Prawidłowe żywienie ryb akwariowych This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Rybki podczas karmienia

Nie przekarmiaj rybek i upewnij się, że pokarm jest odpowiedniej wielkości.

Prawidłowe żywienie ryb akwariowych wcale nie jest takie łatwe, jak niektórym się wydaje. Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby zapewnić im zdrowie i dobrą kondycję. Przedstawiamy je poniżej.

pokarm dla rybek

Częstotliwość: Jak często należy karmić ryby?

Nawet jeśli jest Ci ciężko się powstrzymać: W żadnym wypadku nie podawaj zbyt dużej ilości pokarmu na raz. Jego nadmiar może mieć negatywny wpływ na jakość wody w akwarium i tym samym na zdrowie ryb.

Podczas gdy młode ryby jedzą częściej (średnio trzy razy dziennie), wielu dorosłym egzemplarzom wystarcza jedno karmienie dziennie. Ponadto, należy przewidzieć jeden lub dwa dni w tygodniu bez podawania pokarmu.

Czy ryby w akwarium mogą umrzeć z głodu?

To, jak długo rybki są w stanie wytrzymać bez pokarmu zależy od wielu czynników. Ale jedno jest pewne: Po pewnym czasie mogą umrzeć z głodu. Zasadniczo, zdrowe dorosłe zwierzęta są w stanie przetrwać bez pożywienia od dwóch do trzech tygodni. W wodzie znajduje się bowiem wiele małych stworzeń, którymi ryby mogą się żywić do pewnego momentu. Są to przede wszystkim glony i resztki jedzenia.

Jeśli planujesz dłuższy urlop, najlepiej powierzyć karmienie rybek doświadczonej osobie. Jeśli natomiast nie uda Ci się nikogo takiego znaleźć, możesz użyć tabletek lub podajnika automatycznego.

Kto powinien karmić rybki?

Co do zasady, karmieniem rybek powinien zajmować się ktoś, kto jest zaznajomiony z tym tematem. Najlepiej, aby była to w miarę możliwości jedna osoba, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do kroków, potrafią je wyczuwać i podpływają do miejsca karmienia, gdy tylko dana osoba zbliża się do akwarium.

Czas: Kiedy należy karmić rybki?

Pora kamienia nie ma większego znaczenia. Jeśli akurat akwarium było czyszczone lub była wymieniana woda, najlepiej odczekać co najmniej 30 minut. Po takich zabiegach ryby potrzebują bowiem trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowych warunków i uspokoić. Pół godziny przed i po karmieniu należy również włączyć światło w akwarium.

Karmienie rybek

Rodzaje pokarmu: Jaki pokarm będzie odpowiedni?

Dla zdrowia ryb ważny jest również rodzaj podawanego pokarmu. Niewłaściwy może powodować niedobór składników odżywczych, a jego zbyt duża ilość może nawet prowadzić do niebezpiecznego zatrucia azotynami.

To, który pokarm będzie odpowiedni dla Twoich podopiecznych zależy w dużej mierze od gatunku, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z potrzebami i wymaganiami poszczególnych z nich. Istnieją różne rodzaje pokarmu:

Wszystkożercy

Wszystkożercy żywią się zarówno pokarmem pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. W ich przypadku odpowiednie będzie połączenie suchego pokarmu, świeżego zielonego pokarmu (sparzonych liści szpinaku lub sałaty) oraz żywego lub mrożonego pokarmu (np. solowce, larwy komarów, wioślarki).

Detrytusożercy

Jako podgrupa wszystkożerców, ryby te (np. wiele pielęgnic z jeziora Malawi) poszukują pokarmu zwierzęcego i roślinnego w szlamie i detrytusie (zawieszonej w wodzie lub opadającej na dno zbiornika materii organicznej).

Mięsożercy

Ryby mięsożerne (np. bojowniki, niektóre okoniowate, piranie) mają ostre zęby, których mogą używać do wyrywania kawałków mięsa ze swoich ofiar. Ponieważ ich przewód pokarmowy jest stosunkowo krótki, jedzą prawie wyłącznie lekkostrawny pokarm pochodzenia zwierzęcego.

W ich przypadku sprawdzi się więc żywy lub mrożony pokarm oraz suchy pokarm zawierający mięso. Ponieważ mięsożercy polują na niewielkie ryby, nie należy umieszczać ich w jednym zbiorniku z ich potencjalnymi ofiarami.

Roślinożercy

Roślinożercy (np. niektóre sumy) lepiej trawią pokarm roślinny niż zwierzęcy ze względu na długie jelita. Ponieważ w przeciwieństwie do mięsożerców ich zęby są krótsze, przed połknięciem muszą dokładnie rozdrobnić pokarm w jamie ustnej.

Ze względu na to, że z reguły nie mają żołądka, a co za tym idzie ich zdolność magazynowania pokarmu jest znacznie ograniczona, muszą pobierać pokarm częściej. Jednak oprócz świeżego zielonego pokarmu i suchego pokarmu roślinnego, od czasu do czasu można podawać im pokarm żywy lub mrożony.

Naszą ofertę pokarmu dla rybek znajdziesz tu.

Ilość pokarmu: Ile pokarmu należy podawać rybom?

Zbyt duża ilość pokarmu podana na raz może podnieść poziom azotynów w wodzie i spowodować poważną inwazję glonów. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie się do poniższych zasad: Wsyp do akwarium tylko tyle pokarmu, ile ryby są w stanie zjeść w ciągu trzech minut. Jeśli wsypiesz go zbyt dużo, zbierz niezjedzone resztki podbierakiem i usuń je. Świeży pokarm może natomiast pozostać w zbiorniku dłużej, nawet do dwóch dni.

Wielkość pokarmu: Jaka będzie odpowiednia?

Aby rybki były w stanie zjeść pokarm, musi on mieścić się w ich jamie ustnej. Większe ryby zazwyczaj bez problemu połykają większy pokarm w płatkach, larwy komarów czy dżdżownice. Ze względu na niewielki otwór gębowy mniejsze gatunki z kolei lepiej poradzą sobie granulowanym z suchym pokarmem lub solowcami.

Obserwuj zachowanie ryb podczas karmienia

Rutynowe karmienie ryb nie stanowi większego wyzwania. Niemniej, istnieje kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Wygospodaruj na karmienie rybek trochę czasu. Zwróć uwagę, czy wszystkie rybki są zainteresowane pokarmem. Brak apetytu to niemal pewna oznaka złego samopoczucia lub objaw choroby. Zwlekanie z przyjęciem pokarmu może być jednak powiązane także ze zmianą jego rodzaju lub marki.

W takiej sytuacji zwierzęta muszą przyzwyczaić się do nowego pożywienia i należy je przy tym bacznie obserwować.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane