Rośliny akwariowe: Porady dla początkujących

Rośliny w akwarium

Rośliny akwariowe to coś więcej niż tylko dekoracja akwarium – utrzymują wodę w czystości i zaopatrują jego mieszkańców w tlen.

Rola roślin w akwarium

Rośliny wodne pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne, ale mają również ważne zadania do wykonania w wodnym świecie ryb.

Rybom rośliny akwariowe oferują możliwość ukrycia się przed większymi i bardziej agresywnymi osobnikami. Możliwość taka szczególnie istotna jest dla młodych ryb, które bez odpowiednich kryjówek często padają ofiarą wygłodniałych większych drapieżców.

Rośliny wodne wchłaniają jony amonowe oraz azotany z rybich ekskrementów, dzięki czemu odkażają wodę. Zapobiegają również nadmiernemu rozwojowi glonów. W ich wnętrzu wskutek fotosyntezy dwutlenek węgla zamieniany jest w tlen. Te właśnie procesy sprawiają, że życie w akwarium jest w ogóle możliwe. Dzięki roślinom akwaria stają się małymi ekosystemami, które są w stanie bez problemów funkcjonować jedynie z niewielką pomocą człowieka.

Wreszcie, zdrowe rośliny wodne stanowią centralny element każdego akwarium i kojący widok dla każdego obserwatora.

prefesjonalne akwaria dla ryb

Jak gęsta powinna być obsada?

Jeśli w zbiorniku będzie znajdowało się zbyt dużo roślin akwariowych, bardzo szybko straci on swoją przestronność i będzie sprawiał wrażenie przepełnionego. Podczas obsadzania akwarium, można kierować się następującą zasadą:

Długość w cm x szerokość w cm podzielona przez 50.

Np.:

80 cm x 35 cm: 50

daje liczbę 56 roślin

Obsada akwarium

Roślinność i aranżacja akwarium

Kupując rośliny, należy zwrócić uwagę na zachowanie równowagi między takimi, które rosną wolno oraz szybko, a także pamiętać o tym, że gatunki takie jak nurzańce lubią towarzystwo, a zatem należy umieścić przynajmniej 3 sztuki razem. Co do zasady, lepiej zdecydować się na więcej egzemplarzy tego samego gatunku niż większą różnorodność gatunków.

Do roślin szybko rosnących, które sprawdzają się szczególnie w tylnej części akwarium, należą:

  • Nurzaniec (olbrzymi, amerykański)
  • Różdżyca rutewkowata
  • Moczarka

Rogatek

Wolno rosnące rośliny do umieszczenia w przedniej i środkowej części akwarium:

  • Kryptokoryna (wendtii crispatula)
  • Żabienice (Blehera, wielka)
  • Anubias (barteri, niski) itp.

Rośliny lepiej posadzić już po umieszczeniu wszystkich elementów dekoracyjnych, aby uniknąć zniszczenia czy zmiażdżenia przez nie roślin. Wybierając odpowiednie miejsce dla danego gatunku, należy uwzględnić wymagania oświetleniowe (np. anubias ma mniejsze zapotrzebowanie na światło, a nurzaniec większe). Przed posadzeniem rośliny warto nieco przyciąć jej korzenie i zrobić wgłębienie w żwirku, w którym ma być umieszczona, a następnie przykryć korzeniem żwirem.

Podłoże

Podłoże nie powinno być zbyt drobnoziarniste, aby korzenie mogły pobierać odpowiednią ilość składników odżywczych i aby zapewnić dobre napowietrzenie. W przeciwnym razie korzenie obumrą i zgniją. Optymalna będzie ziarnistość od 3 do 8 mm. Wybór koloru to już kwestia gustu, pamiętaj jednak, że im ciemniejszy, tym więcej światła pochłania. Pod warstwą żwiru należy umieścić warstwę długo działającego nawozu (około 1–2 cm), który dostarczy roślinom ważne składniki odżywcze.

Nawożenie

Również w tym przypadku mniej znaczy więcej. Aby upewnić się, że ilość nawozu jest wystarczająca, należy regularnie przeprowadzać test na obecność żelaza. Zbyt duża ilość nawozu jest równie szkodliwa co zbyt mała. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, na przykład nawóz płynny. Nawożenie CO2 (gazem) nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku początkujących akwarystów, wymaga bowiem dobrego zrozumienia zależności chemicznych. W przypadku mniejszych zbiorników (do 80 cm) sprawdzą się zestawy CO2, które są dużo łatwiejsze w użyciu.

Pielęgnacja

Postaraj się unikać twardej wody. Większość gatunków roślin najlepiej czuje się w miękkiej wodzie. Wymieniaj wodę na tyle często, aby była ona stale zasobna w składniki odżywcze. Regularnie przycinaj szybko rosnące rośliny i usuwaj ich obumarłe części.

Do fotosyntezy rośliny potrzebują światła, wobec czego większość z nich jest światłolubna. Jednak ich bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi powinno się unikać, zdecydowanie zaleca się stosowanie w akwariach sztucznego oświetlenia o odpowiednim spektrum bądź pośredni kontakt ze światłem słonecznym. Świetlówki należy wymieniać na nowe najpóźniej po roku użytkowania. Po tym czasie intensywność emitowanego przez nie światła znacząco spada i rośliny znajdują się wówczas prawie w ciemności – nie jest to jednak zauważalne dla ludzkiego oka. W zależności od gatunku, rośliny wodne mają różne zapotrzebowanie na światło i tlen.

Także w optymalnych warunkach rośliny akwariowe wymagają czasu, by móc się rozwinąć. Od momentu zasadzenia potrzeba im około czterech do pięciu tygodni, by rozwinęła się biologiczna równowaga. Wówczas stabilizuje się mały wodny świat, który nie potrzebuje żadnej zewnętrznej ingerencji, poza regularnym czyszczeniem wody.

Jeśli chcesz zadbać o to mini-środowisko, w zależności od rodzaju rośliny regularnie ją przycinaj, a jej odcięte końce zasadź ponownie, w ten sposób uzyskując nowe egzemplarze.

Może zdarzyć się, że rośliny zmienią swój wygląd na skutek przeniesienia do nowego akwarium. Zmiany w wyglądzie mogą jednak być także oznaką chorób. Za zmianą koloru liści często stoi niedobór składników odżywczych. Jeśli na przykład nowo wyrastające listki są żółte lub białe, roślinie brakuje żelaza – w wyniku niedoboru powstaje w nich mniej chlorofilu, co powoduje żółte zabarwienie.

W naszym magazynie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat akwarystyki, roślin akwariowych, a także pokarmu dla rybek.

Najczęściej polecane
4 min

Kryptokoryna

Łatwa w uprawie roślina, z różnych gatunków której stworzysz niepowtarzalne podwodne krajobrazy.