór, jeśli Twój kot ma nadwagę i powinien schudnąć.

Wszystko pod kontrolą: dzięki poradnikowi zooplus

Karma

Dzięki poradnikowi zooplus znajdziesz odpowiednią karmę dla Twojego kota. Sprawdź już teraz!

Na co należy zwrócić uwagę przy zmianie podawanej karmy?

1. Najważniejsza zasada: zmiany w żywieniu należy zawsze wprowadzać powoli i ostrożnie.

2. Zawsze dokładnie przestrzegaj zaleceń lekarza weterynarii lub producenta karmy. Na opakowaniu każdego produktu znajdziesz dokładne informacje o ilości karmy, jaką należy podać przy określonej wadze docelowej. Pamiętaj, że nawet kilka gram za dużo może niekorzystnie wpłynąć na proces odchudzania.

3. Upewnij się, że kot nie jest dokarmiany resztkami jedzenia ani dostaje dodatkowego pożywienia od sąsiadów. Zwierzęciu można podawać przekąski, ale w ograniczonych ilościach i w formie nagrody. Wartość kaloryczną przysmaków należy odliczyć od dziennej porcji karmy.

Ostrzeżenie: Jeśli Twój kot ma nadwagę, pod żadnym pozorem nie podawaj kotu połowy porcji dotychczas serwowanej karmy! Grozi to niedoborem ważnych składników odżywczych. Ponadto nadmierna utrata tkanki tłuszczowej jest niebezpieczna dla kotów, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do ostrego stłuszczenia wątroby. Wskazówki, jak prawidłowo zmienić karmę Twojego kota lub określić odpowiednią ilość karmy, znajdziesz w magazynie zooplus!

Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o skład karmy?

Jakościowa karma Light charakteryzuje się – oprócz obniżonej gęstości kalorycznej – trzema cechami: ma niższą zawartość surowego tłuszczu, a wyższą - surowego włókna (błonnika pokarmowego) niż zwykła karma. Ważne jest również, aby zawartość surowego białka pozostała niezmieniona. Pozwoli to utrzymać odpowiednią masę mięśniową

Więcej o żywieniu kotów z nadwagą przeczytasz w magazynie zooplus.

  • Karma sucha
  • Karma mokra
  • Przysmaki
  • Akcesoria

Pora zejść z kanapy: aktywność fizyczna pomaga w walce z nadwagą

Bawiący się kot
Nie za dużo na raz: powoli wydłużaj dzienną aktywność fizyczną

Ruch jest ważnym kluczem do zdrowej wagi. Podstawowa zasada dla kotów z nadwagą brzmi: nie przemęczaj swojego pupila ani siebie. Utrata wagi jest procesem długotrwałym i nie następuje z dnia na dzień.

Ważne jest, aby zarówno właściciel jak i pupil czerpali radość z wykonywanych wspólnie ćwiczeń. Kota można na przykład zachęcić do polowania i łowienia. Na początek wystarczy kilka minut. Z biegiem czasu możesz powoli wydłużać czas trwania zabawy.

Jeśli Twój kot nie należy do grona fanów figli i harcy, możesz niejako zmusić zwierzę do aktywności ukrywając część podawanego pokarmu (suchej karmy lub smakołyków) w mieszkaniu lub w zabawkach kota.

Ćwiczenia, które pomagają w walce z nadwagą u kotów

Niestety, w przeciwieństwie do psa, nie można wyprowadzić kota na zewnątrz na dłuższe spacery. W szczególności koty niewychodzące mają bardzo ograniczone „terytorium”, na którym mogą się poruszać.

Możesz zwiększyć poziom aktywności kota, postępując zgodnie z następującymi wskazówkami:

• Poświęć czas dwa do trzech razy dziennie na aktywną zabawę z kotem. 15 do 20 minut jest optymalne.

• Zdobądź pomoce:  poduszki z walerianą, piłeczki, myszki do zabawy, wędki dla kotów, inteligentne akcesoria, ale także przedmioty codziennego użytku takie jak szeleszczący papier, kartoniki czy zakrętki wzbudzają ciekawość czworonogów.

• Małe latarki lub  wskaźniki laserowe mogą zachęcić kota do polowania.

• Stwórz kotu możliwość wspinania się. Nagradzaj go, kiedy uda się wdrapać na jakąś wysokość. To zmotywuje go do dalszej aktywności.

