Zabawa z psem: Każda gra ma swoje reguły

Sport i zabawa psa

Z psem należy bawić się często, ale to nie jedyna zasada – powinno się także zapewniać mu zróżnicowane aktywności w czasie owych zabaw. Przeciążenie na przykład poprzez zbyt trudne lub długie sporty jest tak samo niepożądane jak zbyt proste, nudne, powtarzające się zadania czy w ogóle niedobór aktywności.

Zabawę z psem powinieneś dostosować do jego umiejętności i potrzeb. Być może Twój pies jest zwolennikiem aportowania, a może woli przeciąganie liny?

YT channel 1000x160

Najważniejsze, by umiejętnie rozpoznawać, kiedy pies ma ochotę na zabawę.

Kiedy pies zaprasza do zabawy

Niemal każdy właściciel psa zna ten widok: przednie łapy wyciągnięte daleko do przodu, zadek w górze i radosne machanie ogonem. Zdecydowana większość psów właśnie tak wyraża chęć do zabawy. Nieraz psy próbują także zwrócić na siebie uwagę skacząc czy biegając w kółko, przynoszą właścicielowi swoje ulubione zabawki i kładą je pod jego stopami, bądź wyczekują aż im je zabierze i zacznie się zabawa.

Wychowanie poprzez zabawę

Przy zabawach z aportowaniem najważniejsze jest, by nie rzucać zabawki w stronę psa, a w kierunku przeciwnym. Powinna ona bowiem w pewien sposób imitować uciekającą przed drapieżcą zwierzynę. Zwłaszcza jeśli masz psa w wieku szczenięcym, nie powinieneś się wstydzić tarzać z nim po podłodze, uprawiając przeciąganie liny. Dzięki temu szczeniak nauczy się, że człowiek również może znaleźć się w takiej pozycji i, na przykład przy myciu podłogi, nie będzie poirytowany Twoją obecnością na jego poziomie. Jeśli pies będzie prowokował próbę sił, natychmiast zakończ zabawę. Najlepiej, jeśli pies przez jakiś czas wychowywał się z rodzeństwem. Wówczas na pewno zdążył nauczyć się już, że podgryzanie w trakcie zabawy szybko kończy się negatywną reakcją lub odrzuceniem.

Najczęściej polecane