Odpowiednie pożywienie dla kota kanapowego

Kot Indoor

Nasze domowe koty wciąż są po części drapieżnikami. Jednak istnieje wiele powodów, dla których trzymamy koty wyłącznie w domu. Choćby brak ogrodu może być potencjalnym powodem. Właściciel kota mieszkający przy ruchliwej ulicy niechętnie będzie narażał swojego pupila na czyhające na niego w związku z tym niebezpieczeństwa. Również w przypadku, kiedy kot posiada wirusa FIV (wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów), należy trzymać go w domu, by zapobiec zainfekowaniu innych kotów. Poza tym istnieją także takie rasy kotów, które po prostu nie lubią wychodzić na zewnątrz. Koty w 100% domowe, to znaczy niewychodzące, także mogą być całkowicie szczęśliwe! Ich potrzeby żywieniowe jednak różnią się od potrzeb kotów wychodzących.

Koty Indoor vs Outdoor

Koty lubią ruch. Swoją potrzebę ruchu koty mogą zaspokoić nie tylko na zewnątrz, ale także z powodzeniem i w mieszkaniu. Wprawdzie nie zapolują sobie w mieszkaniu na mysz i nie zaczają się na ptaka, ale za to nie wdadzą się na przykład w bójkę z kotem sąsiada. Zabawki na inteligencję, wspólna zabawa z człowiekiem, wysoki drapak i wiele możliwości skrycia się w budkach czy tunelach dostarczają kotu domowemu dużo wyzwań, zabawy i radości. Jednak kot kanapowy porusza się znacznie mniej niż kot wychodzący. Nie musi on pilnować swojego rewiru, nie musi pokonywać kilometrów, które codziennie pokonują koty wychodzące. Dużo więcej czasu koty domowe spędzają na pielęgnacji futra i drzemaniu, mają więc znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Mniej polują, za to więcej jedzą, dlatego odpowiednia dieta jest niezbędna w ich wychowaniu.

Odpowiednie żywienie kota niewychodzącego

Jeśli chciałbyś, żeby Twój kot przyjmował mniej kalorii, prawdopodobnie najpierw pomyślałbyś o podawaniu mu mniejszych porcji pożywienia. Powinieneś zatem wiedzieć, że taka dieta nie wpływa korzystnie na jego organizm. Twój kot kanapowy powinien przyjmować mniejszą ilość kalorii, ale dokładnie tyle samo witamin i minerałów co jego wychodzący krewny. Nawet jeśli Twój kot faktycznie ma troszkę za dużo tłuszczyku, z dietą postępować należy bardzo ostrożnie, ponieważ koty są wyjątkowo wrażliwe na radykalną redukcję wagi. Szybka utrata wagi może doprowadzić u kota do tak zwanego stłuszczenia wątroby.

Lepszym rozwiązaniem są specjalne karmy, które dopasowane są optymalnie do potrzeb kotów żyjących wyłącznie w mieszkaniu. Mają one zredukowaną zawartość kaloryczną, ale zawierają wystarczającą ilość substancji odżywczych, by Twój kot mógł żyć w zdrowiu. Wiele marek karm dla kotów oferuje specjalne pożywienie dla kotów niewychodzących, niosące im dodatkowe korzyści: Na przykład aminokwasy, takie jak L-karnityna, wpływają pozytywnie na utrzymanie wagi. Wyważony stosunek wapnia do fosforu w pożywieniu dla kota jest istotny dla ogólnego stanu minerałów w jego organizmie i obniża ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych i kamieni pęcherza moczowego. Wysokowartościowe białka sycą i wspierają budowę masy mięśniowej, także u mniej aktywnych fizycznie zwierząt. Pokarm dla kotów niewychodzących często posiada także funkcję czyszczenia zębów i pomaga w wydalaniu połkniętej sierści.

Zgodnie z naturą!

Zwłaszcza karma specjalistyczna powinna być dostosowana do naturalnych potrzeb mięsożernego kota. Przeprowadzone niedawno w Stanach Zjednoczonych badania nad karmami specjalistycznymi dla kotów wykazały, jak wiele z nich zaniedbuje jednak naturalne potrzeby kotów. Jako mięsożercy koty potrzebują w swoim pożywieniu dużej ilości wysokowartościowych białek. Węglowodany przyswajają jedynie w niewielkiej ilości. Wobec tego mięso powinno stać na szczycie listy składników. Roślinne produkty uboczne czy zboża karmy te powinny zawierać w nieznacznych ilościach. Sformułowanie „mięso i jego produkty uboczne” może oznaczać wszystko, także zawartość obciążonych organów takich jak wątroby czy śledziony, a nawet włosy i rogi. Przyjrzyj się więc uważnie temu, co dokładnie kryje się w składzie karmy dla Twojego kota.

Na rynku dostępne są jednak także wysokiej jakości specjalistyczne produkty żywnościowe, dopasowane w 100% do potrzeb kotów niewychodzących i uwzględniające ich naturę.

Życzymy Twojemu kotu smacznego!

Najczęściej polecane