  Zajmij swojego kota: ukrywaj pożywienie w różnych miejscach lub, jeśli to możliwe, ustaw przeszkody na drodze do miski z karmą.

• Pomocne mogą okazać się też specjalistyczne zabawki na karmę, których zastosowanie upewni cię, że kot będzie musiał trochę się natrudzić, zanim zdobędzie pokarm.

Więcej o pomysłach na aktywności fizyczne dla kotów dowiesz się czytając magazyn zooplus!

Czy trening agility jest dobry dla kotów z nadwagą?

W przypadku zdrowych kotów taka forma treningu jest oczywiście dobrym pomysłem. Wykonując ze swoim kotem różne ćwiczenia z przeszkodami, zapewniasz mu różnorodność. Nadwaga przysparza jednak pewne trudności w wykonywaniu tego rodzaju aktywności fizycznej. 

Po pierwsze niektóre ćwiczenia mogą być szkodliwe dla stawów czworonoga – zwłaszcza jeśli zwierzę jest zbyt ciężkie. Po drugie istnieje ryzyko, że kot szybko poczuje się przytłoczony i zniechęcony (w czasie treningów zręcznościowych często mierzy się czas). Nie wolno zapominać, że koty z nadwagą często nie lubią się już ruszać i dlatego należy je przede wszystkim zachęcać do zabaw.

Podsumowując: Agility jest mniej odpowiednie dla kotów z dużą nadwagą. Trening wymaga również dużo czasu i cierpliwości. Powoli zapoznawaj kota z ćwiczeniami i zwracaj uwagę nie na czas, ale na prawidłowość ich wykonania.

Możesz dowiedzieć się, czy trening agility jest odpowiedni Twojego kota dzięki kilku prostym ćwiczeniom lub wykonując trening z klikerem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w magazynie zooplus.

Rekomendacje zoopets

Nasi najważniejsi pracownicy wystawiają wybrane produkty na próbę. Soko, Elvis, Toulouse oraz Biscotte przedstawiają swoje ostatnio przetestowane artykuły:

SavoyToluos i jego gracja

Drapak dla kota Savoy nie tylko pięknie przyciąga wzrok w mieszkaniu, ale solidny filc bez trudu wytrzymuje moje silne kocie pazury. Drapanie jest bardzo męczące, ale na szczęście jest też przytulny hamak, w którym można odpocząć.

Do produktu
SokoTunel Soko

Tunel dla kota TIAKI z pluszową matą to nie tylko ekscytujący plac zabaw. Lubię go wykorzystywać również do moich długich drzemek. Mój tunel ma trzy wejścia, więc moja kocia siostra może czasem bawić się w tunelu razem ze mną.

Do produktu
ElvisElvis w raju

Drapak dla kota L od Natural Paradise ma grube pnie, dzięki którym ostrzę sobie pazurki. Sprawia też wielką radość mojemu właścicielowi - kanapa to stare dzieje. Są też trzy miejsca do leżenia, gdzie można się wyluzować. Jeśli jednak akurat mi się nudzi, bawię się piłkami.

Do produktu
BiscotteParkour Biscotte

Z inteligentną zabawką Tiaki Fun Puzzle muszę najpierw pokonać tory przeszkód, zanim będę mógł zjeść swoje przekąski. To nigdy się nie nudzi, ponieważ moja pani może pomijać, dodawać lub zmieniać układ przeszkód. Idealne zajęcie, jeśli meetingi znów się przedłużają.

Do produktu

Jak uniknąć nadwagi u kota?

1

Zwracaj uwagę na to, aby podawać kotu pokarm zgodny z potrzebami zwierzęcia i wybieraj odpowiednią karmę.

Waga

Pamiętaj, aby odważać dzienną ilość pokarmu i wliczać w to podawane smakołyki.

Piłka

Zachęcaj kota do aktywności (gry polegające na zdobywaniu pożywienia, stworzenie możliwości do wspinaczki).

Zegar

Każdego dnia przeznacz nawet kilka minut na aktywną zabawę.

Miarka

Badaj żebra i obserwuj zachodzące zmiany w sylwetce zwierzęcia.

Waga

Regularnie waż i profilaktycznie badaj kota u lekarza weterynarii.