Pchły u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska Pantelic, Weterynarz
Świąd u psa wywołany przez pchły

Inwazji pcheł u psa towarzyszy silny świąd.

Jeśli Twój pies wyjątkowo często się drapie, przyczyną mogą być pchły. Uciążliwe pasożyty są głównie nieprzyjemne dla psa, ale mogą także prowadzić do dalszych problemów. Poniżej podsumowaliśmy dla Ciebie informacje dotyczące tego, jak rozpoznać pchły u psa i jak skutecznie je zwalczyć.

Czy pchły są niebezpieczne?

Co do zasady, pchły nie stanowią tak dużego zagrożenia dla psa jak kleszcze, które mogą przenosić groźne dla jego zdrowia i życia baterie. Niemniej, ich ukąszenia wywołują silny świąd, co jest nie tylko niezwykle irytujące, ale może również powodować dalsze problemy skórne.

Alergiczne pchle zapalenie skóry u psów

Ponadto, pchły mogą również wywoływać inne problemy. Typowym skutkiem inwazji pcheł jest alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Alergia ta należy do najczęściej występujących alergicznych chorób skóry u psów.

Mogą ją wywoływać wszystkie gatunki pcheł, ale najczęstszym winowajcą jest pchła kocia (Ctenocephalides felis). Alergeny zawarte w ślinie pcheł dostają się do organizmu psa podczas ukąszenia. Wystarczy jedno ugryzienie przez pchłę, by wywołać u psa silny swąd.

Dalsze zagrożenia związane z obecnością pcheł

Ponieważ zaatakowane przez pchły psy silnie się drapią i podgryzają, oprócz ugryzień pcheł, może wystąpić u nich egzema wysiękowa lub ropna na skutek ran, które zwierzęta same powodują. A ponieważ w miejscach tych często rozwijają się wtórne infekcje bakteryjne lub grzybicze, powodują one dodatkowy świąd.

W przypadku zmasowanej inwazji pcheł u szczeniąt i psów, które cierpią na choroby skórne, może dojść do niedokrwistości (anemii). Dzieje się tak w wyniku niedoboru krwi, który wynika z wysysania jej przez pasożyty.

Wreszcie, pchły mogą być nosicielami jaj tasiemca. Jeśli więc pies zje pchłę, w jego jelitach z jaj rozwijają się jego dorosłe formy.

YT channel 1000x160

Objawy: Jak objawia się inwazja pcheł u psa?

Pogryzienie przez pchłę objawia się przede wszystkim swędzeniem. Jeśli więc Twój pies ciągle się drapie, może to wskazywać na ich obecność.

Świądowi mogą towarzyszyć miejscowe reakcje skórne, takie jak czerwone punkty z jasną otoczką. Silniejsze reakcje to większe krosty czy strupy. Jednak inwazja pcheł u psa może przebiec także zupełnie niezauważona, bezobjawowo.

Diagnoza: Jak rozpoznać pchły u psa?

Przy silnej inwazji pchły na ciele psa są dostrzegalne gołym okiem. Także objawy kliniczne, takie jak ukąszenia czy zaczerwienienia w preferowanych przez pchły miejscach (uszach, plecach, nasadzie ogona, brzuchu i wewnętrznych częściach ud) mogą wskazywać na inwazję.

Czasami w sierści pupila znaleźć można również jaja lub larwy pcheł, które dają się wykryć pod lupą lub mikroskopem.

  • Jeśli nie widzisz pcheł, spróbuj poszukać ich odchodów: Ustaw psa na gładkiej, jasnej powierzchni (na przykład na wyłożonej kafelkami podłodze lub w wannie).
  • Wyczesz dokładnie sierść psa grzebieniem o możliwie jak najwęższym rozstawie zębów. Jeśli będą w niej znajdowały się pchle odchody, przykleją się do grzebienia przeciw pchłom w postaci małych czarnych okruszków lub spadną na podłogę.
  • Strząśnij nieczystości z grzebienia na białą kartkę papieru lub papierowy ręczniczek i zwilż je wodą.
  • Jeśli biały materiał zabarwi się na czerwono, to owe nieczystości są prawdopodobnie właśnie pchlimi odchodami, zawierającymi wyssaną ze zwierzęcia krew.

Rozpoznanie alergii na pchlą ślinę

Trudniejsza do zdiagnozowania jest natomiast wyżej wspomniana alergia na pchlą ślinę, Wskazówkami mogą być zmiany skórne.

Jednak przy stawianiu diagnozy uwzględnione zostać muszą także inne alergie czy też pasożyty. Przy podejrzeniu alergicznego pchlego zapalenia skóry dermatolodzy stosują najczęściej terapię diagnostyczną farmaceutykami lub testy śródskórne.

Pies u lekarza weterynarii

Leczenie: Jak pozbyć się pcheł?

