Czy mogę spać z kotem w łóżku?

Kot w łóżku

Spanie z kotem w jednym łóżku to nie zawsze sama przyjemność.

Stanowiska na temat tego, czy kot powinien współdzielić z Tobą łóżko, są podzielone i dalece się rozbiegają. W poniższym artykule zastanowimy się nad argumentami przemawiającymi za i przeciw takiemu rozwiązaniu, z pomocą których możesz przemyśleć, z którym stanowiskiem sympatyzujesz i zdecydować, jak wychowasz swoje zwierzątko.

YT channel 1000x160

Argumenty za spaniem z kotem w łóżku: Jakie są pozytywne aspekty spania z kotem?

Koty wpływają na wewnętrzny spokój człowieka. Kiedy kot zasypia wieczorem na pościeli lub rano wskakuje do łóżka, by mrucząc powitać swojego opiekuna, odbija się to korzystnie na ogólnym samopoczuciu człowieka. Zwłaszcza mruczenie ma działanie niemal uzdrawiające.

Ponieważ koty lubią ciepło, łózko ich opiekuna jest siłą rzeczy bardzo kuszące. Człowiek jest dla kota niejako żywym termoforem, ale wspólne spanie również wzmacnia więź między nami, a naszym mruczkiem.

Argumenty przeciw spaniu z kotem w łóżku: Dlaczego lepiej nie wpuszczać kota do łóżka?

Argumentów przeciw spaniu w łóżku z kotem także jest kilka – mówimy tu przede wszystkim o względach higienicznych, a kocia sierść w łóżku to tylko jeden z nich. Jeśli Twój podopieczny jest kotem wychodzącym, to zazwyczaj ze spaceru przynosi ze sobą różne zabrudzenia. Chociaż koty są bardzo czystymi zwierzętami, nie uda im pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z sierści nawet podczas najbardziej skrupulatnej toalety, którą swoją drogą mogą wykonywać dopiero w Twoim łóżku.

Na marginesie: Jeśli masz alergię na kocią sierść lub chorujesz na astmę, lepiej zrezygnuj z towarzystwa zwierzęcia w sypialni. Koty nie powinny odwiedzać także łóżeczka dziecka.

Kolejny problem stanowią pasożyty – jaja robaków, kleszcze czy pchły nie są mile widziane, tym bardziej w łóżku, a spanie z kotem stwarza idealne warunki do tego, by z kota przeniosły się na człowieka, prowadząc na przykład do zakażenia boreliozą. Dlatego zadbaj o regularne odrobaczanie swojego pupila i zabezpiecz go przed ektopasożytami.

Ponadto badania wykazały, że jakość snu opiekunów kotów, którzy spali razem z nimi w łóżku była gorsza w porównaniu na przykład do właścicieli psów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rytm dobowy kotów różni się znacznie od rytmu dobowego człowieka. Koty są bowiem aktywne przeważnie w nocy i wczesnym rankiem, czyli właśnie wtedy, gdy nasz sen jest najgłębszy.

kot w koszyku

Jak odzwyczaić kota od spania w łóżku?

Najlepszą metodą na rozstanie się kota z Twoim łóżkiem jest niepozwalanie mu spać razem z Tobą od samego początku. Zwłaszcza tuż po wprowadzeniu się kota do domu, kiedy jeszcze wszystko jest dla niego nowe, kot będzie szukał Twojej bliskości, szczególnie w nocy. Jeśli teraz z litości zrobisz wyjątek i ulegniesz, później będzie dużo ciężej go od tego odwieść.

A może Twoją pierwszą myślą było to, że spanie z kotem to dobry pomysł, ale potem pokazało się, że wpływa to negatywnie na jakość Twojego snu? W takim przypadku sprawy nieco się komplikują.

Zakaz wstępu do łóżka: Jak go wyegzekwować?

Jednak wbrew powszechnej opinii, koty również można wychować. Trzeba jedynie wykazać się niesłabnącą konsekwencją, zaproponować dobrą alternatywę i zadbać o pozytywne wzmocnienie.

Za każdą próbę wejścia do łóżka (również w ciągu dnia) upomnij kota wyraźnym „nie”, przenieś go do jego legowiska, chwaląc go i nagradzając ulubionym smakołykiem. Jeśli będziemy nieugięci, odzwyczajenie kota od spania w łóżku stanie się jedynie kwestią czasu.

Więcej informacji na temat prawidłowego wychowania kota znajdziesz w magazynie zooplus.

Ostatni sposób: Zamykanie sypialni

Jeśli żadna z powyższych metod nie przyniosła oczekiwanych rezultatów lub kot wślizguje się do łóżka potajemnie, kiedy już zaśniesz, nie pozostaje nic innego, jak zamykanie sypialni. W tym przypadku należy jednak liczyć się z kilkoma niespokojnymi nocami.

Twój podopieczny z pewnością nie zrozumie bowiem, dlaczego nagle nie wolno mu wejść do sypialni. Niestety w tym przypadku pomóc może tylko konsekwencja w działaniu. Po kilku nocach kot powinien zaakceptować nową sytuację.

Legowisko dla kota dobrą alternatywą

Wśród nieskończonej oferty legowisk z pewnością znajdziesz choć jedno idealne dla Twojego pupila, w którym Twój mruczek będzie chętnie spędzał noce, a niewykluczone, że również dużą część dnia.

We własnym przytulnym legowisku kot z pewnością będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo, i będzie chroniony przed przeciągami. Ponadto odpowiednie miejsca odosobnienia są niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia zwierzęcia.

Jeśli to możliwe zorganizuj w domu kilka miejsc wypoczynku – być może bowiem rano kot woli wygrzewać się na słońcu, a wieczorem leżeć w pobliżu ciepłego kaloryfera. Mając kilka miejsc do wyboru, z pewnością znajdzie sobie odpowiednie na każdą okazję.

Najczęściej polecane