Odpowiednia dieta przy nadwadze u psa

Nadwaga u psa

Któż oprze się błagalnemu spojrzeniu swojego ukochanego pupila? Kilka smakołyków czy resztki ze stołu nie mogą być przecież takie złe, czy może jednak? Pomimo, iż ogólnie wiadomo, że nadwaga stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psa, właściciele starają się jej zapobiegać z reguły o wiele za późno.

Nadwaga to problem coraz bardziej powszechny, któremu przeciwdziałać można dietą oraz dużą ilością ruchu. Jakie dokładnie środki pomagają w walce przeciwko fałdkom tłuszczu i jak wygląda zmiana diety na dietę redukującą wagę?

Jakie skutki ma nadwaga u psa?

Psy z nadwagą częściej cierpią na określone schorzenia niż psy o odpowiedniej wadze. Zapadają one ponadprzeciętnie często na choroby stawów, takie jak artroza czy artropatia, cukrzycę, choroby serca, krążenia i dróg oddechowych. Nadwaga nie tylko zmniejsza radość z życia, ponieważ utrudnia ruch i może powodować uczucie ciężkości oraz ból, lecz także skraca długość życia. Statystycznie psy z nadwagą żyją całe dwa lata krócej niż psy o smukłej sylwetce.

Jakie są przyczyny występowania nadwagi?

Zanim rozpoczniesz walkę z tłuszczem, powinieneś najpierw zbadać przyczynę wystąpienia nadwagi u swojego psa. Nawet najdoskonalsza dieta nic nie wzniesie, jeśli najpierw nie wyeliminujesz przyczyny przybierania na wadze. Przyczyny te są niesłychanie różnorodne, dlatego najlepiej udaj się na konsultację do weterynarza, który przebada psa. Weterynarz z pewnością będzie w stanie określić, czy nadwaga spowodowana jest nieprawidłową dietą, czy kryje się za nią jakaś inna choroba, która wymagać będzie specjalnej terapii.

Jako przyczyny nadwagi w grę wchodzą także obciążenia genetyczne rasy, odbijający się negatywnie na przemianie materii zaawansowany wiek, kastracja lub problemy hormonalne, takie jak na przykład niedoczynność tarczycy lub nadczynność nerek. Ponadto nadwagę pośrednio powodować mogą choroby, przy których obniża się aktywność fizyczna, takie jak na przykład dysplazja stawu biodrowego, artroza, choroby sercowo-naczyniowe lub schorzenia dróg oddechowych.

Poza czynnikami organicznymi istnieje jeszcze szereg czynników zewnętrznych, które wspierają nabywanie nadprogramowych kilogramów. W tym przypadku winę za pojawienie się problemów z wagą ponosi najczęściej właściciel. Nieprawidłowe utrzymanie psa, niewystarczająca ilość poświęcanego mu czasu, zbyt mało ruchu czy nieprawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe, jak na przykład zbyt duża ilość przysmaków – wszystko to może doprowadzić do zaburzeń wagi u psa i w efekcie do poważnych problemów zdrowotnych.

YT channel 1000x160

Po czym rozpoznać początki nadwagi?

Współczynnik BMI, za pomocą którego z łatwością można ustalić prawidłową wagę u człowieka, dla psów niestety nie spełnia swojego zadania. Niezwykła mnogość ras, zależna od nich budowa ciała, często znacznie różniąca się między sobą, nie pozwala na ustalenie jednolitej formuły do obliczania prawidłowej wagi dla każdego psa. Istnieje metoda na określanie prawidłowej wagi psa, jednak jest ona jedynie orientacyjna:

Musisz wybadać palcami żebra psa. Jeśli są łatwo wyczuwalne pod luźno rozłożonymi palcami oznacza to z reguły, że pies ma wagę prawidłową. Jeśli nie wyczuwasz ich nawet uciskając brzuch psa oznacza to, że powinien schudnąć. Jeżeli z kolei żebra widoczne są gołym okiem, pies ma niedowagę – także w tym przypadku powinieneś udać się po poradę do weterynarza.

Zdrowo schudnąć – ale jak?

Rozpoznanie nadwagi to pierwszy krok do jej zwalczenia. Drugim krokiem jest rozmowa z weterynarzem na ten temat. Lekarz powinien ustalić przyczynę wystąpienia nadwagi oraz przebieg redukcji wagi. Rynek oferuje dziś wiele produktów żywnościowych dla psów light, które dostępne są od ręki, jednak nie zawsze stanowią najzdrowszą drogę do prawidłowej wagi.

Karmy Light

Ponieważ sformułowanie „light” nie jest chronione prawnie, jedynie od producenta zależy, czy swój produkt opatrzy tym hasłem. Nierzadko produkty „light” jednego producenta zawierają dokładnie tyle samo kalorii, co zwykłe jedzenie dla psa innej marki. Zawsze spoglądaj więc na etykietę ze składem. Wiedza o tym, jakie składniki i w jakich proporcjach powinna zawierać dieta psa, jest dla właściciela nieodzowna!

Dietetyczna karma dla psa

Najlepiej sięgnij po karmę specjalistyczną zaleconą przez weterynarza. W przeciwieństwie do hasła „light”, określenie „dietetyczna” wymaga potwierdzenia, gdyś jest prawnie chronione. Przepisy Unii Europejskiej określają warunki, które produkt musi spełniać, by móc przypisać mu miano dietetycznego. Zawartość kaloryczna w karmach dietetycznych jest wyraźnie niższa niż w zwykłych karmach, jednak zawartość witamin, minerałów i elementów śladowych w 100% pokrywa zapotrzebowanie organizmu psa na te składniki.

Hamujące zapalenia kwasy tłuszczowe omega-3 w karmach dietetycznych dbają, by poziom cukru utrzymywał się na odpowiednim poziomie. Ponadto wartościowe diety redukcyjne cechują się wysoką zawartością białka, przez co są dla mięsożernego psa nie tylko naprawdę apetyczne, lecz także wspierają redukcję tłuszczu przy jednoczesnym utrzymaniu muskulatury. Odpowiednia ilość substancji balastowych zapewnia poczucie sytości. Twój pies będzie taka dietą usatysfakcjonowany i nie będzie prosił się o dodatkowe porcje jedzenia.

Dobra dieta to jeść połowę tego, co zwykle? Duży błąd!

Poprzez zmniejszenie wielkości porcji pokarmu nie tylko zmniejsza się ilość dostarczanych kalorii, lecz także ważnych witamin i minerałów, co prowadzić może do niedoborów. Ponadto psu nagle nie zmniejszy się apetyt, by wystarczały mu o połowę mniejsze porcje, przez co narazisz się na ciągłe błagalne spojrzenia z jego strony, którym zapewne niełatwo będzie nie ulec.

Ruch – ważny pomocnik w walce z nadwagą

By pozbyć się zbędnych kilogramów, podstawą jest odpowiednia dieta. Pamiętaj, że zmiana podawanego pokarmu musi być stopniowa. Samo odżywianie to już duży krok w stronę celu, jednak by upragniony cel osiągnąć, musisz zapewnić swojemu psu dużą ilość ruchu. Trening, sport i zabawa nie tylko pomagają w eliminowaniu poczucia głodu, lecz dbają także o wzmożone zużywanie kalorii. Dzięki aktywnościom i wspólnej zabawie fałdki tłuszczu znikną, za to spotęguje się więź między psem i jego właścicielem.

W ten sposób odchudzanie wpłynie pozytywnie nie tylko na zdrowie psa, lecz także na jego radość z życia i Waszą wzajemną relację.

Życzymy powodzenia w odchudzaniu pupila!

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.