Mój szczeniak gryzie – co robić?

mój szczeniak gryzie

Zęby szczeniąt są często zaskakująco ostre.

Nawet najsłodszy szczeniak od około szóstego tygodnia życia ma 28 zębów, z których zazwyczaj już efektywnie korzysta. Na tym etapie potrafi tylko nieprzyjemnie kąsać ostrymi jak igła mini-ząbkami, bez spowodowania poważnych obrażeń. Niemniej, każdy opiekun psa powinien położyć duży nacisk na oduczenie swojego szczeniaka gryzienia. Co mogę zatem zrobić, gdy mój szczeniak gryzie?

Jak to zrobić, żeby pies nie gryzł?

Naukowcy wcześniej zakładali, że powstrzymywanie się od ugryzień jest wrodzonym mechanizmem ochronnym u psa służącym zapobieganiu dalszym obrażeniom zwierzęcia, które zostało pokonane w walce. Nie jest to jednak bynajmniej zachowanie wrodzone. Szczeniak musi się go wpierw nauczyć.

W dzisiejszych czasach chodzi raczej w tym kontekście o to, aby szczeniak nie gryzł zbyt mocno. Powszechnie wiadomo bowiem, że szczenięta badają otoczenie za pomocą pyska. Szczeniak powinien więc używać swoich zębów, ale musi nauczyć się, gdzie i jak mocno może to robić.

Szczeniak gryzie: Naturalne szkolenie

Już najmniejsze psy uczą się kontrolować swoją naturalną broń podczas zabawy. Jeśli rodzeństwo z miotu bawi się razem i jedno z nich ugryzie szczeniaka, natychmiast reaguje ten, który został ugryziony – albo się spina, albo wycofuje z zabawy. Jedno i drugie jest nieprzyjemne z punktu widzenia tego psa, który gryzie. W ten sposób uczy się, że zbyt nieostrożne gryzienie ma dla niego negatywne konsekwencje. Rodzeństwo szybko rozumie, że zębów można używać tylko ostrożnie.

Tak więc naturalny rozwój i socjalizacja wśród rodzeństwa zapewniają optymalną podstawę dla zdrowego i bezpiecznego powstrzymywania się od ugryzień u dorosłego psa.

Niestety jednak wiele osób nie kontynuuje tego ważnego szkolenia po wprowadzeniu się szczeniaka do domu. Ma to jednak ogromne znaczenie u wszystkich ras, ponieważ nawet małe lub bardzo towarzyskie psy mają zęby.

Jack Russell terrier gryzie w zabawie

Szczeniak gryzie: Nauka poprzez zabawę w domu

Pies już jako szczeniak musi się nauczyć, że ludzie mają wrażliwą skórę, której nie wolno „skubać” nawet podczas zabawy. Jeśli Twój szczeniak gryzie, musisz jasno określić granice. Przerwij zabawę sygnałem dźwiękowym, np. „auć”, gdy tylko zetkną się jego zęby z Twoją skórą lub ubraniem.

Następnie wycofaj na chwilę swoją uwagę, aby mógł natychmiast poznać konsekwencje gryzienia. Zwykle wystarczy około minuty. Jeśli w tym czasie Twój zwierzęcy towarzysz ponownie ugryzie, najlepiej na krótko opuścić pomieszczenie. Dzięki tej przerwie szczeniak zrozumie, że zbyt mocne gryzienie ma dla niego negatywne konsekwencje.

Czyli w zasadzie zachowujesz się podobnie, jak zrobiłby to pies w tej samej sytuacji. Jeśli Twój szczeniak jest szczególnie uparty, możesz też od czasu do czasu „odgryźć się” – tak jak pies. Małe uszczypnięcie w bok lub w łapę w zupełności wystarczy. Klaps czy mocne uderzenie są oczywiście absolutnym tabu!

Jednak ważna jest również alternatywa: Po opisanej powyżej przerwie w zabawie zaproponuj swojemu czworonożnemu przyjacielowi zabawkę do przeciągania – może na niej dać upust swoim zębom i w tym kontekście nauczyć się, że może ją skubać. Do tego celu idealnie nadają się również zabawki do żucia.

kość do gryzienia dla psa

Jakie są wyzwania przy oduczaniu psa gryzienia?

Jeśli w domu są małe dzieci, szkolenie stanowi dodatkowe wyzwanie, ponieważ młode psy lubią figlarnie skubać dzieci lub ich ubrania. Pozwól zatem szczeniakowi bawić się z dzieckiem tylko pod nadzorem. Od wieku szkolnego Twoje dziecko może samo wykonywać ćwiczenia zabawowe.

W każdym razie, ćwiczenia z większością szczeniąt wymagają dużo cierpliwości. Dlatego zawsze pamiętaj, że sukces możesz osiągnąć tylko dzięki konsekwencji. Jeśli szczeniak ugryzie, za każdym razem musi pojawić się odpowiednia reakcja.

Ponadto wszyscy członkowie rodziny muszą zachowywać się jednakowo. Jeśli pani mówi „auć”, a pan nie, długoterminowy sukces nie zostanie osiągnięty. Zresztą sukcesy nie będą też przychodziły z dnia na dzień, ale powoli.

Poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli masz uporczywe problemy z tym zachowaniem szczeniaka. W najlepszym wypadku i tak uczęszczasz do szkoły dla psów przynajmniej raz w tygodniu. Tam możesz konkretnie zapytać o to swojego trenera psów.

Życzymy Tobie i Twojemu szczeniakowi wielu radosnych godzin wspólnej zabawy z pozytywnymi efektami nauki!

Najczęściej polecane