W leczeniu inwazji pcheł u psa koniecznie jest podjęcie kilku środków.

1. Wyeliminowanie pcheł

Po pierwsze dorosłe pchły na ciele psa muszą zostać unicestwione. W tym celu mamy do dyspozycji różne preparaty – miejscowe, które aplikuje się między łopatkami zwierzęcia, aerozole i obroże oraz tabletki.

Wszystkie te produkty dostępne są u lekarza weterynarii oraz z sklepie internetowym zooplus w dziale ochrona przed pchłami.

Pchły są również nosicielami tasiemców, dlatego podczas inwazji pcheł należy rozważyć odrobaczanie.

2. Dezynfekcja otoczenia psa i leczenie wszystkich zwierząt

Jeśli Twój pies ma pchły, wszystkie pozostałe zwierzęta w gospodarstwie domowym należy sprawdzić pod kątem ich obecności i w razie potrzeby również poddać leczeniu. Aby pozbyć się młodych stadiów rozwojowych pasożytów, należy zdezynfekować całe otoczenie, w którym znajdował się pies. Gruntownemu czyszczeniu trzeba poddać nie tylko mieszkanie, ale również samochód, którym podróżuje zwierzak.

Rokowania i zapobieganie: Czy pozbycie się pcheł jest trudne?

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki licznym, dostępnym na rynku preparatom, wyeliminowanie ich inwazji na ogół nie stanowi problemu. Jeśli dodatkowo zadbasz o czyste otoczenie zwierzęcia, szybko pozbędziesz się problemu.

By zapobiec inwazji pcheł, możesz profilaktycznie stosować te same środki, które stosuje się do ich zwalczania, czyli preparaty miejscowe, tabletki i obroże.

Zwłaszcza psy cierpiące na APZS powinny być zabezpieczane przed atakiem pcheł. W ich przypadku należy regularnie stosować ochronę przeciwpasożytniczą ponieważ zaledwie jedno ugryzienie pojedynczej pchły może wywołać bardzo przykre i rozległe objawy.

Przyczyny: Jak dochodzi do inwazji pcheł?

Psy mogą przynieść pchły do domu po kontakcie z innymi zwierzętami. Mogą one również czaić się na zanieczyszczonych przedmiotach, na przykład na psim legowisku.

W pomieszczeniach mieszkalnych panują warunki zdecydowanie sprzyjające rozwojowi i szybkiemu rozmnażaniu się pcheł, które chętnie zagnieżdżają się w dywanach, poduszkach czy kanapach. W stadium larwalnym mogą przetrwać tam przez długi czas.

Pchły potrafią świetnie skakać

Na marginesie: Czym jest pchła?

Pchły należą do najczęstszych pasożytów, które kolonizują skórę i sierść ssaków i ptaków. Wyróżniamy ponad 2000 różnych gatunków pcheł.

Psy paradoksalnie najczęściej padają ofiarą pchły kociej (Ctenocephalides felis), nieco rzadziej pchły psiej (Ctenocephalides canis), a czasami także gatunków Pulex irritans lub Pulex simulans (pchły ludzkie), Echidnophaga gallinacea (pchła kurza) lub Archaeopsylla erinacei (pchła atakująca jeże).

Pchła jest zaliczana do wtórnie bezskrzydłych owadów o kształcie ciała bocznie spłaszczonym. Osiąga wielkość od 1 do 6 mm i posiada bardzo silne i skoczne odnóża oraz kłująco-ssący narząd gębowy. Ubarwienie pchły to różne odcienie brązu, a jej pożywienie stanowi krew żywiciela.

Rozmnażanie pcheł

Cykl rozwojowy pchły rozpoczyna się od jaja, pchła przechodzi przez trzy stadia larwalne, aż staje się poczwarką, a następnie dorosłym osobnikiem. Samice już kilka minut po osiedleniu się na żywicielu zaczynają żywić się jego krwią, a po upływie 24 godzin rozpoczynają składanie jaj.

Pchła w ciągu swojego życia trwającego od 50 do 100 dni składa średnio 30 jaj dziennie. Zazwyczaj robi to w czasie, kiedy pies odpoczywa, wobec czego część jaj spada na jego legowisko lub w inne miejsca, gdzie zwierzę często przebywa. W ciągu kilku dni z jaja wykluwa się larwa, rozwija się dwukrotnie liniejąc i pędząc kokony, w których dojrzewa do postaci poczwarki.

W niekorzystnych warunkach, na przykład przy zbyt niskich temperaturach, poczwarka może przeżyć w kokonie nawet 6 miesięcy.


Franziska Pantelic, Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Od kilku lat wspiera Magazyn zooplus swoim bogatym doświadczeniem. Już w 2009 roku została licencjonowaną lekarką weterynarii i obecnie prowadzi mobilną praktykę dla małych zwierząt w aglomeracji Monachium.


Najczęściej polecane